Share This Post

Aktualności / Nieuws / Samochody ciężarowe

Chiński Farizon Auto przedstawia koncepcyjny ciągnik Homtruck — kierowca będzie się czuł jak w domu

Chiński Farizon Auto przedstawia koncepcyjny ciągnik Homtruck — kierowca będzie się czuł jak w domu

Firma Farizon Auto pochodząca z Chin, chce wywołać rewolucję na rynku ciągników siodłowych. Spółka Geely Holding Group, która obecnie jest udziałowcem Grupy Volvo, jakiś czas temu przedstawiła koncepcję nowej generacji samochodu ciężarowego Maxicode o nazwie Homtruck.

Według wstępnych planów, jego produkcja ma się rozpocząć już na początku 2024 roku. Natomiast firma nie podała jeszcze informacji, czy dystrybucja Homtrucka będzie skierowana także na rynek europejski i północnoamerykański.

Zdaniem producenta, model Homtruck stanie się najbardziej zaawansowaną technologicznie ciężarówką, jaka będzie dostępna na rynku, zasłynie także, jako ciągnik siodłowy o najwyższej efektywności energetycznej i zwiększonym komforcie dla kierowcy.

Firma Farizon ma na celu sprawić, że będzie on jednym z „najczystszych” modeli, który w ofercie będzie miał szereg silników, będących alternatywą dla tradycyjnych diesli.

Niestety, na chwilę obecną, Farizon nie zaprezentował szczegółowych danych technicznych swojego najnowszego modelu. Jedyne, co udało nam się ustalić to ogólne informacje dotyczące napędu.

Zgodnie z otrzymaną informacją, wiemy, że w ofercie będzie kilka wariantów stosowanych w napędzie: od hybrydy metanolowej, po akumulatory elektryczne z wykorzystaniem przedłużaczy zasięgu albo wymienne akumulatory, które są zgodne z normami rządowymi Chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii.

Głównym celem takiego rozwiązania, ma być osiągnięcie minimalnego czasu ładowania na stacjach położonych wzdłuż autostrad, który ma wynieść nawet do kilku minut.

W trakcie projektowania modelu Homtruck, inżynierowie z zespołu Farizon Auto przeprowadzili badania dotyczące głównych potrzeb kierowców oraz operatorów flot, ponieważ ich jednym z głównych celów było zagwarantowanie im znacznie większej efektywności operacyjnej.

Na podstawie tych badań, Homtruck ma możliwość połączenia się z platformą Big Data danej sieci logistycznej, tak aby pozwolić kierowcom uzyskać zamówienia, które będą dla nich najbardziej optymalne, a także na bieżąco analizować i śledzić przewozy. Dodatkowo ta funkcja umożliwia również kalkulację kosztów operacyjnych na poszczególnych trasach.

Ciekawostką jest fakt, że Homtruck posiada funkcję, która pozwala analizować dane, dotyczące rzeczywistego ruchu drogowego, dzięki czemu kierowca może otrzymywać na bieżąco zalecenia dotyczące pokonywanej trasy. Dane pozyskiwane są za pomocą czujników, które należą do wyposażenia ciężarówki.

Warto także dodać, że system, który odpowiada za zarządzanie energią, może w taki sposób zarządzać dostawą energii lub paliwa, aby uzyskać najbardziej optymalną wydajność. Co ciekawe, system może przedstawić kierowcy najkorzystniejsze trasy ładowania lub tankowania.

Wzrasta także liczba tras, na których ciężarówka Homtruck będzie mogła wykorzystywać funkcję jazdy autonomicznej na poziomie 4, a także funkcję konwojów, która umożliwia komunikację między pojazdami, po to, aby utrzymywać stałą odległość między sobą.

Do standardowego wyposażenia należeć będą liczne czujniki, m.in. radar fal milimetrowych, lidar, radar ultradźwiękowy oraz komunikacja 5G i V2X. Dodatkowo pojazd będzie miał możliwość wykonywania zdalnych aktualizacji całego oprogramowania, poprzez system Over the Air (OTA).

Studio na kółkach

Inżynierowie dążyli do zaprojektowania takiego pojazdu ciężarowego, który pozwoli czuć się kierowcy jak w domu, poprzez spełnienia wszystkich jego potrzeb. To właśnie od tego, najnowsza generacja nosi nazwę Homtruck.

Truckerzy na całym świecie spędzają znaczną część swojego czasu w pojazdach, bardzo często jest on dłuższy, niż czas spędzany w domu. Specjaliści z zespołu Farizon wyszli z założenia, że kierowca wypoczęty, jest zdecydowanie bardziej skupiony i uważny podczas jazdy.

W związku z tym, do kabiny wprowadzono szereg nowych standardów, które poprawią jakość i komfort życia na pokładzie ciężarówki, jednocześnie czyniąc go miejscem do pracy i odpoczynku.

Poza standardowym wyposażeniem, takim jak łóżko, lodówka oraz czajnik, w pojeździe Homtruck będzie znajdować się także pełna łazienka wraz z prysznicem i toaletą, a także mała pralka.

Zwiększony poziom komfortu podczas jazdy zapewnia ergonomiczny fotel, a także wysokiej rozdzielczości kamera, która zapewnia łatwą obsługę ciężarówki, a inteligentny asystent, pobierając dane obrazowe z licznych kamer, informuje truckera o wszystkich pojawiających się problemach pojazdu.

Projektując wnętrze, projektanci wykorzystywali naturalne i miękkie tkaniny, materiały bambusowe, a także tworzywa sztuczne, w celu stworzenia zdrowego i przyjaznego dla środowiska miejsca.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>