Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Girteka otwiera w Polsce największą bazę transportową w historii

Girteka otwiera w Polsce największą bazę transportową w historii

Girteka Logistics to litewska firma zajmująca się przewozami produktów przemysłowych na obszarze całej Europy dla wielu znanych ze świata marek. Rocznie firma realizuje ok. 460 tys. transportów FTL.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1996 roku i stopniowo się rozwijało. Dziś, cała flota firmy liczy 5,6 tys. ciągników siodłowych oraz 5,8 tys. naczep, które pracują w całej Europie, również w Skandynawii, Rosji i krajach WNP.

W 2018 roku firma zatrudniała ponad 14 tys. pracowników, dzięki czemu stała się największym pracodawcą na Litwie.

Obecnie przedsiębiorstwo przygotowuje się do otwarcia nowej ogromnej palcówki w Polsce, a dokładnie w Sadach położonych niedaleko Poznania. W tym celu Girteka przejęła byłą fabrykę autobusów koncernu MAN.

W planach firmy jest zatrudnienie w przyszłym roku nawet 8 tys. kierowców oraz przerejestrowanie do Polski, dużej części swojej obecnej floty.

Warto dodać, że będzie to już druga siedziba tej firmy w Polsce. Pierwsza placówka jest zdecydowanie mniejsza i położona jest w Komornikach pod Poznaniem.

Co ciekawe, nowa baza jest aż 17 razy większa i obejmuje kompleks budynków, które pierwotnie powstały z myślą o produkcji autobusów marki MAN. Był on także dostosowany do obsługiwania technicznego naczep oraz pojazdów ciężarowych.

Tak ogromne rozmiary, a także możliwości, jakie daje ta placówka ciężko porównać do innych baz transportowych, które działają w Szawlach i Wilnie na Litwie, czy Smoleńsku w Rosji.

W dobrym punkcie

Nowa siedziba firmy Girteka położona będzie w doskonałym punkcie komunikacyjnym. Lokalizacja w pobliżu drogi ekspresowej S11 oraz drogi krajowej nr 92 daje ogromne możliwości rozwoju.

Zdaniem Donatasa Načajusa, który jest dyrektorem ds. transportu w Girteka Logistics:

„Położenie nowej placówki w pobliżu Poznania jest idealne, przede wszystkim ze względu na położenie geograficzne, czyli stosunkowa bliskość do granicy z Niemcami, a także do autostrady A2, która jest jedną z ważniejszych dróg w Europie. Dodatkowo w Poznaniu mieści się jedna z czołowych uczelni technicznych w Polsce, dzięki której firma będzie mogła pozyskać najlepszych specjalistów ds. zarządzania transportem”.

Firma w oficjalnym komunikacie podaje, że w ciągu pięciu lat, planuje przeznaczyć co najmniej 5 mln euro na wyposażenie oraz utrzymanie nowej bazy. Dodatkowo zaznacza, że dzięki temu chcą być zdecydowanie bliżej swoich klientów, a nowa placówka będzie największą w ich dotychczasowej historii.

Przedstawiciele Girteka Logistics dodają, że planują wesprzeć nowy zakład, gdzie już stacjonuje nieco ponad 2000 ciągników. W 2022 roku planowane jest zatrudnienie 5000 nowych pracowników, w tym przede wszystkim kierowców.

Oczywiście poza miejscami pracy dla kierowców, oferowane będą także stanowiska dla techników transportu oraz pracowników administracyjnych, szczególnie ds. personelu i finansów.

Już teraz prowadzone są rekrutacje, w celu realizacji wcześniej założonych ambicji, jakimi jest dysponowanie ponad 8000 kierowcami w swoim zespole do końca 2022 roku.

Łatwiej sprostać przepisom Pakietu Mobilności

Nowa inwestycja Girteki w naszym kraju, jest z pewnością strategicznym ruchem, który wyprzedza termin wejścia w życie nowych przepisów Pakietu Mobilności, które nakładają obowiązek powrotu ciężarówek z Europy Zachodniej do bazy, co najmniej raz na osiem tygodni. Nowa siedziba sprawia, że będą mieć oni znacznie bliżej.

Dodatkową korzyścią dla firmy transportowej w naszym kraju, w porównaniu z przedsiębiorstwem prowadzonym na Litwie, jest fakt, że istnieje tutaj możliwość zatrudniania obcokrajowców.

Ta sposobność, przy ciągłym niedoborze kierowców, chcących pracować w transporcie ciężarowym, jest dość powszechną praktyką, stosowaną w branży transportowej.

Na Litwie obowiązują limity dotyczące zatrudniania obcokrajowców. W ciągu roku ten sektor może zatrudnić wyłącznie 11,6 tys. kierowców spoza Unii Europejskiej. Na podstawie otrzymanych danych, wiemy, że limit został wyczerpany już w maju.

Z nieoficjalnych źródeł, dowiedzieliśmy się, że Girteka zachęca swoich potencjalnych pracowników wieloma dodatkami m.in. z zaplecza socjalnego, przykładowo korzystania z usług fryzjerskich, czy gabinetu lekarskiego.

Potentat nie zwalnia ofensywy

Jeszcze tak niedawno firma Girteka ogłosiła dość ambitne plany, aby do 2026 roku znajdować się w pierwszej dziesiątce największych firm logistycznych w Europie. Cel ma zostać osiągnięty poprzez podwojenie przychodów pochodzących ze sprzedaży, a także licznych inwestycji.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia tak ambitnego planu jest właśnie otwarcie nowej bazy transportowej.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>