Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Środowisko

IVECO: Rusza projekt promujący zalety gazu ziemnego

IVECO: Rusza projekt promujący zalety gazu ziemnego

Firma Iveco jest promotorem technologii gazu ziemnego już od ponad 20 lat. Na rynku europejskim sprzedał ponad 45 tys. samochodów zasilanych gazem ziemnym. IVECO jako pierwszy producent przedstawił ciężarówkę zasilaną właśnie tym paliwem, która jest przystosowana do długodystansowych transportów.

Koncern IVECO właśnie rozpoczął realizację programu związanego z popularyzacją tego paliwa w branży transportowej i jednocześnie podkreśla swoje zaangażowanie w ochronę środowiska.

Ambasadorami IVECO zostały przedsiębiorstwa, które podzielają poglądy firmy dotyczące płynących korzyści dla środowiska z wykorzystywania gazu w transporcie oraz takie, które w swoich flotach wykorzystują ciężarówki IVECO zasilane LNG i bio‑LNG.

W ramach tego projektu firma chce udzielić głosu przedsiębiorstwom, aby mogły podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowania gazu ziemnego, a także wynikającymi z tego korzyściami.

Realizacja projektu prowadzona jest obecnie w takich krajach jak Włochy, Francja i Wielka Brytania, czyli tam, gdzie gaz ziemny jest paliwem bardzo popularnym. Oczywiście w niedalekiej przyszłości, program będzie realizowany również w innych państwa, w tym również w Polsce.

Warto podkreślić, że firma IVECO realizuje jeszcze jeden projekt — Plant the Future, który ma na celu zmniejszenie emisji związków węglowych do środowiska. Koncern, wraz z organizacjami, które zajmują się przywracaniem obszarów leśnych do ich prawidłowego stanu, zamierza posadzić las IVECO. Ma on powstać w ramach trzech innych projektów realizowanych w różnych krajach.

Firma zapewnia, że w Niemczech posadzi jedno drzewo za każdy zakupiony nowy model IVECO S‑WAY, który jest napędzany gazem ziemnym, model IVECO Stralis NP sprzedawanego w ramach projektu dotyczącego rewitalizacji lasów oraz model PLANT-MY-TREE®, który został zaprojektowany z myślą o redukcji emisji dwutlenku węgla do środowiska.

W ramach projektu zaplanowano posadzenie ok. 1000 drzew, które w ciągu 99 lat wyrównają emisję ponad 1237 ton CO2.

Na terenie Włoch, IVECO współpracuje z platformą Treedom, która specjalizuje się handlem elektronicznym. W ramach współpracy firma zadeklarowała posadzenie 300 drzew w różnych częściach świata w tym 30 we Włoszech.

W naszym kraju partnerem IVECO jest marka Ecobal, jest to organizacja zajmująca się ochroną i rewitalizacją lasów, która posadzi 5000 sadzonek drzew na obszarze 5 ha, w celu zwiększenia bioróżnorodności na tym terenie, a także, by zrekompensować znaczną emisję CO2 do atmosfery.

Przedstawiciel koncernu IVECO, Giandomenico Fioretti powiedział, że gaz ziemny odgrywa bardzo ważną rolę w dekarbonizacji branży transportowej. Pozytywny efekt może wzmocnić według niego stosowanie biometanu, który obecnie stanowi ok 17% gazu ziemnego w transporcie europejskim. Jego zdaniem ten procent będzie wzrastać wraz z pojawianiem się kolejnych stacji.

Na samym końcu swojej wypowiedzi, Fioretti podkreśla, że inicjatywy takie jak „Ambasador IVECO” mogą zwiększać świadomość u wielu przedstawicieli firm, o tym, jak wiele zalet może przynieść stosowanie biometanu w przedsiębiorstwach transportowych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>