Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Jak opanować rosnącą flotę? – niezbędna jest cyfryzacja

Jak opanować rosnącą flotę? – niezbędna jest cyfryzacja

Na podstawie danych podanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wiemy, że w połowie 2021 roku liczba zarejestrowanych samochodów dostawczych wzrosła o ponad 31% w porównaniu do roku 2020. W przypadku pojazdów o masie powyżej 3,5 t wzrost wyniósł aż 76%.

Tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku miesięcy, a w międzyczasie GITD wyznaje, że zmalała dynamika udzielania licencji przewoźnikom. Taka sytuacja może sugerować, że wiele przedsiębiorstw transportowych powiększa swoje floty.

Co jest powodem takiego działania oraz jak maksymalnie wykorzystać potencjał większej floty?, dlaczego tak ważna jest telematyka transportu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ekspert GBOX z INELO wyjaśnia, że dzięki technologii i TMS (transport management system) przewoźnicy mogą nie tylko zarządzać ich przebiegiem oraz czasem pracy kierowców, ale również zająć się rozdzielaniem zleceń, czy określić koszt wyjazdów.

W dalszej wypowiedzi dodaje, że cyfryzacja transportu jest obecnie koniecznością, aby rozwijać swoją flotę. Największe firmy transportowe korzystają z takich rozwiązań, jednak przydadzą się one również tym mniejszym przedsiębiorstwom.

Różne strategie rozwoju polskiego transportu

Zazwyczaj strategia rozwoju firmy przewozowej bazuje na rozbudowie taboru samochodów. Może ona przebiegać harmonijnie i w dłuższym okresie lub dynamicznie, gdzie zakupionych zostało kilka pojazdów w bardzo krótkim czasie.

Na podstawie danych, możemy zauważyć, że rozwój firm transportowych w naszym kraju przebiega najczęściej według drugiego modelu. Badania przeprowadzone na polskich przedsiębiorstwach przez Grupę INELO wykazały, że pomimo wystąpienia pandemii, są one w bardzo dobrej kondycji.

Na podstawie wyników, możemy dowiedzieć się, że podczas pierwszej fali koronawirusa, która pojawiła się w kwietniu 2020 roku, nastąpił niewielki i chwilowy spadek koniunktury. W dalszym okresie firmy starały się nadrobić powstałe straty, aż do osiągnięcia wzrostu.

Eksperci z Grupy INELO uważają, że przewoźnicy są świadomi, że bardzo dobrze poradzili sobie podczas tego trudnego dla nich okresu, a dobre rokowania dotyczące kolejnego roku, są dla nich dobrym znakiem do dalszego rozwoju.

Branża transportowa jest główną gałęzią polskiej gospodarki i nie ma żadnych wątpliwości, że jest on potrzebny i z pewnością będzie. Mniejsze przedsiębiorstwa na podstawie przebytych doświadczeń są świadome tego, że z większą flotą będą miały większe możliwości w nawiązywaniu współpracy.

Duże firmy mają zdecydowanie większe możliwości i są w pełni gotowe pracy z obecnymi zleceniodawcami, a także do nawiązywania nowych współprac. Dzięki czemu przedsiębiorstwo zapewnia sobie ciągłość finansową oraz optymalne wykorzystywanie wszystkich samochodów.

Dziś dobrym przykładem może być sytuacja, jaka panuje w branży produkcji samochodów. Braki półprzewodników i przerwy w produkcji, a jednocześnie duże ilości zamówień, przyczyniają się do braku dostępności nowych ciągników siodłowych oraz naczep. Jak informuje Tomasz Czyż, obecnie czas oczekiwania na zamówienie wynosi około roku.

Polacy liderami przewozów

Z raportów przedstawionych przez Eurostat wynika, że polskie firmy transportowe już od kilku lat są liderami wśród pozostałych firm europejskich. Rodzime firmy charakteryzują się dużym profesjonalizmem, co skutkuje nawiązywaniem kolejnych współpracy, dzięki czemu przewoźnicy mogą sukcesywnie powiększać swoje floty.

Telematyka transportu pozwoli opanować rosnącą flotę

Eksperci z Grupy INELO zaznaczają, że wraz ze zwiększającą się liczbą samochodów należy zadbać także o rozwój pod kątem technologicznym. Warto zaznaczyć, że poziom cyfryzacji i digitalizacji firm transportowych jest coraz lepszy, to i tak pozostawia on wiele do życzenia.

Na podstawie raportu „Transport przyszłości” przedstawionego przez PwC (PricewaterhiuseCoopers) można się dowiedzieć, że w poprzednich latach firmy nie potrzebowały nowych rozwiązań technologicznych do dalszego rozwoju, jednak obecnie się to zmienia.

W raporcie możemy przeczytać, że duże przedsiębiorstwa transportowe traktują technologię IT, jako możliwość pozyskania dodatkowych zleceń. W przypadku mniejszych i lokalnych firm nowe rozwiązania IT, mogą znacząco poprawić ich efektywność.

PwC zaznacza również, że cyfryzacja w mniejszych przedsiębiorstwach jest niezwykle istotna, ponieważ zapobiegać to może wykluczeniu z rynku.

Powiększona flota – jak nią zarządzać?

Dzięki wprowadzeniu nowych technologii IT i integracji z wieloma systemami możliwe jest eliminowanie błędów, które mogą pojawić się podczas planowania dyspozycyjności kierowców, co finalnie pozwoli oszczędzić pieniądze.

Badania Grupy INELO przeprowadzone na grupie firm, które korzystają z takich rozwiązań od co najmniej roku. Wyniki wykazują, że co piąty właściciel firmy transportowej zauważył zwiększone wykorzystywanie floty o 20%, a w aż 80% przebadanych firm odczuwalne jest mniejsze zużycie paliwa.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>