Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Pierwszy elektryczny pojazd ciężarowy w Lidl Italia

Pierwszy elektryczny pojazd ciężarowy w Lidl Italia

Włoska sieć supermarketów Lidl Italia niedawno stała się właścicielem swojej pierwszej elektrycznej ciężarówki.

Zeroemisyjny ciągnik siodłowy marki Scania zaopatruje liczne supermarkety zlokalizowane w północno-wschodniej części Włoch w produkty odbierane z centrum logistycznego zlokalizowanego w Arcole, które położone jest niedaleko słynnej Werony.

Chłodnia z 250-kilometrowym zasięgiem

Lidl Italia jest liderem wśród włoskich supermarketów, który od niedawna posiada ciężarówki o napędzie elektrycznym, która jest pierwszym takim pojazdem w ich flocie.

Włoska sieć supermarketów jest przodującą marką pod względem zrównoważonego transportu. Najnowsza inwestycja w zakup pojazdu Scania BEV jest efektem długiej współpracy włoskiej spółki należącej do Scania — Italscania oraz firmy transportowej LC3 Transporti.

Ciężarówka produkcji koncernu Scania może przejechać nawet 250 km na jednym ładowaniu. Warto zaznaczyć, że Scania BEV, którą posiada Lidl Italia, to chłodnia, która jest schładzana ciekłym azotem, który dostarczany jest przez firmę LC3 Trasporti, a w jej środku można pomieścić 23 europalety.

Co ciekawe, chłodnia umożliwia także przewóz towaru w różnych temperaturach przechowywania, dzięki dwóm strefom chłodniczym.

Warto wspomnieć również o napędzie, który całkowicie redukuje emisję CO₂ oraz innych szkodliwych cząstek stałych. Dodatkowym atutem Scani BEV jest znaczące obniżenie poziomu hałasu. Ciężarówka została wyposażona w silnik elektryczny o mocy ciągłej 230kW i szczytowej 295 kW.

Podróż ku dekarbonizacji transportu

Luca Ros, dyrektor logistyczny firmy Lidl Italia, podkreśla, że ich głównym, długoterminowym celem jest całkowita redukcja emisji dwutlenku węgla w transporcie, a inwestycja w nową ciężarówkę o napędzie elektrycznym jest jednym z elementów jego realizacji.

Koncern Scania w pełni popiera działania Lidl Italia w dążeniu do dekarbonizacji transportu. Zgodnie z wypowiedzią dyrektora generalnego, Italscania, Enrique Enrich, sieć supermarketów może w pełni liczyć na wsparcie z ich strony, nie tylko jako dostawcy pojazdów z napędem elektrycznym, ale również jako pomoc przy analizie dynamiki operacyjnej, czy tworzeniu niezbędnej infrastruktury do ładowania.

Prezes LC3 Trasporti Group, Michele Ambrogi dodaje:

Już w pierwszej połowie bieżącego roku udało nam się pokonać ponad milion kilometrów, które zostały przejechane przez pojazdy LC3 Trasporti, które wykorzystują alternatywne i odnawialne źródła energii, dzięki czemu przyczyniliśmy się do zmniejszenia emisji CO₂ wytwarzanej przez transport.

 

 

W dalszej części swojej wypowiedzi Ambrogi tłumaczy, że pojazdy LC3 Trasporti wykorzystują energię z bio-CNG i bio-LNG. Dodatkowo są dumni z nawiązania współpracy z firmą Lidl Italia, wraz z którą mogą uczestniczyć w tak ważnym projekcie dla środowiska.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>