Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Scania Super – czy jest super wydajna?

Scania Super – czy jest super wydajna?

Cała branża motoryzacyjna z zapartym tchem czekała na prezentację nowej Scania Super. Czym nas tym razem zaskoczy ten producent? My już wiemy i postaramy się Wam przekazać najciekawsze zastosowane rozwiązania.

Jedna głowica i dwa wałki

Producenci Scania zawsze chcieli przyciągać swoich klientów innowacyjnymi rozwiązaniami, które stosują w nowych modelach swoich ciężarówkach. Model Super jest wyposażony w kompletny układ napędowy, który obejmuje nowe silniki, skrzynie biegów G25, a także zupełnie nową ramę.

Adrian Łapczyński, który jest specjalistą ds. produktów w Scania Polska, podkreśla, że konstruktorzy tego modelu tworzyli wszystko od podstaw, zasiadając do zupełnie białej kartki. Efektem ich pracy jest model, który z pewnością przyniesie wiele korzyści swoim potencjalnym nabywcom.

Warto zwrócić uwagę na dwa zupełnie nowe silniki DW6, w których inżynierowie Scania dokonali ogromnych zmian. W sześciocylindrowym silniku o pojemności 13 litrów i mocy od 420 do 560 KM wykorzystali głowicę, która posiada dwa wałki rozrządu.

Dodatkowo w każdym z silników znajduje się integracyjny hamulec dekompresyjny o sile 350 kW oraz 5-stopniową regulacją. Moment obrotowy wynosi 2.300-2.800 Nm, a każda z jednostek została przystosowana w taki sposób, aby spełniała jeszcze bardziej restrykcyjne normy emisji spalin.

Scania Super jest modelem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska, dzięki wyposażeniu w układ wtryskowy XPI, a także podwójny wtrysk AdBlue, jeden z nich zlokalizowany jest w układzie wydechowym, a drugi w katalizatorze.

W całym środowisku transportowym koncern Scania ogłasza, że ich silnik charakteryzuje się sprawnością na poziomie 50%, a cały układ napędowy ma obniżyć zużywanie oleju napędowego nawet o 8%.

Wymiana oleju co milion km

Jest to zupełnie prawdziwe stwierdzenie, ponieważ głównym elementem, który ma wpływ na ekonomikę jazdy, jest nowa skrzynia biegów G25. Konstrukcja tej skrzyni jest bardzo zbliżona do modelu G33 jednak zdecydowanie lżejsza, bo aż o 15 kilogramów, a także umożliwia jazdę na biegu wstecznym do prędkości aż 54 km/h.

Przekładnia skrzyni biegów pomaga redukować straty wewnętrzne, dzięki czemu, możliwe jest obniżenie zużycia paliwa o 1% oraz dopasowano jej również do tras długodystansowych. Warto zaznaczyć, że posiada ona aż 12 przełożeń, bieg pełzający, nadbieg, który załącza się na płaskich odcinkach trasy albo podczas jazdy bez ładunku.

Wysoki poziom nowoczesności skrzyni G25 opiera się przede wszystkim na tym, że zastosowano w niej zmienną ilość oleju, a także udoskonalono proces smarowania, który odbywa się dzięki systemowi natrysku na koła zębate.

Co więcej, dzięki wykorzystaniu dodatkowej przekładni planetarnej, możliwe jest osiągnięcie dość wysokiej prędkości na wstecznym biegu. W celu zredukowania wagi skrzyni cała obudowa wykonana została ze stopu aluminium.

Jednak najważniejszym aspektem, który pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji, jest zwiększenie odstępu pomiędzy kolejnymi wymianami oleju w skrzyni biegów aż do miliona kilometrów.

Zbiorniki do wyboru

Do kolejnej nowości, którą zastosowano w Scania Super, jest MACH, czyli modułowa konstrukcja podwozia, która umożliwia tworzenie wielu konfiguracji. Począwszy od wykorzystania pełnego potencjału zbiorników, aż do instalacji wykonywanych przez firmy zajmujące się odbudowywaniem.

Przede wszystkim chodzi tutaj o siatkę otworów znajdującą się na ramie, która umożliwia dowolne wykorzystanie tej przestrzeni. Jest to możliwe dzięki oferowaniu przez producenta zbiorników paliwowych o różnej wielkość (small, medium oraz large).

Dodatkowo dzięki zastosowaniu nowych zbiorników Adblue, które w tym modelu zamontowano z prawej strony ramy, a niektóre z nich zostały ukryte w samej ramie, możliwe jest większe pole manewru w konfiguracjach. Zbiorniki obok ramy mają pojemność od 47 do nawet 1500 dm³, natomiast te ukryte w ramie od 73 do 124 dm³.

Dodatkowe zmiany pojawiły się również w samej budowie zbiorników. W tym przypadku wykorzystano dodatkową pompę, która umożliwia zasysanie oleju napędowego nawet z dna zbiornika. Warto podkreślić, że w celu zabezpieczenia przewodów, przed zaciągnięciem do nich powstałych na dnie nieczystości, producenci zastosowali dodatkowy filtr.

Podsumowując, nowy model koncernu Scania jest zespołem napędowym, który został dopracowany w każdym możliwym aspekcie, tak aby mógł przynosić swoim przyszłym nabywcom wyłącznie same korzyści.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>