Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

W 2022 w Europie nastąpią zmiany w przepisach dotyczących transportu drogowego

W 2022 w Europie nastąpią zmiany w przepisach dotyczących transportu drogowego

Rok 2022 przyniesie ze sobą wiele zmian w zakresie transportu drogowego. Jeśli prowadzisz więc firmę transportową lub jesteś kierowcą zawodowym, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, które mogą okazać się szczególnie przydatne.

Luty 2022 będzie miesiącem, w którym przewidziane jest wejście szeregu zmian w ramach Pakietu Mobilności. Oto następujące zmiany:

  • przewoźnicy będą mieli obowiązek zgłaszania delegowania kierowców w programie, który jest połączony z IMI (Systemem Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym)
  • kierowcy będą otrzymywać stawkę, która będzie właściwa dla danego kraju, w którym zostanie wykonana usługa; zmiana nie będzie dotyczyć przejazdów tranzytowych oraz transportu bilateralnego z i do Polski (zmiany wejdą w życie 02.02.2022 r.)
  • kierowcy będą zobowiązani rejestrować każde przekroczenie granicy w tachografie cyfrowym (przepis zacznie obowiązywać 02.02.2022 r.)
  • dany pojazd będzie musiał znajdować się w bazie raz na osiem tygodni (zmiana wejdzie w życie 02.02.2022 r.)
  • okres pomiędzy przewozami kabotażowymi w danym kraju, tzw. okres karencji, będzie wynosić 4 dni (przepis zacznie obowiązywać 02.02.2022 r.)

Co więcej, 20 maja 2022 r. nastąpią kolejne zmiany w ramach Pakietu Mobilności, które będą dotyczyć przedsiębiorców trudniących się międzynarodowym przewozem drogowym rzeczy z wykorzystaniem pojazdów o całkowitej masie większej niż 2,5 t i mniejszej niż 3,5 t. Przedsiębiorca będzie posiadać dokument uprawniający go do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję wspólnotową.

Zmiany dotyczące zdalnego pomiaru ciśnienia w oponach

Przepisy unijne dotyczące dodatkowego wyposażenia w samochodach ciężarowych będą obowiązywać od 6 lipca 2022 r.

W ramach tych przepisów nowo atestowane pojazdy ciężarowe, przyczepy oraz naczepy będą musiały być wyposażone w czujniki temperatury, a także w czujniki ciśnienia w oponach. W 2024 przepis będzie tyczyć się nie tylko homologowanych pojazdów, ale również nowo wyprodukowanych.

Ciśnienie w samochodach ciężarowych będzie mierzone przy użyciu specjalnego algorytmu w oparciu o liczbę obrotów kół lub za pośrednictwem czujników zamontowanych w kołach (na ich obręczy, oponie, wentylu).

KE spodziewa się, że dodatkowe wyposażenie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo kierowców na drogach oraz zmniejszyć koszty firm transportowych, a to ze względu na to, że jazda pojazdem, którego koła są niedopompowane, jest związana nie tylko z szybszym zużyciem bieżnika, ale także szybszym spalaniem.

Jakie zmiany nastąpią w 2022 roku w krajach europejskich?

Austria

Zdaniem austriackiego związku zawodowego Vida i Austriackiej Izby Handlowej od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenie kierowców zawodowych zajmujących się transportem towarowym wzrośnie o 4,96%.

Ponadto około 50 000 kierowców pojazdów ciężarowych na lata 2023 i 2024 jest objętych układem zbiorowym. W związku z tym, w tych latach kierowcy otrzymają wynagrodzenie wyższe o 0,5 rocznie, dodając do tego wysokość stopy inflacyjnej.

Co więcej, od 1.07.2022 r. będzie obowiązywać podatek od CO₂, którego początkowa stawka wynosić będzie 30 euro za tonę. W 2025 roku wysokość podatku będzie wynosić już 55 euro. W 2026 roku ma zostać stworzony, obowiązujący w całej Unii Europejskiej, system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, który będzie tyczył się wszystkich gałęzi gospodarki.

Belgia

Marzec 2022 będzie miesiącem zmian także dla Belgii. W życie wejdą przepisy dotyczące używania telefonu podczas jazdy.

Korzystanie z GPS-u w telefonie lub odtwarzanie z niego muzyki będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy smartfon będzie znajdował się w uchwycie przyczepionym do deski rozdzielczej. W przeciwnym wypadku kierowcy zostaną ukarani mandatem w kwocie 174 euro. Aktualnie kara za to przewinienie wynosi 116 euro.

Zmiany w przepisach będą dotyczyć wszystkich „urządzeń mobilnych z ekranem” w tym e-czytników czy tabletów. Już trzymanie urządzenia w ręce, na kolanach, siedzeniu pasażera lub w tunelu środkowym będzie kwalifikowane jako przewinienie.

Oprócz tego, w Regionie Walońskim w 2022 roku wzrosną stawki myta. Jego wysokość jest zależna od regionu, normy emisji spalin oraz dopuszczalnej masy całkowitej.

A jak będą wyglądać zmiany dotyczące transportu w innych krajach Europy? O tym możesz przeczytać w drugiej części artykułu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>