Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

MAN: Nowy system cyfrowych lusterek MAN Optivie

MAN: Nowy system cyfrowych lusterek MAN Optivie

Nowe technologie są niezwykle istotne przy zwiększaniu bezpieczeństwa nie tylko dla kierowców ciężarówek, ale również dla pozostałych uczestników drogi. Koncern MAN pragnie zwrócić uwagę na tak ważne kwestie, organizując TruckLife Tour.

Podczas tego wydarzenia organizatorzy pragną zaprezentować systemy, które mogą zapewnić większe bezpieczeństwo oraz zwiększyć komfort pracy za kierownicą.

Całe wydarzenie rozpoczęło się 3 sierpnia na parkingu pod Monachium, a kolejne przystanki miały miejsce również na obszarze Włoch, Polski, Belgii, Hiszpanii i Francji. W odpowiedzi na specjalne zaproszenia kierowcy mogli przetestować najnowszy system oferowany przez MAN, który ma zastąpić tradycyjne lusterka.

MAN Optivie — nowy system cyfrowych lusterek

Technologia oferowana przez koncern MAN nie tylko umożliwia widoczność martwego pola po obu stronach pojazdu, ale również zwiększa komfort kierowcy podczas trudnych sytuacji na drodze, gdzie konieczna jest obserwacja otoczenia.

System cyfrowych lusterek będzie oferowany jako dodatkowe wyposażenie ciężarówek MAN już od października bieżącego roku. Działanie lusterek polega na współpracy z kamerami, które znajdują się po bokach, a także przodu pojazdu. Istnieje możliwości montażu dodatkowej kamery, mieszczącej się z tyłu.

Obraz z kamer wyświetlany jest na dwóch wyświetlaczach o dużej rozdzielczości. System obejmuje również technologię wspierającą wykonywanie skrętów. Oba systemy działają z wykorzystaniem radaru, który wizualizuje obszar wokół pojazdu i jednocześnie eliminuje powstawanie martwego pola.

Dodatkową zaletą systemu jest zapewnienie bezpieczeństwa samemu kierowcy, podczas przerw w trasie, a także w nocy. Dzięki, kamerom, podczas niebezpieczeństwa można zauważyć co się dzieje wokół pojazdu, bez konieczności wysiadania z kabiny i w razie potrzeby zadzwonić po pomoc.

TruckLife Tour okazją do testów

Podczas imprezy organizowanej przez MAN jadą z atrakcji była jazda nowym modelem MAN TGX, który był wyposażony m.in. w systemy MAN OptiView, MAN CruiseAssist (wspomagający jazdę na długich odcinkach drogi) i LCCPA (system zapobiegający kolizjom podczas zmiany pasa).

Uczestnicy mieli okazję nie tylko przejażdżki nowoczesnymi ciężarówkami firmy MAN, ale również mogli przenocować w bardzo przestronnej kabinie MAN TGX, by przekonać się, jak komfortowe warunki może ona zaoferować. Dodatkowo eksperci, przedstawiali dane techniczne pojazdów z generacji TGX.

W Polsce TruckLife Tour odbył się w dniach 9 i 10 sierpnia w miejscowości Mostki, które są położone przy trasie nr 92, niedaleko granicy polsko-niemieckiej. W pokazie uczestniczyło ponad 100 kierowców, którzy mieli okazję spotkać się z Bartoszem Ostałowskim, który jest niepełnosprawnym kierowcą posiadającym licencję FIA.

Podczas imprezy Bartosz Ostałowski zasiadł za kierownicą zestawu MAN TGX o masie 40 ton i udowodnił wszystkim, że jego kabina jest przystosowana do potrzeb każdego kierowcy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>