Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wszyscy doskonale wiemy, że wybór firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczymy własny samochód, jest niezwykle ważny i nie powinien stanowić o tym przypadek. Oczywiście warto wziąć pod uwagę całą gamę istotnych czynników m.in. cenę polisy, zakres usług objętych w początkowej stawce, a także pozostałe pakiety, które są oferowane za dopłatą.

W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru oferty ubezpieczenia, a także, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe definiują pojazdy ciężarowe.

Firmy ubezpieczeniowe — definicja samochodów ciężarowych

Tak naprawdę, na samym początku należy być świadomym, że w towarzystwach ubezpieczeniowych stosowany jest podział samochodów ciężarowych na dwie grupy.

Do pierwszej z nich, należą pojazdy dostawcze, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że są one traktowane w taki sam sposób, jak samochody osobowe.

Bardzo wiele firm w umowie zapisuje podpunkt, w którym zastrzega sobie, że dopuszczalna masa pojazdu nie może być większa niż 3,5 tony, a ładowność nie powinna przekraczać określonej liczby kilogramów. Oczywiście ważny jest także rok produkcji i czas użytkowania pojazdu.

Do drugiej grupy uznawanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe, należą samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić właścicielowi objęcia polisą jego ciężarówki, natomiast jej koszt może być bardzo wysoki, a dotyczy to zarówno stawki za ubezpieczenie OC, jak i AC.

Oczywiście nie wszystkie firmy stosują powyższe praktyki, dlatego za każdym razem warto skorzystać z łatwo dostępnych narzędzi, jak np. kalkulatory AC.

Od czego uzależniona jest cena za ubezpieczenie?

Na wysokość kosztu polisy ubezpieczeniowej samochodu ciężarowego wpływa bardzo wiele elementów. Niezwykle ważne są podstawowe parametry samego pojazdu, ale nie tylko.

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również:

  • miejsce parkowania ciężarówki,
  • rodzaje systemów, które ochraniają samochód przed kradzieżą,
  • planowany przebieg pojazdu,
  • miejsce użytkowania.

Bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych przy wycenie polisy uwzględnia także dane kierowcy (płeć, wiek, zawód, a nawet stan cywilny i miejsce zamieszkania). Oczywiście istotna jest również sama historia pojazdu, który chcemy ubezpieczyć.

Kalkulatory ubezpiezpieczenia — jak z nich skorzystać?

Kalkulatory ubezpieczenia, to bardzo proste w obsłudze narzędzia, dzięki którym można w bardzo krótkim czasie porównać stawki i warunki oferowane przez danego ubezpieczyciela. Na początku należy podać odpowiedzi na pytania dotyczące samego pojazdu oraz jego użytkowania. Następnie wyszukiwane są oferty, które mogą zaoferować poszczególne firmy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>