Share This Post

Redakcyjny / Samochody ciężarowe / Technologia

Bezpieczeństwo — koszt czy zysk dla przewoźnika?

Bezpieczeństwo — koszt czy zysk dla przewoźnika?

Jednym z najważniejszych czynników niezbędnych do osiągnięcia sukcesu firmy transportowej, a także na jej przetrwanie na rynku jest bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i przewożonego ładunku.

Niestety, jakiekolwiek naruszenia towaru, pojazdu czy nawet problemy kierowcy mogą wygenerować ogromne koszta, które poniesie przewoźnik.

Mogą to być wydatki związane z ubezpieczeniem, przestojami, naprawą pojazdu czy usuwaniem skutków kolizji. Oczywiście każde zaniedbanie firmy transportowej ma także znaczny wpływ na jej wizerunek wśród potencjalnych klientów.

Zdarzenia drogowe

Niestety, przeprowadzone statystyki nie są optymistyczne. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii wypadki drogowe z ofiarami śmiertelnymi zdarzają się prawie siedem razy częściej z udziałem pojazdów ciężarowych, niż z udziałem samochodów osobowych.

Na podstawie licznych analiz, jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych (10-25%) jest zmęczenie kierowców. W jednym z badań znalazło się pytanie dotyczące zasypiania za kierownicą, co ciekawe aż 1 na 10 kierowców ciężarówek zdarzyło się zasnąć, co jest dość niepokojącym wynikiem.

Przyczyn powstawania wypadków jest bardzo wiele, jednak 90% zdarzeń drogowych związanych jest z błędem ludzkim, którego można było uniknąć.

Firma Webfleet Solutions oferująca systemy umożliwiające monitorowanie pojazdów opracowała „Europejski raport bezpieczeństwa drogowego 2021”. Według niego ok. 42% firm transportowych bierze udział średnio w 1-5 wypadkach w ciągu roku.

Wskaźnik dla naszego kraju jest wyższy i wynosi ponad 50%. Niestety, Polska jest w tym rankingu liderem. Inne statystyki tylko to potwierdzają — liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych przypadająca na 1 mln mieszkańców wynosi aż 77.

Jest to bardzo wysoki wynik, podczas gdy w Norwegii jest to tylko 20 ofiar, natomiast w Wielkiej Brytanii 28.

Styl jazdy i roszczenia

Warto zaznaczyć, że właściciele firm transportowych w 84% przyznają, że nieprawidłowy styl jazdy ich kierowców, ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Co ciekawe, prawie co drugi przewoźnik nie jest pewien, czy jego pracownicy jeżdżą bezpiecznie.

Do niezwykle ryzykownych zachowań, które kierowcy nagminnie wykonują, a niepokoją one zarządzających flotą, należą:

  • korzystanie z telefonu podczas jazdy (77%),
  • ogólne zmęczenie kierowcy (75%),
  • przekraczanie dozwolonej prędkości (74%),
  • niestosowanie się do znaków drogowych, przede wszystkim znaku stop (72%),
  • niezapinanie pasów bezpieczeństwa (73%).

Ograniczenie liczby kolizji i wypadków z pewnością może wpłynąć na poprawę konkurencyjności firmy na rynku m.in. z powodu zmniejszenia wydatków operacyjnych związanych z usuwaniem szkód i naprawami, przestojami oraz sankcjami za nieprzestrzeganie terminu dostawy.

W przypadku dużej ilości kolizji z udziałem pojazdów danej firmy składki ubezpieczeniowe są znacznie wyższe, do tego dochodzą takżę toczące się postępowania roszczeniowe.

Niestety, w branży transportu drogowego bardzo częstym problemem są wyłudzenia oraz fałszywe oskarżenia. Prawie 65% menedżerów zarządzających flotami pojazdów ciężarowych obawia się, że zgłaszane przez innych uczestników ruchu drogowego roszczenia przeciwko ich kierowcom jest fałszywe.

Wielu pracodawców przyznaje, że ich pracownicy w rzeczywistości są odpowiedzialni wyłącznie za ok. 20% zgłaszanych sytuacji.

WEBFLEET Video

Istnieje bardzo wiele rozwiązań z wykorzystaniem telematyki wideo, które pomagają w ograniczaniu ryzyka udziału kierowcy ciężarówki w stłuczce.

Do jednego z rozwiązań należy system WEBFLEET Video, który umożliwia połączenie danych telematycznych pojazdu i kierowcy z nagraniem z kamer. Ta funkcja umożliwia szybkie przekazywanie kierowcy wielu cennych wskazówek, które pomogą mu w prawidłowo prowadzić pojazd.

Co ważne, w przypadku udziału danego pojazdu w wypadku drogowym, można bardzo łatwo i szybko ustalić jego przyczynę. Powstały materiał wideo, można wykorzystać jako dowód udowadniający niewinność kierowcy w postępowaniu odszkodowawczym.

Urządzenie może także być pomocne podczas szkolenia kierowców oraz zmniejszyć szkodowość. WEBFLEET Video wykorzystuje kamerę samochodową CAM 50 i wykorzystuje sztuczną inteligencję, która potrafi automatycznie zidentyfikować ryzykowne zachowania kierowcy m.in. używanie telefonu komórkowego, czy rozproszenie uwagi.

Przewaga konkurencyjna

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Webfleet wiemy, że zaledwie co trzecia firma transportowa korzysta z rozwiązań telematycznych, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Niestety, oznacza to, że pozytywne aspekty tych rozwiązań nie są w pełni znane wśród branży transportowej.

Warto podkreślić i uświadomić pozostałym przewoźnikom, że telematyka jest łatwym i stosunkowo niedrogim sposobem na zwiększenie konkurencyjności swojej firmy w branży.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>