Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Zakład produkcyjny samochodów ciężarowych Nikola Tre oficjalne otwarty w Niemczech

Zakład produkcyjny samochodów ciężarowych Nikola Tre oficjalne otwarty w Niemczech

Nowopowstały zakład jest wynikiem współpracy włoskiego przedsiębiorstwa IVECO oraz amerykańskiego startupa Nikola Corporation. Zakład będzie wypuszczał przede wszystkim ciężarówki elektryczne, pierwsze modele mają trafić do Stanów Zjednoczonych już w 2022.

Ciężarówki elektryczne to nie mrzonka, a realność

IVECO i Nikola Corporation tworzą nowy rozdział w historii transportu ciężarowego. Firmy, mimo trudnych warunków związanych z COVID-19, osiągnęły zamierzony cel bardzo szybko – otwarcie zakładu nastąpiło zgodnie z harmonogramem, bez żadnych opóźnień.

Nikola Tre bazuje na nowoczesnej platformie IVECO S-WAY i wyróżnia się zaawansowaną technologią ogniw paliwowych i elektrycznych Nikoli. Niezbędne elementy, na których opiera się Nikola Tre zostały dostarczone przez BOSCH. Modułowa platforma jest zdolna do zasilania ogniw paliwowych i technologii napędu akumulatorów.

Komercjalizacja, najpierw technologii akumulatorowej, a następnie ogniw paliwowych przyczyni się kolejno do osiągnięcia dojrzałości platformy bazowej oraz zwiększeniu zasięgu, jaki mogą pokonać elektryczne ciężarówki.

Według prezesa Nikola Corporation Marka Russella, nowy obiekt jest nie tylko piękny, ale również ważny dla strategii firmy dążącej do zostania światowym liderem w zakresie transportu bezemisyjnego.

Inauguracja odbyła się w bezpiecznych warunków, zgodnych z obowiązującymi standardami sanitarnymi COVID-19. W wydarzeniu brało około 100 uczestników z całego świata, wśród nich byli: wyżej już wspomniany Mark Russell – prezes Nikola Corporation, Gerrit Marx – prezes IVECO, Winfried Herrmann – minister transportu w Badenii-Wirtembergii.

Podczas inauguracji został zaprezentowany model samochodu ciężarowego zasilanego akumulatorem elektrycznym (BEV) oraz prototyp pojazdu elektrycznego opartego na ogniwach paliwowych (FCEV).

Nikola Tre BEV ma oferować 645 KM mocy, 753 kWh pojemności baterii, 1800 Nm momentu obrotowego, a także 560 km teoretycznego zasięgu. Można się domyślać, że pojazd ten będzie osiągał nawet powyżej 10 ton, a to wszystko ze względu na ciężkie baterie. Baterie będzie można naładować w ciągu 2 godzin.

Nikola Tre FCEV będzie oparta na ogniwach wodorowych firmy BOSCH o pojemności 65 kg, które można zatankować w około 20 minut. Zasięg, jaki będzie mogła osiągnąć na jednym tankowaniu to 800 km. Model ten jednak ma wejść do produkcji dopiero za 2 lata w zakładzie w Ulm, czyli do końca 2023 roku.

CEO Nikola Corporation – Mark Russell – zapowiedział także nawiązanie współpracy z firmą oferującą usługi postojowe dla ciężarówek TravelCenters of America w celu zapewnienia miejsc do tankowania pojazdów o ogniwach wodorowych. Takie miejsca mają również powstać w późniejszym czasie w Europie.

Podczas przemówienia inauguracyjnego Gerrit Marx powiedział, że pomimo wyzwań związanych zarówno z przemysłem jak i pandemią, jakie stały przed IVECO i Nikola Corporation od czasu rozpoczęcia ich współpracy w 2019 roku, osiągnięcie zamierzonego celu – oddanie na czas zakładu przeznaczonego do produkcji elektrycznych pojazdów ciężarowych jest bardzo satysfakcjonujące.

Dodaje również, że dzięki eksperckiej wiedzy i mocnej pozycji IVECO została stworzona platforma, na której może doskonalić się technologia Nikoli.

IVECO i Nikola wspólnie planują zostać liderem w bezemisyjnym transporcie krótkodystansowym i długodystansowym. Choć Nikola Corporation została założona stosunkowo niedawno ( w 2014 roku) prężnie rozwija się w produkcji bezemisyjnych pojazdów drogowych i specjalistycznych z napędem akumulatorowym i elektryczno-wodorowym.

Zakład produkcyjny w Ulm, który obejmuje 50 tys. m2 (25 tys. m2 jest już zagospodarowane) jest w trakcie montażu końcowego. Na terenie produkcyjnym o powierzchni 11 tys. m2 znajduje się 14 stanowisk montażowych i 6 testowych.

Producenci szczycą się współpracą z ponad 160 dostawcami podzespołów przy tym projekcie. Teren przeznaczony pod produkcję elektrycznych ciężarówek stanowi wspólną inwestycję Nikola Corporation i IVECO.

Na tę chwilę planowana jest produkcja 1000 pojazdów na zmianę rocznie. Jednak liczba ta ma wzrastać w kolejnych latach. Oczekuje się, że zakład będzie funkcjonował zgodnie ze zintegrowanym systemem zarządzania World Class Manufacturing, którego założeniami są zero strat, zero wypadków, zero awarii i zero defektów.

Obiekt ma opierać się na cyfrowym zarządzaniu zakupami, a to wszystko właśnie w celu osiągnięcia wyżej wymienionych założeń. Prawdopodobnie gdy zakład w Niemczech przestanie radzić sobie z popytem, ma zostać otworzony drugi obiekt produkcyjny w USA w stanie Arizona.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>