Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

CEVA Logistics wykorzystuje autonomiczne samochody ciężarowe

CEVA Logistics wykorzystuje autonomiczne samochody ciężarowe

Przedsiębiorstwo CEVA Logistics jest światowym liderem w logistyce 3PL, a od pewnego czasu rozpoczęła także współpracę z firmą Kodiak, specjalizującą się w dziedzinie pojazdów autonomicznych.

Kooperacja tych dwóch firm polega na wykorzystywaniu autonomicznych ciężarówek do realizowania dostaw na kilku trasach w USA, a dokładnie w stanie Oklahoma.

Co ciekawe, oba przedsiębiorstwa są pierwszymi, które zajęły się organizacją tego typu dostaw na tym obszarze.

Dyrektor zarządzający CEVA Logistics Ameryka Północna, Shawn Stewart zaznacza, że przedsiębiorstwo bardzo chętnie wchodzi we współpracę z innymi firmami, które są liderami w dziedzinie automatyki i robotyki, takimi jak Kodiak.

W swojej wypowiedzi podkreśla także, że jest to firma, która posiada już sprawdzone rozwiązania automatyczne, które mogą wzbogacić i udoskonalić dostawy klientów.

Stewart podkreśla także, że firma CEVA jest zwolennikiem innowacji, które wpływają na rozwój biznesu, a współpraca z Kodiakiem zagwarantuje ich przyszłym i obecnym klientom czasową realizację dostaw, które są szczególnie trudne podczas trwającego kryzysu w łańcuchu dostaw, a także ciągłego braku kierowców.

Pierwsza autonomiczna dostawa

Pierwsza autonomiczna dostawa zrealizowana przez CEVA przy współpracy z przedsiębiorstwem Kodiak odbyła się w zeszłym roku, a dokładnie w listopadzie.

Obecnie prowadzone są regularne, cotygodniowe przewozy towarów na trasie pomiędzy Dallas-Fort Worth a Austin w Teksasie, która liczy 322 kilometry. Dodatkowo w lutym, w ramach współpracy dodano nową trasę, która przebiega między Dallas-Fort Worth a Oklahoma City.

Na obu tych trasach realizowane są dostawy towarów konsumpcyjnych, które są przewożone przez autonomiczną ciężarówkę firmy Kodiak, która połączona jest z naczepą CEVA.

Warto dodać, że Kodiak poza trasami wymienionymi powyżej realizowanych w partnerstwie z firmą CEVA, zajmuje się także codziennymi dostawami na trasie Dallas- Fort Worth – Houston, które przeprowadza od połowy 2019 roku.

Dodatkowo od połowy 2021 roku zajmuje się także przewozami na linii Dallas-Fort Worth – San Antonio, które odbywają się raz w tygodniu.

Światowy lider innowacji

Założyciel firmy Kodiak, Don Burnette zapewnia, że w jego oczach przedsiębiorstwo CEVA z pewnością jest globalnym liderem w dziedzinie innowacji stosowanych w logistyce i jako jedna z pierwszych zauważyła, że to właśnie w transporcie drogowym będą one najwcześniej powszechnie wykorzystywane.

Informuje także, że Kodiak wspólnie z CEVA skupia się przede wszystkim na obsłudze dostaw w Dallas-Fort Worth, Austin i Oklahoma City, ponieważ są to najczęściej wykorzystywane trasy przewozów towarowych w Stanach Zjednoczonych.

Don Burnette zaznacza, że podczas wielu problemów, z jakimi muszą zmagać się obecnie Amerykanie, które związane są z brakiem ciągłości łańcuchów dostaw, CEVA jest przodownikiem w dziedzinie technologii, które mają zapewnić wiele korzyści klientom.

Oczywiście CEVA, która, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest liderem na świecie w branży logistyki 3PL. Posiada także ogromne doświadczenie w łączeniu robotyki i automatyki nie tylko w logistyce, ale również w działaniach związanych z zarządzaniem transportem.

Przedsiębiorstwo CEVA, mimo że posiada w samej Ameryce Północnej zespół liczący 2449 kierowców, to jest bardzo zainteresowania wdrożeniem technologii umożliwiającej autonomiczną jazdę, która pozwoli odciążyć pracowników.

Większa wydajność i bezpieczeństwo transportu

W najbliższych planach firmy Kodiak jest dalszy rozwój systemu Kodiak Driver, umożliwiający autonomiczną jazdę, w taki sposób, aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa, a także poprawić jego wydajność.

System stworzony przez Kodiak jest przeznaczony głównie dla ciężarówek pracujących na trasach dalekobieżnych. Wykorzystuje on Iris LiDAR, który pochodzi od firmy Luminar, dużą ilość kamer, które rejestrują i przetwarzają ogromną ilość danych w niemal każdej sekundzie, a także radar ZF i LiDAR firmy Hesai skanujący obraz w zakresie 360 stopni.

Liczne czujniki, pomagają zobrazować całe otoczenie pojazdu, zarówno to, co dzieje się blisko, jak i w nieco dalszej odległości. Dzięki czemu nie ma zagrożenia nawet przy większych prędkościach dopuszczalnych na autostradach.

Warto dodać, że wykorzystywanie systemu do autonomicznej jazdy może poprawić bezpieczeństwo innych użytkowników drogi, zmniejszyć koszty transportu, a także zredukować emisję spalin do środowiska.

Współpraca Kodiak i CEVA jest dużym krokiem zmierzającym do powszechnie stosowanego połączenia technologii proponowanej przez Kodiak oraz ciężarówek CEVA.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>