Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Wyposażenie kabin w ciężarówkach – jakie dodatki przybywały z biegiem czasu?

Wyposażenie kabin w ciężarówkach – jakie dodatki przybywały z biegiem czasu?

Kabiny ciągników siodłowych, a właściwie ich wyposażenie, na przestrzeni lat, przeszły ogromną rewolucję. Można to łatwo zauważyć, oglądając zdjęcia sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat, na których widoczne są znaczne różnice, chociażby w wyglądzie zewnętrznym.

W tym artykule postaramy się przedstawić, jak na przestrzeni dekad się ono zmieniało, skupiając się na konkretnych elementach wyposażenia. Wskażemy także, kiedy pojawiły się istotne udogodnienia, które wpłynęły na poprawę komfortu pracy kierowcy. W artykule będziemy opierać się przede wszystkim na modelach marki MAN.

Pierwsza elektryka

Jedno z istotnych rozwiązań zastosowanych przez koncern pojawiło się już w latach 30-tych. W tym okresie powstała kabina, która umożliwiała całkowite jej zamknięcie, co zapewniało kierowcy większe bezpieczeństwo.

Wraz z pojawieniem się tej innowacji, konieczne było dopracowanie elementów związanych z zamykaniem kabiny, czyli stworzenie stopni wejściowych wraz z uszczelnieniem.

W tym okresie pojawiły się również pierwsze elektrycznie sterowane elementy: sygnał dźwiękowy, wycieraczki, a także podświetlane wskaźniki na desce rozdzielczej.

Rewolucja powojenna

Kolejna modernizacja kabiny została wprowadzona po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy to zachodnie gospodarki przechodziły dynamiczny rozwój i pojawił się zamysł stworzenia transportu międzynarodowego. To spowodowało, że producenci musieli pomyśleć nad wprowadzeniem części sypialnianej w kabinach.

Był to okres, w którym pojawiła się w zastosowaniu podwójna ławka, która była przeznaczona dla pasażerów, jednak po jej rozłożeniu mogła służyć jako łóżko dość sporych rozmiarów. Tapicerowane siedzisko znajdujące się za fotelem kierowcy było bardzo ważnym elementem, ze względu na „podwójne obsady”.

Na długich trasach delegowano zazwyczaj dwóch kierowców, więc podczas gdy jeden z nich prowadził pojazd, drugi mógł swobodnie odpocząć.

Zmiany na przełomie lat 50-tych i 60-tych

W 1955 roku, MAN rozpoczął produkcję ciężarówek wyposażonych w panoramiczne przednie szyby, które stanowiły jedną całość (tak jak w nowoczesnych egzemplarzach), to rozwiązanie miało na celu poprawę widoczności z wnętrza kabiny.

Silniki coraz częściej montowane były pod kabinami, przez co osiągnięto całkowicie ścięty przód pojazdu, a wygląd zewnętrzny coraz bardziej przypominał ten współczesny, który widzimy na drogach.

W związku ze zmianą wyglądu konieczne było zastosowanie znacznie bardziej wydajnych nagrzewnic, aby były one w stanie sprawnie odmrozić lub odparować przednią szybę, dodatkowo zaczęto stosować potrójne wycieraczki.

Warto również wspomnieć, że od tego okresu, coraz częściej kabiny przystosowane do nocowania, wyposażone były w fabryczne łóżka.

Kierowca najważniejszy

Przełom lat 60-tych i 70-tych były bardzo istotne dla wygody osób prowadzących ciężarówkę, ponieważ wtedy skupiono się przede wszystkim na fotelach. Zaczęto stosować amortyzację w fotelach kierowcy, aby zredukować ilość wstrząsów podczas jazdy. Dodatkowo po stronie pasażera pojawiły się także podłokietniki oraz zagłówek.

Pod koniec lat 70-tych pojawiło się kilka nowości m.in. większa ilość schowków, w tym jeden utrzymujący niską temperaturę, elektryczne szyby, a nawet podgrzewane fotele.

Zmiany wprowadzone po 1980 roku

Niezwykle ważny element pojawił się w 1989 roku. To właśnie w tym czasie koncern MAN zaczął stosować pasy bezpieczeństwa we wszystkich swoich modeli. Wprowadzono również możliwość niewielkiej regulacji kierownicy za pomocą pokrętła, znajdującego się obok kierownicy.

Koncern zmodernizował także tunel silnika, który dość znacząco się obniżył, dlatego możliwe było wprowadzenie czterech wariantów nadwozi: szeroki sypialny z podwyższonym dachem, szeroki sypialny, wąski sypialny oraz wąski dzienny.

W latach 90-tych kolejny raz zmodernizowano kabinę i wprowadzono wiele udogodnień. Pośród nich znajdowała się możliwość regulacji fotela w części lędźwiowej, a najbardziej wymagający klienci mogli także otrzymać w wyposażeniu telewizor razem z magnetowidem.

Koncern MAN oferował tapicerkę wykonaną z prawdziwej skóry, a na desce rozdzielczej mogły pojawić się elementy z plastikowego drewna, które były najmodniejszym wyposażeniem w tamtym okresie.

Czasy współczesne

W czasach współczesnych, które liczone są od początku XXI wieku, powszechnym wyposażeniem stały się m.in. różnej wielkości wyświetlacze umieszczane na desce rozdzielczej, lodówki umieszczane pod łóżkami, bardzo rozbudowane systemy audio, cały pakiet czujników wspomagający kierowcę, a także tak banalne elementy, jak uchwyt na kubek, który jest niezwykle przydatny.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>