Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Wzrost stawek w Europie przyspieszył w IV kwartale. Jak to będzie wyglądać na najważniejszej trasie z Polski?

Wzrost stawek w Europie przyspieszył w IV kwartale. Jak to będzie wyglądać na najważniejszej trasie z Polski?

W czwartym kwartale 2021 roku odnotowano średni wzrost stawek w europejskim sektorze transportowym aż o 3% rok do roku — informują eksperci z Upply i Transport Intelligence. W stosunku do trzeciego kwartału stawki wzrosły o 1%.

W czwartym kwartale 2021 roku średni indeks stawek dla sektora transportowego wyniósł 108,3 pkt. Jak wynika z najświeższego raportu Road Freight Rate Development Benchmark to wzrost o 1,1 pkt w stosunku do trzeciego kwartału.

Stawki poszybowały w górę. W trzecim kwartale 2021 roku stawki wzrosły o 2,9% w porównaniu do roku poprzedniego, a w stosunku do drugiego kwartału o 0,9%. Analitycy z Transport Intelligence zauważają, że czwarty kwartał 2021 roku szósty raz podrząd wzrosły stawki w sektorze transportowym w Europie.

Warto zaznaczyć, że w drugim kwartale 2020 roku, który był najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa, indeks stawek w transporcie wyniósł 103,5 pkt.

Jak tłumaczą analitycy, to przede wszystkim ostry wzrost kosztów paliwa oraz niedobór kierowców są głównymi przyczynami podwyższenia stawek w dziale transportowym na całym Starym Kontynencie.

Stawki mogą szybować w górę także ze względu na duży popyt na usługi transportowe w Europie, co może wiązać się z ożywieniem gospodarek po pandemii. U naszych zachodnich sąsiadów (w Niemczech) popyt na usługi transportowe jest najwyższy od lat 60. XX wieku, a w Anglii sprzedaż detaliczna w czasie pandemii wzrosła o 7%.

Na polskim kierunku nadal spokojnie

Eksperci z Transport Intelligence przeanalizowali wiele tras, jedną z nich jest ta łącząca Warszawę z Duisburgiem, który znajduje się na zachodzie Niemiec. W IV kwartale 2021 roku na tej trasie odnotowano niewielki wzrost stawek po przeanalizowaniu obu kierunków.

Na trasie do Niemiec średnie stawki wzrosły o 0,6% w stosunku do poprzedniego kwartału, a to z kolei oznacza, że rok do roku stawki poszły w górę tylko o 0,2%. Mimo tego, według ekspertów był to najwyższy poziom, jaki odnotowano w historii.

Natomiast na trasie do Polski średnia stawka wzrosła o 2,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Choć w trzecim kwartale 2021 roku dynamiczniejszy wzrost stawek odnotowano na kierunku do Niemiec, to w czwartym kwartale sytuacja się odwróciła i można było zauważyć szybki wzrost cen na trasie do Polski.

Zarówno gospodarka Niemiec jak i Polski mocno na siebie oddziałują. Nasi zachodni sąsiedzi są w końcu naszym najważniejszym partnerem handlowym. Polska jest też dla Niemiec trzecim co do wielkości eksporterem. Prężnie rozwijający się przemysł w Niemczech wiąże się więc z dużym popytem polskie półprodukty.

Eksperci podają, że na kierunkach do innych państw stawki rosły dynamiczniej. W stosunku do III kwartału 2021 roku, w czwartym kwartale na trasie z Paryża do Madrytu stawki wzrosły średnio o 3,0%.

Co ciekawe, w odwrotną stronę (z Madrytu do Paryża) odnotowano wzrost o zaledwie 0,3%. Z jednej strony, może to wynikać ze zwiększonej konsumpcji w Hiszpanii, która zaczęła się podnosić po ciężkiej walce z pandemią koronawirusa.

Z drugiej strony, po wprowadzeniu surowych obostrzeń we Francji konsumpcja widocznie zahamowała.

Również na trasie z Beneluksu do Niemiec tempo wzrostu stawek przyspieszyło. Stawki wzrosły o 7,7% od początku ubiegłego roku. Jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem Niemiec na półprodukty i surowce.

Ceny wzrosną na najważniejszym kierunku dla Polski

Eksperci szacują, że w I kwartale 2022 r. nie ma co liczyć na poprawę sytuacji i trzeba być przygotowanym na dalszy wzrost stawek.

Prezes Upply Thomas Larrieu uważa, że do czynników, które generowały wzrost stawek w roku ubiegłym, czyli brak kierowców i dostępności pojazdów oraz ceny paliw, dojdą jeszcze problemy związane z końcem wsparcia rządowego, z którego korzystało wielu przewoźników.

Ponadto, uważa się, że na kierunku z Polski do Niemiec stawki z pewnością wzrosną. W zasadzie z na trasach z większości krajów do Niemiec stawki podskoczą w górę.

Na tę chwilę popyt z Niemiec jest związany z branżą produkcyjną. Natomiast popyt konsumpcyjny jest w tym kraju niższy od przemysłu. Jeśli dojdzie do jego wzrostu, stawki w sektorze transportowym także poszybują w górę.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>