Share This Post

Aktualności / jazda / Redakcyjny

Ceny na stacjach szybują – poznaj powód podwyżek

Ceny na stacjach szybują – poznaj powód podwyżek

Wszyscy kierowcy z pewnością zauważyli dramatyczną sytuację, która rozwija się aktualnie na stacjach paliw. Na podstawie danych, które opublikował serwis e-petrol, ceny benzyny wynoszą obecnie ok. 6,04 zł/l, natomiast za olej napędowy możemy zapłacić nawet 5,72 zł/l.

Stanisław Gomułka, który jest głównym ekonomistą w BBC, podkreśla, że przyczyną tak rosnących cen jest m.in. osłabienie naszej waluty. Przez długi czas, kurs euro znajdował się na poziomie 4,2 zł, dziś kurs przekracza już 4,6 zł.

Średnio, cena paliwa wzrosła od 2 do 7 groszy na litrze, jednak są też i takie stacje, na których litr benzyny jest nawet o 10 groszy droższy, niż jeszcze jakiś czas temu.

Niestety, transport jest z dnia na dzień coraz droższy, ponieważ jest głównie zależny od paliw kopalnych, które są importowane. Oczywiście elektryfikacja tej branży mogłaby obniżyć koszta działalności TSL, jednak tak się nie dzieje.

Podnoszenie cen skutkiem rozwoju gospodarczego

Na stawki cen paliw na całym świecie wpływ mają w dużej mierze najwięksi giganci gospodarczy, czyli Chiny, Indie, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska. Jak wiemy, od jakiegoś czasu UE stawia duży nacisk na energię, które pochodzi z innych źródeł niż te, kopalniane. Pozostali, niestety nie są tym aż tak bardzo zainteresowani.

Fakt jest taki, że popularność ropy naftowej na świecie jest bezsprzeczna. Światowe PKB wciąż rośnie, zwiększa się liczba ludności na świecie, a co za tym idzie również większy popyt. Specjaliści informują, że póki co wyrównanie popytu i podaży jest prawie niemożliwe bez zwiększania cen.

Podwyżka również dla LNG

Obecnie na rynku jest deficyt gazu, a skutkiem tej sytuacji są rosnące ceny LNG, które wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Cena hurtowa LNG wynosi ok. 4,6 zł/kg, jest to stawka dwa razy większa, niż ta, którą płacili przewoźnicy jeszcze rok temu. Co ciekawe, cena jest większa niż litr diesla w cenie hurtowej, która wynosi ok. 4,2 zł.

Poniżej przedstawimy, jak zmieniła się cena na stacji w Śremie, która jest jedną z ośmiu stacji w Polsce, gdzie istnieje możliwość tankowania LNG.

Obecnie cena wynosi 7,67 zł/kg gazu, natomiast jeszcze dwa miesiące temu cena wynosiła 5,31 zł/kg. Co więcej, na początku roku cena wahała się w okolicach 3,6 zł, zatem w ciągu dziesięciu miesięcy cena wzrosła o prawie 64%.

Stawki gazu rosną również w pozostałych państwach europejskich, a tego powodem jest bardzo niska podaż na rynku w Europie. Poza tym zwiększył się popyt na LNG na rynkach azjatyckich, co również jest impulsem do wzrostu cen.

Ciągle rosnący popyt na błękitne paliwo w Europie nieustannie rośnie, a do tego zbliża się sezon grzewczy, który z pewnością przyczyni się do kolejnego wzrostu cen gazu. Przewoźnicy, którzy posiadają w swojej flocie ciężarówki zasilane LNG, z pewnością odczują wzrost cen, ponieważ podniesie to koszty operacyjne.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na terenie naszego kraju funkcjonuje obecnie osiem stacji przystosowanych do tankowania LNG. Ostatnia z nich została uruchomiona przez firmę Shell w miejscowości Świecko, która znajduje się na granicy niemiecko-polskiej. Zgodnie z zapowiedziami firmy, planowane są otwarcia kolejnych stacji w aż czterech lokalizacjach.

W roku 2020 tylko w samej Europie przybyło prawie 6,8 tys. ciężarówek zasilanych CNG oraz LNG. Organizacja Natural & Bio Gas Vehicle Association szacuje, że prawie 99% zakupionych pojazdów o napędzie wykorzystującym alternatywne paliwa, korzysta z gazu ziemnego.

Prof. Gomułka uważa, że konieczna jest przebudowa całego działu energetycznego i wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych, jednak należy się nastawić, że będzie to proces nie krótszy niż 10-20 lat. Oczywiście związane jest to z ogromnymi środkami finansowymi, a także współpracą między krajami. Niezwykle ważne jest również podejście osób rządzących i długofalowe planowanie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>