Share This Post

Aktualności / Środowisko / Uncategorized

Ciężarówki na gaz ziemny bardziej szkodliwe niż diesle?

Ciężarówki na gaz ziemny bardziej szkodliwe niż diesle?

Ostatnie testy, które zostały przeprowadzone przez niezależne instytucje, ukazują, że ciężarówki napędzane gazem ziemnym LNG nie są, aż tak przyjazne środowisku, niż sądzono do tej pory. Co ciekawe, okazało się, że ich negatywny wpływ jest większy, niż podają to producenci i nie są dobrą alternatywą dla silników diesla.

Wykonane testy, które zostały zlecone przez organizację Transport & Environment, wykazały, że ciężarówka S-Way LNG od Iveco użytkowana przez okres 20 lat, wytwarza o ponad 13% więcej gazów cieplarnianych niż ciężarówka z silnikiem diesla (Stralis). Naukowcy z Politechniki w Graz (Austria) zbadali spaliny emitowane przez ciężarówki LNG i okazało się, że redukcja CO₂, tlenków azotu oraz metanu jest niewielka.

LNG bardziej szkodliwe niż diesel

Spaliny emitowane przez ciężarówki zasilane LNG, dodatkowo przebadano pod kątem wpływu na nasze zdrowie. Na podstawie wyników możemy dowiedzieć się, że są one znacznie bardziej rakotwórcze, niż te pochodzące z oleju napędowego. Testy wykazały aż 37-krotnie większą emisję bardzo drobnych cząstek niż w przypadku diesla.

Ultradrobne drobinki wnikają do naszego organizmu i mogą być przyczyną powstania guzów mózgu. Warto wiedzieć, że ciągniki siodłowe zasilane LNG emitują mniejszą ilość tlenków azotu niż te tradycyjne, ale nie jest to różnica 90%, jak twierdzi producent.

Pani Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego mówi, że pojazdy napędzane LNG, przez wielu są uważane jako ekologiczną alternatywę dla ciężarówek spalinowych. Jednak liczne testy wykazują, że szkodzą one środowisku bardziej, niż mówią o tym ich producenci.

W swojej wypowiedzi Pani Urszula podkreśla, że spaliny są znacznie gorsze niż te, produkowane przez diesle, ponieważ produkują one niewielkie drobinki, które są niezwykle szkodliwe i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na każdym kroku zaznacza również, że zasilanie LNG to wyłącznie kolejna technologia, która wykorzystuje paliwa kopalne i nie wpłynie na poprawę wpływu transportu ciężkiego na środowisko.

Apel o promocję wyłącznie zeroemisyjnego transportu

Organizacja Transport & Environment zareagowała na uzyskane wyniki i interweniuje, wzywając rządy oraz eurodeputowanych do rezygnacji z instalowania kolejnych stacji przeznaczonych do tankowania LNG, w ramach odpowiedniej regulacji.

Jeden z polskich partnerów T&E namawia polski rząd do ponownego wprowadzenia akcyzy na gaz ziemny, która od 2019 była zerowa.

Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych nawołuje, do korzystania wyłącznie z ciężarówek zeroemisyjnych, które są jedynym rozwiązaniem do osiągnięcia dekarbonizacji transportu.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>