Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe

Jak zabezpieczenie ładunku wpływa na opłacalność transportu?

Jak zabezpieczenie ładunku wpływa na opłacalność transportu?

Dostarczenie towaru na czas w określone miejsce, korzystne i jasne zasady współpracy, bezproblemowy kontakt z firmą transportową to z pewnością cechy, które wyróżniają dobrą usługę transportową. Jednak nie wszystkie firmy posiadają owe cechy.

Część z nich nie jest w stanie spełnić oczekiwań klienta i zagwarantować wysokiej jakości przewozu. Oprócz aspektów wymienionych wyżej, którymi warto kierować się przy wyborze przewoźnika, istnieje ważne zagadnienie, o którym często się zapomina – to zabezpieczenie ładunku.

To właśnie prawidłowe zabezpieczenie towaru oddziela średniej klasy firmę transportową od tej wysokiej klasy. Warto też dodać, że zabezpieczenie ładunku wpływa na opłacalność transportu. Jak? Wyjaśniamy poniżej.

Zabezpieczenie ładunku a opłacalność transportu – czy to naprawdę taka ważna kwestia?

Jak się okazuje, odpowiednie dobranie metody zabezpieczenia ładunku naczepy jest bardzo istotną kwestią. To właśnie prawidłowe zabezpieczenie decyduje o skuteczności dostarczenia ładunku, a co za tym idzie, o opłacalności transportu. W związku z tym, należy szczególnie odpowiedzialnie potraktować zadania związane z załadunkiem.

Zaniedbywanie i pobłażliwe traktowanie tej kwestii może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia ładunku i strat z tym związanych, ale również do tymczasowego wstrzymania produkcji, czy też do braku dostępności towarów.

W rezultacie zarówno przewoźnik, jak i nadawca będą narażeni na ogromne koszty finansowe. Aby więc jak najbardziej zminimalizować ryzyko strat i uszkodzeń oraz zapewnić płynność transportu, należy podjąć właściwe kroki w procesie zabezpieczenia ładunku.

Co wpływa na bezpieczeństwo ładunku?

Są to rzeczy, które pozornie wydawałyby się nieistotne. Jak się jednak okazuje, mają ogromne znaczenie. To między innymi rozłożenie towaru w naczepie, typ zastosowanego zabezpieczenia, sposób zapakowania towarów, użycie odpowiedniego opakowania produktu, umiejętności jazdy kierowcy i przestrzeganie przez niego przepisów drogowych. Jak to wszystko działa? Zacznijmy od początku.

1. Rozłożenie ładunku w naczepie

Ładunek powinien być rozłożony równomiernie, dzięki temu można uniknąć nadmiernego obciążenia jednej części naczepy, a co za tym idzie trudności podczas prowadzenia samochodu ciężarowego.

Kwestia ułożenia jest też bardzo ważna, gdy mamy do czynienia z drobnymi towarami, które mają być rozmieszczone warstwowo. Waga paczek, które znajdują się na górze, nie może być większa niż towarów, które znajdują się na niższych szczeblach.

2. Typ zastosowanego zabezpieczenia

Dobranie odpowiedniego zabezpieczenia zależy nie tylko od wielkości przewożonego ładunku, ale również jego ilości. Jeśli naczepa jest szczelnie wypełniona i między towarami nie znajduje się dużo wolnego miejsca, to najlepszym rodzajem zabezpieczeń będzie mocowanie blokowe.

Natomiast jeśli między towarami znajduje się wolna przestrzeń, to najlepszym sposobem na zabezpieczenie takiego ładunku będzie zastosowanie odpowiednich wypełnień oraz pasów transportowych.

3. Sposób zapakowania towarów

To czy produkt został zapakowany solidnie i dokładnie jest bardzo ważną kwestią. Właściwe zapakowanie towaru pozwoli uniknąć uszkodzeń, które mogą się zdarzyć podczas przewozu.

4. Zastosowanie odpowiedniego opakowania

Dobranie takiego opakowania zależy przede wszystkim od specyfiki przewożonego towaru. Jeśli towar jest szklany warto zastosować mocny karton, a środek paczki wypełnić styropianem lub innym materiałem chroniącym zawartość.

5. Umiejętności jazdy kierowcy oraz przestrzeganie przepisów drogowych

Wypadki samochodowe oraz kolizje drogowe bez wątpienia są jednym z czynników wpływających na uszkodzenia towaru podczas jego transportu. Czasem nie jest to od nas zależne, jednak umiejętności kierowcy z pewnością mają spore znaczenie.

Po czyjej stronie leży odpowiedzialność za zabezpieczenie ładunku – nadawcy czy przewoźnika?

To wszystko zależy z jakimi przewozami mamy do czynienia. W przypadku, gdy mowa o przewozie krajowym to za załadunek odpowiedzialny jest nadawca, a za rozładunek odbiorca.

Taka sytuacja ma miejsce, gdy w umowie nie ma określonych warunków. Może zdarzyć się, że odpowiedzialność za załadunek/rozładunek będzie spoczywać na przewoźniku, jednak tylko wtedy, gdy zostało to określone w umowie.

Zasady przewozu międzynarodowego zapisane są w Konwencji CMR. Jednak ciężko znaleźć tam wytyczne dotyczące odpowiedzialności za załadunek i rozładunek towaru. Z tego powodu najlepiej kierować się prawem krajowym, które obowiązuje dla danego zlecenia.

Czym kierować się przy wyborze firmy transportowej?

Taniej nie znaczy lepiej. Najważniejsze jest, aby wybrać przewoźnika, który ma stabilną pozycję na rynku i dobrą reputację. Znalezienie takiej firmy może wymagać trochę czasu, a skorzystanie z jej usług może być kosztowne.

Jednak współpraca z kompetentnym przewoźnikiem jest warta swojej ceny, gdyż gwarantuje nie tylko terminowość, ale i bezpieczeństwo transportu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>