Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Profil Kierowcy Zawodowego – czy udało się wyeliminować „błąd krytyczny”?

Profil Kierowcy Zawodowego – czy udało się wyeliminować „błąd krytyczny”?

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy temat dotyczący Profilu Kierowcy Zawodowego. Jak informowały nas media, jeszcze w ubiegłym tygodniu nie można było go uzyskać, w związku z czym ośrodki szkoleniowe nie mogły prowadzić kursów.

Ministerstwo Infrastruktury w odniesieniu do tej informacji przyznaje, że tuż po wprowadzeniu nowych przepisów związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów w procesie szkolenia kierowców pojawił się błąd systemu.

W dalszej części wypowiedzi zapewniają, że został on już naprawiony, tak więc nie powinno być już problemów związanych z wydawaniem dokumentów.

Dniem, w którym nowe przepisy weszły w życie, był 6 kwietnia, wówczas zaczęła obowiązywać ustawa o transporcie drogowym, która nie tylko wprowadza elektroniczny obieg dokumentów, ale również daje możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowego kierowcy przez osoby nieposiadające polskiego prawa jazdy.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś informuje, że zgodnie z nowymi przepisami, aby zakwalifikować się na szkolenie, niezbędne jest uzyskanie elektronicznego profilu kierowcy zawodowego, czyli PKZ, który wydawany jest w systemie SI Kierowca przez starostę.

Ośrodki szkoleniowe narzekają

Wyżej wspomniany system SI Kierowca jest operowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, która odpowiedzialna była za wdrożenie Profilu Kierowcy Zawodowego do systemów należących do poszczególnych urzędów powiatowych.

Huptyś przyznaje, że to właśnie na tym etapie w aplikacji SI Kierowca pojawił się błąd krytyczny, który przyczynił się do nieprawidłowego działania pozostałych jej części, które odpowiedzialne są za wydawanie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami.

Dodaje także, że zgodnie z podjętymi decyzjami, wdrażanie nowych rozwiązań zostało zawieszone, aż do momentu naprawy wszystkich błędów oprogramowania.

W związku z tymi działaniami nie można było wydawać Profilu Kierowcy Zawodowego, Ośrodki szkoleniowe nie miały możliwości przyjmowania dokumentów, a także wydawać zaświadczeń o ukończonym przez kierowcę szkoleniu.

Wiele ośrodków szkoleniowych przyznaje, że zmagało się z tymi problemami przez dłuższy czas.

Paweł Żuchowski z ośrodka ABC Szkolenia zaznacza, że liczyli na wznowienie szkoleń jeszcze przed świętami, natomiast to się nie udało. Tłumaczy, że obecnie ciężko im nawet poinformować osoby zgłaszające się na szkolenie o potencjalnym terminie rozpoczęcia.

Bardzo podobna sytuacja spotkała Centrum Szkolenia Atut z Nowego Sącza, która również nie mogła prowadzić zajęć, ponieważ jak zapewniają nas jego przedstawiciele, Wydział Komunikacji z tamtej okolicy miał problem z wystawianiem Profilu Kierowcy Zawodowego.

Z kolei Urząd zaznacza, że owszem, problem się pojawił, natomiast obecnie wszystko działa bezproblemowo, a PKZ można uzyskać nawet w 15 minut.

Czas na „tryb przyspieszony”

Ministerstwo Infrastruktury gwarantuje, że wszelkie błędy związane z oprogramowaniem i właściwym funkcjonowaniem systemu zostały usunięte. Dodaje również, że od 12 kwietnia nie powinny pojawiać się problemy z wydawaniem PKZ oraz karty kwalifikacji kierowcy.

Rzecznik prasowy Ministerstwa zapewnia, że zarówno ośrodki szkoleniowe, jak i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego powinny mieć dostęp do aplikacji SI Kierowca, w związku z czym możliwe jest kontynuowanie już rozpoczętych szkoleń, lub zaczynanie nowych.

Informuje także, że przedsiębiorcy, którzy składali wnioski o wydanie świadectw pracy kierowcy dla obywateli państw trzecich, do czasu całkowitego wdrożenia systemu przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, mogli to zrobić na dotychczasowych zasadach.

Huptyś podkreśla, że Generalny Inspektorat Transportu Drogowego niezwłocznie zajmie się wnioskami złożonymi przed dniem 12 kwietnia 2022 roku i stopniowo będzie wydawać świadectwa kierowcy.

Dodatkowo informuje, że ze względu na problemy, jakie pojawiły się w systemie, PWPW ma rozpatrywać wnioski dotyczące wydania karty kwalifikacji w trybie przyspieszonym. Podobnie działać ma Poczta Polska, która odpowiada za dostarczanie dokumentów z PWPW do starostw powiatowych.

Obecnie nie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, ponieważ nadal obowiązują zmiany, które wprowadzono ze względu na pandemię, według których, kierowcy, którym kończy się ważność dokumentu, nie muszą ich wymieniać.

W ogólnodostępnych mediach pojawiają się informację, że wkrótce te ułatwienia zostaną zniesione, wówczas kierowcy zawodowi będą musieli zaktualizować swoje dokumenty w ciągu 60 dni.

Przypomnijmy, że aby wyrobić Profil Kierowcy Zawodowego, kierowca musi zgłosić się do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania Wydziału Komunikacji. Należy pamiętać, że konieczne jest również posiadanie ważnego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, a także zdjęcie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>