Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Volvo VNL do normalnej pracy w Europie, na międzynarodowych trasach z cysternami

Volvo VNL do normalnej pracy w Europie, na międzynarodowych trasach z cysternami

Firma Den Hartogh Logistics, której ciężarówki poruszają się również z polskimi rejestracjami, w roku 2020 obchodziła jubileusz 100 lat istnienia. Z tak wyjątkowej okazji, władze firmy zamówiły pojazd, który może stać się bardzo ciekawym tematem do rozmów.

Zamówiona została ciężarówka, która jest amerykańskim ciągnikiem, a jednak mimo to może być używana na europejskich drogach.

Przedsiębiorstwo już od wielu lat wzbogaca swoją flotę o pojazdy marki Volvo, dlatego podczas poszukiwań nowego modelu z okazji 100-nych urodzin wybrano również tę markę. Co ciekawe, nie wybrano modelu europejskiego a amerykański. Dokładnie jest to model VNL 740, który miał mieć bardzo praktyczną formę.

Przedsiębiorstwo Den Hartogh posiada zdecydowaną większość naczep cysternowych, a amerykański model VNL 740 o średnim podwyższeniu dachu idealnie się z nimi zgra. W nowym ciągniku będzie znacznie więcej miejsca, ponieważ wysokość wewnątrz kabiny wynosi 2,02 m, a sama sypialnia ma długość 1,75 m.

W celu zmniejszenia kosztów zmieniono układ osi z 6×4 na 6×2. Napęd zastosowany w tym modelu pochodzi z Europy i jest to silnik Volvo D13 o mocy 500 KM, który jest połączony ze skrzynią biegów I-Shift.

Mimo że model VNL 740 jest dość sporą ciężarówką, o imponujących rozmiarach, to całość jest relatywnie lekka. Całkowita masa ciągnika wynosi ponad 8,1 tony. Co ciekawe, jest ona lżejsza o prawie tonę od Volva FH, które jest najczęściej zamawiane przez firmę Den Hartogh.

Tak niska masa własna pojazdu wynika z aluminiowej konstrukcji, która jest zazwyczaj stosowana w amerykańskich ciężarówkach.

W podsumowaniu warto zaznaczyć bardzo ciekawą rzecz, mianowicie nowy ciągnik Volvo VNL 740 nie będzie pojazdem, który będzie stał na placu, a na drogi ruszy wyłącznie z wyjątkowej okazji. Otóż nowo zakupiona ciężarówka, ma być używana do najzwyklejszych prac transportowych.

Nowy ciągnik będzie ciągnąć cysterny przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych, głównie na obszarze Beneluksu. Ciężarówce przydzielono już stałego kierowcę, który posiada długoletni staż w firmie.

Podczas przerw, kierowca z pewnością doceni duże rozmiary kabiny oraz samej sypialni. Warto dodać, że ze względu na wydłużony przód, wzrośnie poziom jego bezpieczeństwa podczas wypadku.

Mogłoby się wydawać, że cały zestaw może być zbyt długi na europejskie drogi, jednak ten problem został rozwiązany poprzez wykorzystanie krótszych rozmiarów cystern, dzięki czemu nawet amerykańska ciężarówka może uczestniczyć w europejskim transporcie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>