Share This Post

Aktualności / Nieuws / Technologia

Nowe hybrydowe Scanie do 36 ton

Nowe hybrydowe Scanie do 36 ton

Scania w ostatnim czasie zaprezentowała dwa nowe ciągniki siodłowe. Pierwszy to hybryda (HEV), natomiast drugi to hybryda plug-in (PHEV). Oba mogą zostać wyposażone w układy napędowe i systemy ładowania energii, które będą dopasowane do odpowiednich zadań, np. przewozu betonu albo przewozów regionalnych.

Najnowsza maszyna elektryczna GE281 pracuje z wykorzystaniem 7- i 9-litrowego silnika spalinowego Scania, który umożliwia wprowadzenie transportu ciężkiego całkowicie wolnego od paliw kopalnych.

Hybrydowy układ napędowy prezentowany przez koncern Scania został skonstruowany przy zastosowaniu systemu modułowego. Dzięki połączeniu dwóch elektrycznych silników ze skrzynią biegów Opticruise najnowszej generacji powstała całkiem nowa i wyjątkowa przekładnia GE281.

Jest to maszyna elektryczna, która może zapewnić płynnie działający napęd nawet dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 36 t. Nie ma konieczności wówczas korzystania z tradycyjnych silników spalinowych, natomiast ich praca wykorzystywana jest przy ruszaniu i rozpędzaniu pojazdu.

Warto zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu GE281, pojazd może być wyposażony w silniki spalinowe o mniejszej mocy i pojemności. Taki model napędu hybrydowego pozwala na obniżenie zużycia paliwa na obszarach miejskich nawet do 40%, w porównaniu do tradycyjnego napędu.

Innowacyjne rozwiązanie

Elektryczna ciężarówka Scania GE281 jest niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem dla hybrydowych ciągników siodłowych. W tym modelu połączono dwa silniki elektryczne z nowoczesną skrzynią Opticruise za pomocą dwóch wałków wejściowych.

Takie rozwiązanie zapewnia stałą moc 230 kW oraz 290 kW mocy szczytowej, natomiast moment obrotowy osiąga 2100 Nm.

To wszystko powoduje, że ten zespół napędowy może być wykorzystywany nawet w specjalistycznych pojazdach, które są użytkowane w różnych pracach, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z silnika spalinowego.

Warto dodać, że model GE281 współpracuje także z silnikami spalinowymi DC07 lub DC09. Dzięki temu koncert Scania może zaoferować ciężarówki także o długim zasięgu, które mogą być napędzane także paliwami odnawialnymi, a na napędzie elektrycznym mogą przejechać 60 km, przy jednoczesnej redukcji hałasu do 72 dB i zerowej emisji spalin.

Dzięki temu wszelkie specjalistyczne pojazdy m.in. betoniarki, wywrotki, czy też chłonie, które wykorzystywane są w transporcie, będą mogły poruszać się także na obszarach miejskich, bez konieczności korzystania z paliw kopalnych.

Za pośrednictwem ciężarowych pojazdów hybrydowych czwartej generacji, koncern Scania może cieszyć się ogromnym sukcesem, ponieważ dzięki nim hybrydy mogą być wykorzystywane do zadań, w których liczą się inteligentne i zrównoważone rozwiązania.

Dyrektor ds. elektromobilności w firmie Scania, Fredrik Allard zapewnia, że te pojazdy doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju pracach, a dodatkowo z powodzeniem wytrzymują wszelkiego rodzaju porównania z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Koncern Scania w swojej ofercie ma ciężarówki hybrydowe najnowszej generacji w wersji HEV i PHEV z kabinami P, G lub L. Dodatkowo dostępne są do nich dwa rodzaje silników. Pierwszy, siedmiolitrowy DC07 lub dziesięciolitrowy DC09, każdy z nich w trzech poziomach mocy.

Warto zaznaczyć, że wszystkie silniki Euro 6 oferowane przez Scania, mogą być zasilane olejem roślinnym, który został uwodorniony (HVO). Co więcej, niektóre z nich mogą wykorzystywać także biodiesel FAME.

Scania GE281 ma do dyspozycji 6 biegów, które umożliwiają jazdę w przód, natomiast w swoim wyposażeniu nie posiada tradycyjnego sprzęgła, a elementem, który umożliwia płynną jazdę, jest przekładnia planetarna.

Fredrik Allard podkreśla, że jazda jest bardzo zbliżona do jazdy samochodem osobowym, który posiada dwusprzęgłową skrzynię biegów. Wyjaśnia także, że to rozwiązanie daje możliwość wykorzystywania wszystkich funkcji, które wymagane są przez klientów.

Sprawdzą się w miastach

Przedstawiciele koncernu Scania, doskonale wiedzą, że duże metropolie, takie jak Amsterdam, czy Paryż wytyczają specjalne strefy, w których emisja spalin i hałasu jest ograniczona. Z tego powodu, wielu przewoźników, aby pozostać konkurencyjni, już teraz zwracają uwagę na rozwiązania wolne od paliw kopalnych.

Ema Ceco, która jest przedstawicielką koncernu Scania, podkreśla, że nowe hybrydy są idealnym sposobem na to, aby efektywnie wprowadzać elektryfikację i wdrażanie zrównoważonego transportu. Zaznacza także, że hybrydy w żaden sposób nie odstają od tradycyjnych ciężarówek.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>