Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Od jutra wielkie zmiany dla znacznej grupy polskich kierowców – zaniedbanie tego obowiązku oznacza problemy

Od jutra wielkie zmiany dla znacznej grupy polskich kierowców – zaniedbanie tego obowiązku oznacza problemy

To właśnie od jutra zaczynają obowiązywać bardzo istotne przepisy, które obejmą dość dużą grupę kierowców zawodowych. Zgodnie z nowymi regulacjami wymagana będzie rejestracja w globalnym systemie IMI, ci, którzy nie będą w niej zarejestrowani, mogę mieć duże problemy.

Jak wiemy, od 2 lutego wchodzą w życie przepisy związane z Pakietem Mobilności, to właśnie od tego dnia większość kierowców zawodowych będzie musiała być zarejestrowana w systemie IMI (ang. Internal Market Information System).

Ważne zatem, aby właściciele firm przewozowych, zgłosili wszystkich kierowców, którzy pracują poza granicami kraju, dlatego bardzo istotna jest znajomość działania tego systemu.

Niestety, możemy się domyślać, że ogromne ilości danych, które będą wprowadzane w jednym czasie, mogą doprowadzić do zawieszenia systemu. Otrzymaliśmy informację, że system został już wzbogacony o dodatkowy moduł służący do delegowania kierowców, do tego czasu działała wyłącznie wersja testowa systemu.

Rejestracja obowiązkowa dla tych, których objęły regulacje z Pakietu Mobilności

Już od jakiegoś czasu Komisja Europejska dawała sygnały, że system IMI zostanie rozszerzony o moduł delegowania kierowców. Od kilku miesięcy dostępna była testowa wersja systemu, która umożliwia utworzenie konta oraz jego aktywację. Jeszcze przed rozpoczęciem rejestracji, przewoźnik poprzez stronę internetową, musi zdobyć unijny login.

Dzięki wersji testowej, właściciele firm transportowych mieli możliwość, aby dokładnie poznać wprowadzany system, a także, w jaki sposób dokonać zgłoszenia kierowcy. Było to bardzo przydatne rozwiązanie, w szczególności dla przewoźników, którzy zobowiązani są do rejestracji dużej liczby kierowców.

Sama rejestracja kierowcy nie jest czynnością, zajmującą dużo czasu, jednak nie warto odkładać tego do ostatniej chwili i ryzykować, że nam się to nie uda. Należy pamiętać, że wielu przewoźników może zwlekać do ostatniego dnia, co może obciążyć serwery i doprowadzić do zawieszenia systemu.

System IMI zastąpi wszystkie inne krajowe portale

Właściciele firm przewozowych, których będą obowiązywały przepisy Pakietu Mobilności, powinni pamiętać o tym, że delegowanie dotyczyć będzie wyłącznie kabotażu oraz cross ride, w przeciwieństwie do przewozów dwustronnych, a także przejazdów tranzytowych.

System IMI, który ma zostać wprowadzony, z założenia, ma zastąpić wszystkie inne programy, które do tej pory obowiązywały w krajach całej Unii Europejskiej. Przykładowo we Francji dotychczas posługiwano się systemem SIPSI, natomiast w Niemczech był to Milog.

System IMI będzie służył przewoźnikom do składania deklaracji delegowania, dodatkowo umożliwi on także kontaktowanie się z odpowiednimi organami kontroli. Ta funkcja może okazać się przydatna m.in. podczas uzupełniania dokumentacji.

Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego bieżące monitorowanie przez przewoźników i komunikowanie się jest tak istotne? Ponieważ mają oni narzucony z góry czas na reakcję na dany komunikat.

Musisz o tym wiedzieć, dokonując rejestracji kierowców

System IMI posiada bardzo wiele wersji językowych, także polską, jednak warto wiedzieć jak ją aktywować. Dodatkowo podczas wpisywania danych kierowców, należy pamiętać, że system umożliwia wpisywanie znaków specjalnych m.in. ś, ć, ż, ó, dlatego nazwisko Świderski, należy wpisać Swiderski.

Oczywiście Komisja Europejska zdecydowała się na dodanie dodatkowej kolumny, w której można wpisać oryginalne nazwisko, jednak nie jest to pole obowiązkowe. Oczywiście to rozwiązanie powstało z myślą o licznych krajach, w których obowiązują znaki specjalne.

Podczas rejestracji kierowcy, pracodawca, lub osoba do tego upoważniona musi wiedzieć o tym, żeby podać wszystkie wymagane dane, m.in. do jakiego kraju jest delegowany oraz na jaki czas.

Należy pamiętać, że każdą zmianę dotyczącą kierowcy lub kraju, do którego jest delegowany, należy zgłosić.

Komisja Europejska zapewnia, że 2 lutego wszystko będzie działać

Coraz więcej przewoźników zatrudnia w swojej firmie kilkuset kierowców, czasami bywa to nawet kilka tysięcy. Z tego względu, problemy z wytrzymałością serwerów mogą rozpocząć się od 2 lutego, ponieważ od tego dnia można wysyłać zgłoszenia delegowania kierowców.

Niektórzy obawiają się tego, że masowe zgłaszanie w jednym czasie może doprowadzić do zawieszenia serwerów.

Dodatkowe komplikacje może powodować także to, że każdy trucker powinien otrzymać takie zgłoszenie delegowania w formie papierowej lub elektronicznej. Na chwilę obecną, system IMI umożliwia jedynie założenie konta firmowego wraz z możliwością wpisania danych.

Komisja Europejska w odpowiedzi na zadawane pytania i wątpliwości dotyczących wytrzymałości systemu informuje, że są pewni w 99%, że wszystko pójdzie dobrze, bez żadnych problemów.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>