Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Wyniki Mercedes-Benz Trucks Polska

Wyniki Mercedes-Benz Trucks Polska

Koncern Mercendes-Benz Truck może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami i jednocześnie mógł on poprawić swoją dotychczasową pozycję na rynku.

Bazując na informacjach podanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w 2021 roku, zarejestrowanych zostało ponad 5400 ciężarówek marki Mercedes-Benz, co dało im 16,7% udziału w Polskim rynku. Większym wynikiem może pochwalić się wyłącznie koncern DAF oraz Volvo.

Sprzedaż pojazdów ciężarowych marki Mercedes-Benz wzrosła o ponad 62%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Co ciekawe, spośród zarejestrowanych pojazdów, aż 5005 z nich to samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton, z czego 4150, to ciągniki siodłowe.

Niestety, w roku 2021 popyt na nowe pojazdy znacznie przewyższył podaż, co spowodowało, że relacje z klientami stały się dla nich sporym wyzwaniem.

Piotr Urban, który jest dyrektorem sprzedaży Mercedes-Benz, informuje, że wiele dostaw było opóźnionych bez podania konkretnych informacji, co zazwyczaj nie zdarza się w firmie. Taka niepewność sprawiła, że zmuszeni byli oni do poszukiwania nowych rozwiązań.

Zaznacza również, że tak rekordowe wyniki w Polsce, które spowodowały wzrost o 60% (europejski wzrost na poziomie 17%), były możliwe m.in. dzięki polskim przewoźnikom, którym udało się rozwiązać problem z brakiem kierowców, który pojawił się na obszarze całej Europy.

Tak znaczny wzrost popytu na rynku pojazdów ciężarowych, a także opóźnienia dostaw nowych egzemplarzy, miały znaczny wpływ także na sprzedaż używanych ciężarówek.

Opóźnienia dostaw sprawiły, że przewoźnicy bardzo często dłużej korzystali ze swoich dotychczasowych pojazdów, lub całkowicie zrezygnowali z opcji zwrócenia ciężarówki po okresie jej użytkowania, co powodowało zwiększenie floty.

Następstwem takich praktyk jest właśnie spadek podaży pojazdów używanych, których jest bardzo mało, przez co ceny są stosunkowo wysokie. Łukasz Wojnar z Mercedes-Benz Trucks Polska podkreśla, że mimo przejścia na kolejny rocznik, nie ma wyprzedaży modeli z 2021 roku.

Co ciekawe, ceny młodych pojazdów używanych są porównywalne do cen nowych egzemplarzy, których dostępność jest nadal ograniczona. Zdaniem Wojnara, taki trend z pewnością utrzyma się w 2022 roku

Inwestycje: rozbudowa sieci serwisowej i rozwój pracowników

Spółka w 2021 roku osiągnęła wysoką sprzedaż nie tylko w kategorii pojazdów, także pakiety posprzedażowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Obejmuje on szkolenia kierowców, kontakt serwisowy oraz Fleetboard.

Przemysław Rajewski podkreśla, że klientami spółki są przedsiębiorcy, którzy skupiają się na własnej firmie, dlatego bardzo często zlecają wiele zadań profesjonalistom, a autoryzowana sieć serwisowa jest do tego najlepsza.

W poprzednim roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także sprzedaż części zamiennych oraz umów serwisowych. Warto także zaznaczyć, że w 2021 roku otworzono nowe miejsca serwisowe: w Pile, Jeżewie i we Wrocławiu.

Rok 2021 to także kontynuacja walki z pandemią, a dla spółki najważniejsze było wdrożenie jak najwyższych środków bezpieczeństwa, aby serwisy Mercedes-Benz mogły być zawsze dostępne dla klientów. Dodatkowo wprowadzono wiele rozwiązań, które w obliczu pandemii były konieczne, są to m.in. szkolenia online.

Daimler Trucks: nowa spółka dedykowana pojazdom ciężarowym

Od grudnia 2021 roku, koncern Daimler podzielił się na dwa przedsiębiorstwa: Daimler Truck oraz Mercedes-Benz AG.

Przemysław Rajewski, prezes zarządu Mercedes-Benz Trucks Polska, uważa, że utworzenie spółki, która będzie zajmować się wyłącznie produkcją samochodów ciężarowych, może otworzyć nowy rozdział w firmie.

W dalszej wypowiedzi zaznacza, że skoncentrowanie się wyłącznie na pojazdach ciężarowych, pozwala na wiele nowych możliwości, a także większej swobodzie pracy. Jest to również doskonała wiadomość dla klientów, ponieważ inżynierowie będą mogli bardziej skupiać się na ich potrzebach.

Dobrym przykładem jest centrum pomocowe CAC, które do tej pory obsługiwało w jednym miejscu zarówno samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, mimo że ich oczekiwania w razie awarii są rozbieżne.

Właścicielom ciężarówek zależy na czasie, ponieważ jakikolwiek przestój generuje znaczne koszty, dlatego w tym przypadku niezbędna jest zupełnie inna organizacja. Dobra wiadomość jest taka, że już niedługo powstanie CAC wyspecjalizowany i dedykowany dla pojazdów ciężarowych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>