Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Scania serii R skończyła 18 lat – egzemplarze z początku produkcji, pracują do dziś

Scania serii R skończyła 18 lat – egzemplarze z początku produkcji, pracują do dziś

Pod koniec marca w branży transportowej pojawiła się nie lada okazja do świętowania. Właśnie w tym roku, swoje 18 urodziny obchodziła ciężarówka, która jest jedną z najpopularniejszych w Europie, nawet dziś można ją bardzo często spotkać na polskich drogach.

Oczywiście mowa tutaj o Scanii serii R, która jest niezwykle ceniona w branży transportowej. Swoją premierę miała w 2004, czyli dokładnie 18 lat temu, a warto dodać, że była ona dość głośnym wydarzeniem w tamtym okresie.

Pierwszy pojazd z tej serii, swoim wyglądem zewnętrznym niemal do złudzenia przypominał poprzedni model, jednak jego wyposażenie zostało wzbogacone w wiele nowych i ciekawych rozwiązań.

Warto wspomnieć, że nawet najstarsze modele z tej serii, które osiągnęły już pełnoletność, pojawiają się jeszcze na drogach. Najczęściej wyposażone są one w silniki Euro 3.

W tym artykule postaramy się przybliżyć, na czym polegał fenomen Scanii serii R, która jest tak ceniona w branży.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w samym wyglądzie zewnętrznym nie było widać wyraźnej różnicy, ponieważ szkielet kabiny był taki sam, jak w poprzednich modelach. Największa różnica widoczna była w wymiarach ciężarówki.

W serii R kabina montowana była o 7 centymetrów wyżej niż w serii 4, dzięki czemu możliwe było ograniczenie tunelu silnika do 14 centymetrów. Dodatkowo wprowadzono także nowy wariant Highline o średnim podwyższeniu dachu, który charakteryzował się bardzo aerodynamicznym kształtem.

Wśród klientów cieszył się on bardzo dużą popularnością, ponieważ wcześniejsza seria Scanii, miała w ofercie wyłącznie standardową wersję kabiny lub bardzo wysoki wariant Topline.

W tym wariancie nastąpiła bardzo duża i ważna zmiana. Po okresie 9 lat funkcjonowania na rynku producenci całkowicie zrezygnowali z łóżek, które montowane były nad fotelami, w przedniej części podwyższenia dachu. W zamian za to Topline z serii R posiadał łóżko znajdujące się na tylnej ścianie kabiny.

Warto zaznaczyć, że była to zmiana głównie na prośbę klientów, ponieważ poprzedni układ nie odpowiadał większości użytkowników.

Wśród nowości, które pojawiły się w wyposażeniu serii R, był nowy system sterowania automatyczną skrzynią biegów, choć warto podkreślić, że seria R była także dostępna z manualną skrzynią biegów.

Kolejną nowością były przełączniki do tempomatu, które montowane były w dolnej części kierownicy. Początkowo pojawiły się oskarżenia, że ten element negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo, jednak z biegiem czasu kierowcy uznali, że położenie przełączników jest bardzo trafne.

Wiele osób uważa, że premiera serii R była podwójnie ciekawa, ponieważ bardzo rzadko bywa, że w branży transportowej przedstawiane jest nowe nadwozie oraz nowe silniki. Zazwyczaj nie łączy się tych premier, natomiast seria R charakteryzowała się nowościami w obu tych kwestiach.

Już na samym początku produkcji zapowiedziano silnik, spełniający normy emisji Euro 4, który w przeciwieństwie do wielu innych konkurencyjnych modeli wpisywał się w narzucone normy ekologiczne bez konieczności systemu SCR, czyli bez wtrysków AdBlue.

Wielu przewoźników skusiło się na nową jednostkę, jednak w praktyce okazała się ona nieco problematyczna. Zdecydowanie lepszą wersją była wersja Euro 5 PDE, która zawierała już wtrysk AdBlue.

Warto wspomnieć, że przez pewien czas Scania z serią R rywalizowała z koncernem Volvo Truck o tytuł najmocniejszej ciężarówki w Europie, a później nawet na świecie.

Początkowo zaczynano od mocy 500 i 580 KM, następnie powstał wariant R620 z mocą 600 KM. Co ciekawe w 2010 roku pojawiła się wersja R730, która przez pewien czas była najsilniejszą ciężarówką na świecie, aż do pojawienia się Volvo FH16 750 w 2011 roku.

Kolejne warianty silników sprawiły, że seria R bardzo długo była popularna na rynku. W 2009 roku zmodernizowano wygląd oraz wyposażenie kabiny, które nastąpiło również w 2013 roku.

Podczas niemal 14-letniego okresu produkcji pojazdy z serii R były wyposażone także w silniki Euro 6. Pojazdy tego typu są niestety nadal bardzo drogie i z pewnością będzie je można spotkać na drogach jeszcze przez wiele lat.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>