Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Drogi ekspresowe będą dłuższe. Powstaną też nowe trasy

Drogi ekspresowe będą dłuższe. Powstaną też nowe trasy

Zgodnie z założeniami jeszcze w tym roku ma zostać oddanych do użytku siedemnaście odcinków dróg ekspresowych oraz cztery odcinki autostrady. Są to plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które w dużej mierze są również zależne od warunków pogodowych tegorocznej jesieni.

Zgodnie z wypowiedziami zespołu prasowego GDDKiA, jeśli pogoda będzie sprzyjać budowie dróg, być może uda się udostępnić jeszcze większą ilość gotowych odcinków dróg, niż ta, która była zapowiadana na początku tego roku.

Nowe drogi w Polsce. Jakie trasy w 2021 roku?

Podczas rozmów o oddawanych odcinkach dróg mówi się przede wszystkim o fragmencie autostrady A1 między Tuszynem a obwodnicą Częstochowy. Dodatkowo w grę wchodzi odcinek Kamieńsk–Radomsko, Tuszyn–Piotrków Trybunalski oraz z Radomska aż do granicy województwa łódzkiego i śląskiego.

Na podstawie uzyskanych informacji, trwają spekulacje nad czwartym fragmentem, który biegnie od granicy województw do obwodnicy miasta Częstochowa. Obecnie na drugiej jezdni kładziony jest beton i być może uda się ukończyć tę część jeszcze w tym roku.

Prawdopodobnie najszybciej oddanym do użytku odcinkiem będzie fragment od Radomska do granicy województwa łódzkiego i śląskiego, ponieważ już na obu jezdniach położona jest nawierzchnia betonowa. Niestety, wiemy już, że trasa od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska nie zostanie ukończona na czas, a obecnie ruch na niej odbywa się jedną gotową trasą, po jednym pasie w każdą stronę.

Oczywiście nie jest to koniec pozytywnych wiadomości, ponieważ prawdopodobnie jeszcze w grudniu ma zostać wydłużona droga ekspresowa S19. Ruch drogowy zostanie udostępniony na odcinkach między:

  • Lublinem a Niedrzwicą Dużą,
  • Kraśnikiem, a Janowem Lubelskim,
  • Lasami Janowskimi, a Zdziarami,
  • Rudnikiem nad Sanem, a miejscowością Nisko,
  • oraz na obwodnicach Kraśnika i Janowa Lubelskiego.

Oczywiście do powyższych odcinków może dołączyć również odcinek ekspresówki od miejscowości Nisko do Pogórza oraz od Pogórza do Kamienia.

Na trasie drogi ekspresowej S7 udostępnione będą cztery fragmenty:

  • Tarczyn–obwodnica Grójca,
  • Szczepanowice–Widoma,
  • Mława–Strzegowo,
  • Strzegowo–Pieńki.

Już wkrótce na drodze S61 będzie można pojechać nowym odcinkiem od miejscowości Wysokie do Raczek, natomiast na trasie S5 przejedziemy również trasę od Białych Błot do Szubina.

Innymi fragmentami jest część drogi ekspresowej S3 od Polkowic do Lubina, a także obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Wiemy, że udostępniono już obwodnicę Myśliborza, która jest częścią drogi krajowej nr 26 i ma długość ok.3,4 km.

Niestety, nadal nie znamy terminu zakończenia ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, który wchodzi w część drogi ekspresowej S2. Tunel przebiegający pod Ursynowem miał być gotowy już w poprzednim roku, jednak termin zakończenia prac został przeniesiony początkowo na marzec 2021, następnie na sierpień i wrzesień.

Plany na 2022 rok tajemnicą

Chcieliśmy uzyskać informacje dotyczące odcinków, które będą oddane w 2022 roku, ale niestety nasze próby zakończyły się fiaskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ujawnia jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących udostępniania kolejnych fragmentów w 2022 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>