Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Środowisko

Ciężarowe Mercedesy od 2030 roku już bez diesla

Ciężarowe Mercedesy od 2030 roku już bez diesla

Koncern Mercedes-Benz poinformował o swoich planach na ogromne inwestycje, które mogą sięgać nawet miliardów euro. Mercedes wszedł w kolejne współprace z nowymi koncernami, a także przymierza się do wprowadzenia na rynek czterech nowych modeli. Cała inwestycja ma na celu całkowitą rezygnację z silników diesla do 2030 roku i wyłączenie ich z produkcji.

Koncern ma w planach jeszcze w tym roku rozpocząć seryjną produkcję elektrycznego modelu eActros, w przyszłym roku na taśmę ma trafić inny model ciężarówki — eEconic.
Po dwóch latach, a dokładnie w 2024 roku rozpocznie się produkcja elektrycznego eActros Long Haul, a na końcu w roku 2027 wystartuje wodorowa wersja Actrosa, która powstała na wzór prototypu GenH2 Truck.

Wszystkie cztery modele będzie różnić przede wszystkim zasięg na jednym ładowaniu, czy tankowaniu. Podstawowa wersja eActrosa z podwoziem trzyosiowym, będzie w stanie przejechać do 400 km.

Natomiast model eActros Long Haul, który z założenia ma być ciągnikiem dalekobieżnym i przeznaczony do pełnowymiarowych zestawów 40-tonowych, będzie zdolny przejechać nawet do 500 km na jednym ładowaniu.

Możliwość przejechania tak długiego dystansu jest możliwa, dzięki poszerzeniu zestawu akumulatorów, a także zmniejszeniu ładowności, co sprawia, że są one znacznie lżejsze, niż egzemplarze spalinowe.

Oczywiście odległość możliwa do przejechania na jednym tankowaniu w przypadku ciężarówki napędzanej wodorem, jest nieporównywalna do ciągników elektrycznych i wynosi 1000 km.

Wielowymiarowa współpraca

W celu zrealizowania wszystkich założeń koncernu Mercedes-Benz, niezbędna będzie współpraca z wieloma partnerami.

Jednym z całej sieci partnerów jest spółka Automotive Cells Company (ACC), w której Mercedes wykupił 33% udziałów. Firma zajmuje się produkcją nowoczesnej technologii baterii samochodowych. Założycielami firmy jest grupa Stellantis, czyli Peugeot, Citroen, Fiat i Chrysler.

Tak więc firma ACC będzie zajmowała się dostarczaniem baterii dla elektrycznych modeli Mercedesa, ale dopiero od 2025 roku. Warto zaznaczyć, że akumulatory, które będą stosowane, są w 95% nadające się do recyclingu. Co ciekawe, na podstawie wypowiedzi przedstawicieli Mercedesa, inwestycja dotycząca projektu ma przekroczyć nawet miliard euro.

Warto zaznaczyć, że Actros zasilany wodorem, także będzie wynikiem jednej ze współpracy koncernu Mercedes-Benz. Tym razem, będzie to partnerstwo ze szwedzkim koncernem Volvo Trucks, którego wartość ma wynieść aż 1,2 miliarda euro. Udziały w spółce są podzielone po połowie dla każdej z marek.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>