Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Cena diesla nadal rośnie – sprawdź jak zaoszczędzić przy tankowaniu?

Cena diesla nadal rośnie – sprawdź jak zaoszczędzić przy tankowaniu?

Wszyscy doskonale widzimy, jak ceny paliw rosną niemal z dnia na dzień, jednak stawki przewozowe za kilometr stoją nadal na tym samym poziomie. Niestety, taka sytuacja oznacza, że dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży transportowej przewóz towarów staje się nieopłacalny.

Warto zatem wypróbować jednego z ekonomicznych rozwiązań, aby temu przeciwdziałać. Jedną z opcji jest zastosowanie dwupaliwowej instalacji Fuel Fusion, która pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy na paliwie.

Fuel Fusion – na czym polega?

Dwupaliwowy system zasilania Fuel Fusion jest alternatywą dla silników wysokoprężnych, który pozwala na wykorzystywanie również CNG lub LPG. Tłumacząc prostym językiem, polega on na obniżeniu ilości pobieranego oleju napędowego i wtłoczeniu precyzyjnej dawki gazu.

Taki proces bardzo pozytywnie wpływa na efektywne spalanie oleju, zwiększenia mocy silnika, a także redukuje emisję spalin, przede wszystkim szkodliwych cząsteczek stałych. Największa korzyść, jaka płynie dla przedsiębiorstw z dwupaliwowego zasilania, to znaczna oszczędność.

System Fuel Fusion posiada dwa warianty, może to być połączenie oleju napędowego z LPG lub z CNG. Przy wyborze pierwszej opcji, gaz zastępuje minimum 25% oleju natomiast w drugim przypadku, najmniejsza proporcja tej mieszanki może wynieść 60:40.

Warto zaznaczyć, że użytkownik takiego systemu może zaoszczędzić minimum 10% na kosztach związanych z paliwem, dzięki różnicy cenowej między gazem a dieslem. Przykładowo, na podstawie danych PGNiG, uśredniona cena CNG w październiku wyniosła 4,13 zł brutto.

Rozwiązanie idealne, ale co z tankowaniem? 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tankowanie może się odbywać na terenie własnego przedsiębiorstwa, oczywiście bez ponoszenia dodatkowych kosztów powiązanych z kasztami budowy stacji oraz pozwoleniami.

To wszystko jest możliwe. Wystarczy powierzchnia 150 m2 wolnej przestrzeni na obszarze firmy oraz gazociąg o ciśnieniu minimum 0,1 bar, znajdujący się w pobliżu. Dzięki temu nie musisz inwestować pieniędzy w budowę stacji, a swoje pojazdy możesz tankować na własnym placu, w bardzo korzystnej cenie.

Dodatkową korzyścią jest możliwość zarabiania na sprzedaży gazu innym użytkownikom, którzy korzystają z takiego paliwa. Taki model współpracy proponowany jest przez firmę Bonett, która jest liderem w swojej dziedzinie na terenie Czech i Polski.

Fuel Fusion w kilku słowach

Jedynym producentem w Polsce, który specjalizuje się w systemach podwójnego zasilania silników wysokoprężnych, jest Dual Fuel Systems, który sprzedał do tej pory około 5 tysięcy instalacji.

System Fuel Fusion cechuje się prostotą użytkowania, a także  możliwością kontroli działania instalacji. W kabinie montowany jest przełącznik wraz z wyświetlaczem pokazującym poziom gazu w zbiorniku i informującym, czy silnik napędzany jest mieszanką z CNG, czy samym ON.

Fuel Fusion nieustannie kontroluje działanie instalacji gazowej, a wszelkie ważne parametry pracy są zapisywane. System pozwala również na tworzenie statystyk dotyczących zużycia ON i gazu, co pozwala na późniejszą weryfikację działania instalacji.

Warto również zaznaczyć, że proporcje gazu i oleju napędowego są dopasowywane indywidualnie do każdego silnika, tak aby nie szkodziła ona silnikowi. Instalacje Fuel Fusion doskonale sprawdzają się w przypadku ciężarówek, śmieciarek, maszyn budowlanych, autobusów i innych dużych pojazdów.

Co mówią użytkownicy?

Bardzo często można było spotkać się z opinią, że przewoźnicy montują instalacje gazowe, wyłącznie po to, aby być zwolnionym z opłat drogowych pobieranych w Niemczech. Oczywiście nie jest to prawda, a przykładem może być przedsiębiorstwo WR Transport, którego właściciel od wielu lat stara się utrzymać ekologiczny wizerunek firmy oraz uniezależnić jej pracę od cen oleju napędowego.

Właściciel firmy WR Transport mówi, że średnie spalanie jego pojazdów na trasie wynosiło ok. 32 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Po zamontowaniu instalacji dwupaliwowej spalanie obniżyło się o 12-13 litrów, które zostały zastąpione gazem.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>