Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny

Budowa nowych dróg spowolniona – na zakończenie kluczowych inwestycji poczekamy dłużej

Budowa nowych dróg spowolniona – na zakończenie kluczowych inwestycji poczekamy dłużej

Z kraju dobiegają nas niepokojące informacje dotyczące problemów, z jakimi borykają się obecnie drogowcy. Niestety, wiąże się to z opóźnieniami zakończenia wielu inwestycji drogowych. Już teraz wiemy, że kierowcy będą musieli dłużej poczekać na istotne drogi ekspresowe, takie jak: S7, S12 i S17.

Na zakończenie inwestycji dotyczących dróg ekspresowych w województwie mazowieckim będziemy musieli poczekać nawet do końca 2030 roku. Koniec prac może opóźnić się nawet o kilka lat, wobec terminów określonych w początkowych etapach inwestycji.

Także na poszerzenie autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa, trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do jesieni 2026 roku, mimo wcześniejszych zapewnień, że inwestycja zakończy się w 2025 roku.

Zapewnienia Ministerstwa Infrastruktury z 2019 roku dotyczące zakończenia budowy całej autostrady A2 do 2024 roku są już nieaktualne. Aktualnie, wszystko wskazuje na to, że ostatni odcinek autostrady dobiegający do granicy z Białorusią zostanie zrealizowany dopiero w 2028 roku.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, bardzo wiele istotnych inwestycji zakończy się znacznie później, niż początkowo zakładano. Niestety, drogowcy zbyt długo odwlekają realizację kluczowych dróg (w tym autostrad i dróg ekspresowych). Ta informacja nie jest korzystna dla wielu kierowców, którzy w dalszym ciągu będą musieli spędzić wiele czasu, stojąc w korkach.

Krytycznym punktem na mapie drogowej, z pewnością jest wjazd do stolicy naszego kraju od wschodniej strony. Od wielu miesięcy w pobliżu budowanego węzła Zakręt, tworzą się ogromne korki. Docelowo ma on połączyć drogę ekspresową S17 z Lublina oraz Wschodnią Obwodnicę Warszawy.

Pierwotnie zakładano, że odcinek o długości 2,5 km oraz węzeł powstanie w okresie 34 miesięcy od momentu podpisania umowy, która została zawarta w listopadzie 2017 roku. Nasze źródło donosi, że realizacja tej inwestycji zakończy się prawdopodobnie dopiero w 2023 roku.

Niestety, to nie jest koniec złych informacji.

W równie złej sytuacji jest budowa samej obwodnicy Warszawy. Nie ma ustalonego terminu budowy odcinka Drewnica-Ząbki, gdzie wystąpiły problemy związane z wydaniem decyzji środowiskowej.

Fragment drogi między węzłem Zakręt a miejscowością Ząbki jest w jeszcze gorszej sytuacji. Rzecznik prasowy GDDKiA, Małgorzata Tarnowska w wypowiedzi dla strony „Rynek Infrastruktury” informuje, że obecnie oczekują na prawomocny wyrok sądu administracyjnego. Taka sytuacja jednoznacznie wskazuje na to, że to tego czasu nie będzie mogła prowadzić żadnych prac związanych z realizacją inwestycji nowego odcinka drogi S17.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>