Share This Post

Aktualności / Redakcyjny

Stawki transportowe w Europie pną się w górę. Sprawdź, na jakich trasach jest najdrożej

Stawki transportowe w Europie pną się w górę. Sprawdź, na jakich trasach jest najdrożej

Analitycy z Transport Intelligence i Upply informują, że stawki w transporcie drogowym na obszarze Europy wzrosły o 2,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Porównując stawki z poprzedniego kwartału, ceny wzrosły o 0,9%.

Na podstawie pomiarów, indeks stawek za transport w Europie wynosi 107,6 punktów, jednocześnie, jest to najwyższy poziom, jaki odnotowano od 2017 roku. Warto zaznaczyć, że to już piąty kwartał z kolei, w którym indeks rośnie.

Powodem wzrostu było przede wszystkim większe zapotrzebowanie na usługi przewozowe oraz ciągle rosnące koszty utrzymania przedsiębiorstw transportowych, co wynika z gwałtownie rosnących cen paliw.

Stawki rosną na fali gospodarczego odbicia

Analizie poddano również trasy, które mogą zainteresować również polskich przewoźników. Na trasie między Warszawą a Duisburgiem, położonym w zachodniej części Niemiec odnotowano wzrost stawki, ale wyłącznie w stronę naszych sąsiadów, natomiast w stronę stolicy naszego kraju stawki zmalały. Są to dane porównywane kwartał do kwartału.

Kolejną trasą poddaną analizie, jest odcinek Madryt-Paryż, podobnie jak w przypadku poprzedniej trasy w jedną stronę odnotowano wzrost, natomiast w drugą ceny spadły. W porównaniu do poprzedniego roku, stawki do Paryża wzrosły o 6,4%, a w stronę Madrytu zmalały o ok. 2,5%.

Bardzo podobna tendencja zauważalna jest na odcinku Duisburg-Paryż. W stronę Niemiec odnotowano spadek o 1,9% w porównaniu do roku 2020, natomiast w stronę stolicy Francji wzrosły średnio o ponad 20%.

Konsekwencje Brexitu jak na dłoni

Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało, że ruch ciężarowy między Wyspami i kontynentem zmalał do tej pory o 15%. Przewoźnicy z Francji w związku z Brexitem zrealizowali znacznie mniej transportów (11,6% mniej).

Stawki na trasie między stolicą Wielkiej Brytanii a francuskim miastem Lille wzrosły o 9,6% rok do roku, a największa podwyżka była zauważalna tuż po wyjściu Wysp z UE.

Tak duży wzrost poziomu stawek z Wielkiej Brytanii do UE spowodowany jest wymaganymi formalnościami na granicy, a także możliwością wystąpienia opóźnień. Co ciekawe, stawki na trasach w kierunku Londynu zmalały, a wszystko po to, aby ponownie zainteresować europejskich przewoźników tym kierunkiem.

Jest paliwo do dalszych wzrostów stawek

Niestety, analitycy z TI prognozują dalsze podwyżki w transporcie drogowym w kolejnym kwartale.

Twórcy w swoim raporcie podkreślają, że pomimo wysokich indeksów PMI, jakie posiadają obecnie europejskie gospodarki, który mogłyby sprzyjać ekspansji produkcji przemysłowej, to niestety coraz bardziej zauważalna jest podatność do hamowania tego wzrostu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>