Share This Post

Aktualności / jazda / Nieuws

Największe europejskie targi ciężarówek odchodzą do historii – teraz rządzą usługi

Największe europejskie targi ciężarówek odchodzą do historii – teraz rządzą usługi

Międzynarodowe Targi IAA Nutzfahrzeuge organizowane w Hanowerze, są największą tego typu imprezą na obszarze całego kontynentu europejskiego. To właśnie wtedy, producenci ciężarówek mają idealną okazję, by przedstawić swoje najnowsze modele pojazdów ciągników siodłowych, ale nie tylko.

Targi w Hanowerze są także platformą na skalę światową, która związana jest z transportem oraz zagadnieniami z nim powiązanymi, przede wszystkim ze sprzętem wykorzystywanym w tej branży, a także technologiami.

Każda edycja Targów IAA, do tej pory cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji. Odwiedzający mogli usłyszeć wiele ciekawostek na temat motoryzacji, a także poznać wiele nowości w tej dziedzinie, które często okazywały się być nieco „egzotyczne”.

Targi organizowane w Hanowerze odbywają się co dwa lata. Poprzednia edycja odbyła się w 2018 roku i cieszyła się ona ogromnym sukcesem, uczestniczyło w niej ponad 2000 wystawców.

Wśród nich, znalazły się takie koncerny jak: Wielton, Ford, DAF, BorgWarner, Bosch, Brembo, DANA, Delphi Technologies, Dinex, Elring i wiele innych.

W 2018 na targach można było spotkać urządzenia i ciężarówki z państw całego świata, m.in. model BharatBenza z Indii, Ural z Rosji, a także chińskie Howo.

Konferencje poświęcone były trendom przyszłościowym, które dotyczą tematyki związanej elektromobilnością, a także automatyzowaniem jazdy.

Warto wspomnieć o najciekawszych i najpopularniejszych tematach minionych targów. Jednogłośnie uważamy, że w 2018 królował temat o rozwiązaniach telematycznych, które będą stosowane w przyszłości. Kilka propozycji dotyczących tego zagadnienia przedstawiły firmy: TomTom, WABCO oraz Jaltest.

Interesowano się również wyzwaniami, jakie czekają całą branżę transportową w nadchodzącej przyszłości, nieustające problemy związane z brakiem kierowców oraz technologie, które poprawią bezpieczeństwo na drogach.

Kolejna edycja pod nazwą IAA Commercial Vehicles miała odbyć się już w 2020 roku, jednak z powodu panującej na świecie pandemii i wielu wprowadzonym przez rząd obostrzeniom, impreza została odwołana.

Co ciekawe nikt z zarządu nie planował nawet przeniesienia jej na 2021 rok, jednak w internecie pojawiła się okazja do zdalnego uczestniczenia w targach, zorganizowanych w wirtualnych halach. Oczywiście była to zdecydowanie okrojona wersja klasycznych targów, jednak miłośnicy mogli nacieszyć się, choć taką namiastką imprezy.

W związku z tym nasuwa się tutaj bardzo ważne pytanie, które może zaważyć o dalszych losach tej imprezy — czy w obecnych czasach, kiedy to internet daje tak ogromne możliwości w procesie przekazywania informacji zarówno w formie tekstu, jak i obrazu, że organizowanie targów w tradycyjnej formie może już nie mieć sensu?

Odpowiedz, pojawiła się nieoczekiwanie szybko. Najwyraźniej organizatorzy uznali, że nie mają sensu, ponieważ otrzymaliśmy informację, że nadchodzącą edycja Targów IAA Nutzfahrzeuge zmieni nie tylko nazwę, ale również cały charakter imprezy.

Z oficjalnych komunikatów dowiedzieliśmy się, że Zarząd Targów VDA jednogłośnie zdecydował, że Targi IAA zostaną przełożone na rok 2022, a dokładnie 20-25 września. Dzień przed rozpoczęciem części oficjalnej, czyli 19 września odbędzie się dzień otwarty dla prasy.

Zgodnie z otrzymaną wiadomością, dotychczasowe niemieckie Targi IAA Nutzfahrzeuge (IAA Pojazdy Użytkowe) zmienią nazwę na IAA Transportation (IAA Transport).

W przypadku tematyki to ma ona zostać znacznie poszerzona. W nowej edycji dziedzina transportu nie będzie już przedstawiana wyłącznie od strony nowego sprzętu i prezentowania premier pojazdów ciężarowych.

Nowa tematyka ma zawierać również zagadnienia logistyczne, informacje o nowych technologiach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem transportowym, komunikacji publicznej, dane o alternatywnych paliwach, a także o możliwości współdzielenia pojazdów ciężarowych. Jednym słowem branża transportowa ma zostać zaprezentowana z każdej strony.

Możliwość zapoznania się z branżą współdzielenia z pewnością wpisuje się w panujące aktualnie trendy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że coraz mniej osób kupuje pojazdy ciężarowe. Zdecydowanie korzystniejsze wydaje się wypożyczenie ich od producentów, banków, czy też innych firm.

Powracając do tematu organizacji targów, wiemy, że wielu zagorzałych miłośników motoryzacji może być zawiedzionych takim przebiegiem sytuacji. Osobiście uważamy, że idea imprezy poświęconej wyłącznie samochodom ciężarowych już chyba przeminęła.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>