Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Zalety spedycji drogowej

Zalety spedycji drogowej

W branży transportowej można wyróżnić wiele rodzajów transportu towarów m.in. lotniczy, morski, drogowy czy kolejowy. Należy przyznać, że drogowe przewozy ładunków nieco wyróżniają się na tle pozostałych rodzajów, przede wszystkim większą skutecznością i mobilnością dostaw, a także znacznie niższymi stawkami.

W transporcie drogowym, ładunki nie muszą być przewożone wyłącznie do punktów tranzytowych, ale mogą  zostać dostarczone bezpośrednio do odbiorcy. Jeśli chodzi o obszar działania, nie ma on praktycznie ograniczeń. Przewozy mogą odbywać się wyłącznie w obrębie małych obszarów, całego kraju, a także między państwami.

Specyfika transportu drogowego

Przewozy drogowe mogą być realizowane w każdym miejscu, jedynym ograniczeniem może być brak dostatecznie rozwiniętej infrastruktury drogowej. Na podstawie danych pochodzących z licznych statystyk, można powiedzieć, że niemal 70% towarów jest przewożonych za pomocą transportu drogowego.

Tak wysoki udział tego rodzaju transportu wynika przede wszystkim z dużej dostępności tych usług. Oczywiście duży wpływ ma na to także szybkość ich realizacji, a także duża elastyczność.

W przypadku konieczności przewozu większych ładunków, można przetransportować je w kontenerach, natomiast przy konieczności przewozu dużej ilości towarów można wybrać odpowiedni rodzaj pojazdu, tak aby wszystko przewieźć za jednym razem.

Ładunek przewożony jest bardzo szybko bez narażenia na ewentualne uszkodzenia. Podczas zlecania przewozu należy pamiętać, żeby na samym początku poinformować wybranego przewoźnika o wszystkich swoich wymaganiach, tak aby realizacja mogła przebiec bez żadnych nieporozumień.

Niemal nieograniczona mobilność

Kolejną cechą transportu drogowego jest z pewnością jego mobilność, która daje możliwość indywidualnego podejścia do klienta. Przewoźnik może stworzyć trasę, która będzie najbardziej mu odpowiadać.

Oczywiście korzystanie z drogowego środka transportu jest znacznie tańsze niż pozostałe rodzaje transportu. Duża ilość firm transportowych daje szanse na znalezienie najlepszej oferty, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Dodatkowo transport morski, kolejowy, czy lotniczy ma z góry ustalony harmonogram przewozów, dlatego to klient musi się do niego dostosować.

Tutaj znowu pojawia się kolejna zaleta transportu drogowego, dzięki której przewoźnik może opracować taki harmonogram jazdy, aby w jak najwyższym stopniu odpowiadał klientowi. W tym rodzaju transportu przewozy są realizowane przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Zalety przewozu drogowego

Do innych pozytywnych cech transportu drogowego możemy zaliczyć niski koszt. Przewozy drogowe nie ograniczają się do przewozów między miastami tak jak w przypadku transportu kolejowego i lotniczego.

Stawki są na tyle niskie, że nawet osoby o bardzo ograniczonym budżecie mogą skorzystać z takich usług.

Dodatkowo w przypadku spedycji drogowej, nie wymaga ona załadunku na specjalnych terminalach, czy dodatkowego przeładunku w punktach do tego przeznaczonych. Nie wymaga także dedykowanej infrastruktury – jeśli w danym regionie istnieje sieć dróg, to dostawa może zostać zrealizowana nawet do najmniejszych i najbardziej oddalonych miejscowości.

Firmy, które zajmują się przewozem drogowym towarów, są wyspecjalizowane w dziedzinie logistyki, dzięki czemu ładunki mogą być bardzo szybko dostarczone.

Warto podkreślić, że przedsiębiorstwa bardzo często zatrudniają profesjonalne osoby do ładowania towaru, które mają duże doświadczenie w branży, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia ładunku podczas transportu jest niewielkie.

Czy istnieje ryzyko uszkodzenia towaru?

Niestety podczas transportu drogowego ładunek może ulec znacznemu uszkodzeniu, a istnieje ryzyko nawet całkowitego zniszczenia.

Oczywiście pracownicy robią wszystko, aby zabezpieczyć przewożone towary, korzystając z folii bąbelkowej lub innych specjalnych zabezpieczeń, ważne jest także staranne ułożenie towaru w specjalnych skrzyniach, które mają różne rozmiary.

W celu dodatkowego zabezpieczenia, przewoźnicy bardzo często korzystają z nadstawek paletowych, które zapewniają dodatkową ochronę.

Po podjęciu decyzji o wyborze przewoźnika należy się z nim skontaktować w celu określenia szczegółów. Następnie sporządza on stosowną umowę z klientem, w której zawarta jest także informacja o odpowiedzialności, jaka spoczywa na kierowcy i osobach zajmujących się załadunkiem i rozładunkiem w przypadku uszkodzenia ładunku.

Oczywiście taki warunek jest bardzo ważny dla klienta, ponieważ sprawia on, że pracownikom także zależy na unikaniu sytuacji, w których mogłoby dojść do jakiegokolwiek uszkodzenia towaru. W ich interesie jest to, aby ładunek dotarł do miejsca docelowego w oryginalnym stanie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>