Share This Post

Nieuws / Redakcyjny / Wyróżnione

Grupa Wielton przejmuje hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Grupa Wielton przejmuje hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Otrzymaliśmy bardzo ciekawą informację dotyczącą przejęcia przez Grupę Wielton aż 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales S.L., która zajmuje się produkcją przyczep i naczep od ponad 125 lat.

Udziały zostały wykupione za kwotę 4,6 miliona euro, jednak ostateczna wartość będzie znana dopiero po przeprowadzenie audytu rocznych wyników spółki.

Warto także wspomnieć, że pozostałe 20% udziałów, zostanie przejęte według planu w 2026 roku w modelu earn-out, według którego cena oparta będzie o zysk EBITDA z 2025 roku.

Dostęp do rynku hiszpańskiego i portugalskiego

Poprzez przejęcie spółki Guillén, Grupa Wielton poszerza swoją działalność o rynek hiszpański, którego potencjał szacunkowo wynosi ok. 14000 sztuk rocznie, a także rynek portugalski o potencjale 2500 sztuk rocznie.

Kolejną korzyścią, jest lokalizacja zakładu Guillén, która może pomóc zoptymalizować koszty transportu produktów do południowej Francji, a także do krajów północnej Afryki.

Dodatkowo możliwe będzie pogłębienie współpracy z TIP Trailer Services, który jest liderem na rynku wynajmu i serwisowania samochodów ciężarowych, a odpowiadać będzie on za dystrybucję produktów Guillén.

Guillen — szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii

Guillén jest jednym z największych producentów przyczep i naczep w Hiszpanii, a historia tej firmy sięga nawet 1895 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się głównie produkcją naczep kurtynowych, podkontenerowych oraz furgonowych.

Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w trójkącie produkcyjnym Walencja-Saragossa-Barcelona, bardzo blisko autostrady łączącej Hiszpanię z Francją. Warto zaznaczyć, że zakład jest bardzo zautomatyzowany i zaawansowany technicznie.

Prognozowane przychody firmy Guillén na koniec 2021 roku mogą osiągnąć wartość nawet 16 mln euro, przy sprzedaży ok. 627 sztuk. Baza produkcyjna, jaką posiada firma, a także tereny do niej przylegające, dają możliwość zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych lat.

Producent naczep i przyczep posiada obecnie ponad 19 tys. m² powierzchni magazynowej, produkcyjnej i biurowej. W zakładzie zatrudnionych jest obecnie 89 osób.

Przedstawiciele firmy informują, że głównym celem Grupy Wielton ma być zwiększenie produkcji nawet do 1600 sztuk w 2025 roku, a także rozszerzenie oferty również o produkty należące do marki Wielton.

Dyrektor generalny Grupy Guillén, Jose Luis dodaje, że bardzo cieszą się z faktu dołączenia do jednego z najsilniejszych producentów naczep i przyczep na rynku europejskim. Ta transakcja jest dla firmy Guillén dużą szansą, aby działać w tak dużej firmie z ogromnymi możliwościami.

Jose Luis docenia również możliwość dalszego rozwijania marki Guillén, która pierwotnie była firmą rodzinną powstałą ponad 125 lat temu.

Umacnianie pozycji rynkowej

Grupa Wielton, dzięki stosowaniu strategii multibrandu, skupia się przede wszystkim na wspieraniu lokalnych marek, które jej towarzyszą. Jednocześnie rozwijają synergię wielu poziomach: kosztowym, produkcyjnym, produktowym i produkcyjnym.

Takie działanie pozwala na zwiększenie potencjału mniejszych spółek, a dodatkowo umocnić pozycję Grupy Wielton na rynku, jednocześnie zachowując charakter poszczególnych marek.

Podobna strategia zostanie zastosowana w przypadku spółki Guillén, która pomimo dołączenia do Grupy Wielton, nadal będzie kontynuować swoją dotychczasową działalność. Osobą odpowiedzialną za integrację firm, będzie Jose Luis Guillén, czyli dotychczasowy współwłaściciel firmy Guillén.

Mariusz Golec z Grupy Wielton zaznacza, że poprzez szacunek do ogromnego doświadczenia oraz profesjonalizmu Jose Luisa Guilléna, to właśnie on będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie integracji oraz dalsze zarządzanie firmą.

„Wierzymy, że dzięki temu, włącznie firmy Guillén do Grupy Wielton przebiegnie sprawnie i bardzo płynnie” – Mariusz Golec.

Przejęcie tej firmy daje również możliwość rozszerzenia współpracy z TIP, czyli światowemu liderowi na rynku wynajmu oraz serwisowania ciężarówek. TIP będzie odpowiadał za sprzedaż produktów Guillén tuż po przejęciu NEXT Rent. To również szansa na poszerzenie kanałów dystrybucji produktów.

Przejęcie firmy Guillén to również działania, które wpisują się w przyjętą ścieżkę rozwoju Grupy Wielton. Wzrost organiczny w połączeniu z rozwojem przez akwizycje pozwala na regularną ekspansję terytorialną, a także umacnianie swojej pozycji na rynku europejskim.

Dodamy, że podczas przejęcia spółki Guillén, Grupę Wielton wspierali: BROSETA i ILV SILVER, Cayla Consulting Group oraz JP Weber.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>