Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Nowa hybrydowa Scania – co skrywa w środku?

Nowa hybrydowa Scania – co skrywa w środku?

Scania jest jednym z niewielu głównych producentów OEM (Original Equipment Manufacturer), którzy oferują ciężkie, komercyjne samochody ciężarowe z napędem hybrydowym. Scania była pionierem w tym segmencie już w 2014 r., kiedy wprowadzono pierwszą generację z elektrycznym zasięgiem do dwóch kilometrów.

Najnowsze hybrydy Scania są prawdziwym krokiem w kierunku pełnej elektryfikacji. Zwiększona moc elektryczna – 230 kW umożliwia wiele potencjalnych zastosowań. Przy zasięgu elektrycznym wynoszącym 60 km, pojazdy PHEV oferują wszechstronne rozwiązania.

Scania wprowadza samochody ciężarowe Hybrid Electric Vehicles (HEV) i Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV), które mogą być wyposażone w różne układy napędowe i opcje ładowania, oferując w ten sposób rozwiązania, które mogą spełnić różne wymagania.

GE281 to wyjątkowa maszyna elektryczna z dwoma silnikami elektrycznymi, momentem obrotowym 2100 Nm i sześciobiegową skrzynią biegów, pozwalająca na oszczędność paliwa do 40%.

Dzięki współpracy z siedmio- lub dziewięciolitrowym silnikiem spalinowym Scania, zapewnia wyjątkowe możliwości tworzenia rozwiązań transportowych dla ciężkich samochodów ciężarowych o wymagającym nadwoziu bez konieczności stosowania paliw kopalnych.

Fredrik Allard, wiceprezes i szef działu e-mobilności w Scania Sales & Marketing podkreśla:

GE281 to coś zupełnie nowego w branży samochodów ciężarowych […] Dzięki czwartej generacji hybrydowych samochodów ciężarowych Scania osiągnęliśmy punkt, w którym hybrydy są mocnym kandydatem do różnorodnych zastosowań i operacji, gdzie zrównoważony rozwój i inteligentne rozwiązania są głównymi priorytetami. Te nowe hybrydy są w stanie sprostać wielu zadaniom i wyjdą na prowadzenie we wszystkich istotnych porównaniach.”

Nowa generacja napędu spalinowo-elektrycznego

Nowa generacja pojazdów Scania HEV/PHEV oferuje nowy poziom właściwości jezdnych; jest nie tylko niezwykle wytrzymała, ale także wyposażona we wszystkie opcje i możliwości, o które proszą klienci.

Oferuje on WOM (wał odbioru mocy), który może być używany podczas jazdy, nawet w trybie w pełni elektrycznego napędu skrzyni biegów. Możliwa jest również funkcja start/stop, która eliminuje niepotrzebną pracę na biegu jałowym, oraz układy wspomagające, takie jak adaptacyjny tempomat Scania z funkcją Active Prediction.

Wyposażony jest również w różne tryby jazdy. Po wybraniu trybu „Power” do szczytowych osiągów silnika spalinowego dodawane jest dodatkowe 100 KM (lub 74 kW).

PHEV ma pojemność zainstalowanego akumulatora 90 kWh, natomiast wersja HEV ma jeden akumulator o pojemności 30 kWh. PHEV może być w pełni naładowany w ciągu 35 minut przy użyciu ładowarki prądu stałego o mocy 95 kW.

Oznacza to, że pojazd może być ładowany w zajezdniach oraz podczas przerw w pracy lub załadunku (tzw. ładowanie okazjonalne).

Hybrydowy samochód ciężarowy z silnikiem o mniejszej pojemności – z DC09 na DC07 – będzie miał w rzeczywistości ładowność większą o 250 kg w porównaniu ze swoim odpowiednikiem z silnikiem spalinowym; hybryda zwiększy masę netto jedynie o 750 kg, podczas gdy w UE dozwolona jest dodatkowa masa dla pojazdów elektrycznych wynosząca jedną tonę.

Poziom oszczędności paliwa, jaki można uzyskać dzięki temu modułowemu rozwiązaniu Scania, różni się w zależności od różnych czynników, takich jak sama trasa, stan jakości dróg, oraz ilość startów i zatrzymań pojazdu.

Silnik elektryczny jest zawsze aktywny, ale jego dodatkowa pomoc jest mniej przydatna podczas jazdy z prędkością maksymalną na autostradach. Największą oszczędność paliwa uzyskuje się w ruchu miejskim, gdzie niektórzy klienci oszczędzają nawet do 40%.

Scania oferuje również umowy na regularne naprawy i obsługę techniczną oferowanych pojazdów hybrydowych.

Przyspieszający trend w kierunku pojazdów elektrycznych

Scania dąży do osiągnięcia wolnego od paliw kopalnych systemu transportu komercyjnego, a pojazdy elektryczne są kluczowym elementem tej podróży.

Osiągnięcie celów opartych na podstawach naukowych i uwolnienie transportu ciężkiego od paliw kopalnych oznacza całkowite wycofanie pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi do 2050 r.

Elektryfikacja jest nową technologią w wysiłkach zmierzających do dekarbonizacji transportu. Globalna sprzedaż samochodów elektrycznych osiągnęła w 2019 r. najwyższy w historii poziom.

Samochody elektryczne stanowią już połowę samochodów osobowych w Norwegii, a kraj ten przygotowuje się również do poważnych inwestycji w elektryczne floty pojazdów użytkowych.

Hybrydowe ciężarówki oferują taki sam czas sprawności i przewidywane potrzeby serwisowe jak konwencjonalne samochody ciężarowe Scania, ale gdy dodamy do tego możliwość jazdy z napędem elektrycznym o zerowej emisji spalin, staje się on narzędziem, które zapewnia zrównoważone rozwiązanie transportowe, jakiego nie ma żaden inny porównywalny samochód ciężarowy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>