Share This Post

Aktualności / Redakcyjny

Polowanie na fałszywych przewoźników – jak uchronić się przed firmą „widmo”

Polowanie na fałszywych przewoźników – jak uchronić się przed firmą „widmo”

Stowarzyszenie, które zajmuje się poprawą bezpieczeństwa transportu TAPA, utworzyło zespół, którego głównym celem jest upowszechnianie informacji dotyczących fałszywych przewoźników.

Takie działania mają przede wszystkim uświadamiać i podkreślać skalę tego problemu, który pojawił się w transporcie drogowym na obszarze całej Europy. Warto również dodać, że TAPA opracowała poradnik, w którym możemy się dowiedzieć, w jaki sposób ustrzec się przed naciągaczami w tej branży.

Obecnie, zespół walczący z fałszywymi przewoźnikami składa się z około 40 członków, z czego większość stanowią małe i średnie firmy transportowe funkcjonujące w Europie. Co ciekawe, grupa chce nawiązać współpracę z Europolem, czyli agencją policyjną UE, a także z ubezpieczycielami.

Zdaniem Thorstena Neumanna, prezesa i dyrektora generalnego TAPA giełdy transportowe online, mimo że w większej mierze wykonują dobrą robotę, to są także miejscem, gdzie można natknąć się na fałszywych przewoźników.

Bardzo wiele firm szuka jak najtańszej opcji transportu swoich towarów, co skutkuje często nawiązaniem współpracy z oszustami. Dodatkowo ten problem się cały czas pogłębia, ze względu na ciągle zmniejszającą się przepustowość w transporcie, co spowodowane jest brakiem kierowców.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, oszuści włamywali się na giełdy na bardzo wiele sposobów. Jednym z nich było podszywanie się pod istniejącą firmę poprzez wprowadzenie zaledwie niewielkich zmian w adresie mailowym. Kolejnym z pomysłów na oszustwo, jest wykorzystywanie wizerunku przedsiębiorstw, które w niedalekim czasie zbankrutowały lub po prostu zawiesiły swoją działalność.

W odniesieniu do takich właśnie sytuacji TAPA wydała zalecenia, w jaki sposób skutecznie poradzić sobie z fałszywymi firmami transportowymi, które można spotkać podczas wyszukiwania za pomocą platform internetowych.

Kontrola już podczas planowania przewozu:

 • sprawdzenie autentyczności dokumentów dotyczących ubezpieczenia oraz koncesji,
 • poproś o podanie informacji dotyczących kierowcy, a także wykorzystywanej ciężarówki i naczepy,
 • upewnij się, że informacje podane na jego profilu na giełdzie są prawdziwe poprzez kontakt telefoniczny,
 • warto sprawdzić, czy strona internetowa firmy jest profesjonalna, a po uzyskaniu adresu siedziby odszukać ją na mapach google, najlepiej przy wykorzystaniu funkcji „street view”,
 • jeśli masz jakieś obiekcje co do danej firmy, skontaktuj się z ubezpieczycielem, w celu sprawdzenia ważności polisy.

Wskazówki podczas ładowania:

 • poproś o oryginał zlecenia transportowego,
 • skontroluj tożsamość kierowcy oraz tablice rejestracyjne pojazdu,
 • zawsze, w przypadku wątpliwości zatrzymaj dalsze ładowanie towaru.

Wytyczne po załadunku:

 • obserwuj przebieg dostawy,
 • w przypadku nieprawidłowości lub braku jakiejkolwiek komunikacji, nie zwlekaj i działaj natychmiast,
 • natychmiast poinformuj o zdarzeniu giełdę transportową.

Zachowaj szczególną ostrożność:

 • jeśli przewoźnik pyta o wartość towaru,
 • jeśli wystąpią jakiekolwiek zmiany krótko przed rozpoczęciem przewozu,
 • gdy transport ma odbyć się w okresie wakacyjnym, w święta lub weekendy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>