Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Kontrola drogowa – ITD z nowym sprzętem

Kontrola drogowa – ITD z nowym sprzętem

Od niedawna w Polsce pojawiły się pierwsze Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które trafiły w ręce Inspekcji Transportu Drogowego z Poznania, Rzeszowa, Opola i Radomia.

Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, który z pewnością wpłynie na poprawę jakości i precyzji przeprowadzanych przez służby z ITD kontroli, a także pozwoli zwiększyć ich zakres.

W prezentacji tego sprzętu uczestniczył m.in. Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Rafał Weber – Wiceminister Infrastruktury, a także Alvin Gajadhur – Główny Inspektor Transportu Drogowego. Zatem wszystkie powyższe osoby, miały okazję osobiście zapoznać się z możliwościami, jakie daje Mobilna Jednostka Diagnostyczna.

MJD to ciężarówki w kolorze białym i zielonym oraz z odpowiednim oznaczeniem, które wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiający przeprowadzenie precyzyjnych kontroli związanych ze stanem technicznym pojazdów dostawczych, ale również pojazdów ciężarowych.

Nowy sprzęt do kontroli drogowej

Inspekcja Transportu Drogowego przez ostatnie dwie dekady przeszła ogromną rewolucję, która spowodowała, że są to jednostki, które wyróżniają się na tle Europy. Warto wspomnieć, że praca inspektorów z ITD bezpośrednio wpływa nie tylko na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także chroni krajowy rynek transportowy.

Wzbogacenie się w nowy sprzęt z pewnością ułatwi pracę służb, a jednocześnie da możliwości do przeprowadzania bardziej szczegółowych kontroli. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, podkreśla, że Inspekcja Transportu Drogowego cały czas musi się rozwijać oraz dysponować najnowocześniejszym sprzętem.

Z kolei Wiceminister Infrastruktury, Rafał Weber, podkreśla, że w ciągu ostatnich kilku lat sieć drogowa została bardzo mocno przebudowana i rozbudowana. Dodatkowo cały czas powstają nowe obwodnice miast, drogi krajowe, ekspresowe i autostrady, po których porusza się duża liczba pojazdów ciężarowych.

W związku z tak dynamiczną rozbudową dróg Inspekcja Transportu Drogowego musi być wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, który wpłynie na poprawę ich potencjału kontrolnego.

Nowy sprzęt ITD. Szczegółowa kontrola na drodze

Oczywiście nowy sprzęt, który otrzymały jednostki ITD, są w pełni zautomatyzowane. Ich dużą zaletą jest możliwość bardzo szybkiego rozłożenia, które zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Warto także zaznaczyć, że rozstawienie linii diagnostycznej może odbyć się na małej powierzchni parkingu przy drodze lub punktu kontrolnego.

Co ciekawe nowy sprzęt nie tylko daje inspektorom możliwość skontrolowania układu kierowniczego, układu hamulcowego, czy zawieszenia, ale również sprawdzenia innych elementów, które odpowiadają za ochronę środowiska, czy bezpieczeństwo w ruchu.

Jest to możliwe dzięki bardzo bogatemu wyposażeniu Mobilnych Jednostek Diagnostycznych, które zawiera szarpaki hydrauliczne, rolki, analizatory spalin, dymomierze, a także mnóstwem innych urządzeń pomiarowych i kontrolnych.

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego zaznacza, że na podstawie wielu doświadczeń jest pewien, że taki rodzaj sprzętu umożliwi przeprowadzanie bardzo skutecznej kontroli.

Do tej pory Inspekcja Transportu Drogowego dysponowała zaledwie trzema mobilnymi stacjami diagnostycznymi i to starszego typu.

Nowe jednostki, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o ITD, zostaną dostarczone do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Zakup 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych odbył się w ramach projektu: „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego”.

Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna inwestycja w ramach tego projektu. Nie tak dawno temu, do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów trafiły aż 64 nowoczesne pojazdy, wyposażone w takie urządzenia jak: sonometry, dymomierze, czy wagi samochodowe.

W tym samym czasie trafiła do nich również taka sama ilość zestawów przeznaczonych do kontroli pojazdów oraz tachografów.

Realizowany projekt jest współfinansowany ze środków UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Cały budżet projektu to prawie 66 mln zł, z czego Unia Europejska pokryła prawie 85% tej kwoty.

W trakcie prezentacji rozmawiano także o pomocy, jaką niosą służby ITD w związku z sytuacją trwającą na Ukrainie. Inspektorzy bardzo czynnie biorą udział w pomocy uchodźcom, a także zajmują się organizacją transportu i przeprowadzaniu zbiórek żywności i odzieży dla nich.

Dodatkowo ITD czynnie wspiera pracowników z punktów recepcyjnych oraz prowadzi bardzo uproszczone czynności dla transportów humanitarnych.

W trakcie rozmów Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk podziękował także wszystkim służbom ITD za tak duże zaangażowanie w pomocy niesionej uchodźcom z Ukrainy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>