Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe

Prawo: Surowe kary za ciężkie, za długie, za szerokie transporty

Prawo: Surowe kary za ciężkie, za długie, za szerokie transporty

Na podstawie wielu przykładów, bardzo popularnym wykroczeniem spotykanym podczas kontroli samochodów ciężarowych jest niespełnianie norm dotyczących szerokości i wysokości pojazdu wraz z załadunkiem, a także przekraczania dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Oczywiście za takie przewinienia, przedsiębiorcy będą dotkliwie ukarani.

Poniżej przedstawimy kilka wykrytych nieprawidłowości, na które natknęli się Inspektorzy Transportu Drogowego w niedalekiej przeszłości.

Kontrola w Aleksandrowicach

Podczas jednej z kontroli przeprowadzanych przez małopolskich inspektorów ITD na autostradzie A4, zatrzymano ciężarówkę, która przewoziła palownicę wraz z całym wymaganym osprzętem.

Po zważeniu całego zestawu okazało się, że dopuszczalna masa całkowita była znacząco przekroczona. Rzeczywista waga całkowita wyniosła ponad 96 ton, czyli o 141% więcej, niż jest to określone w przepisach dotyczących danych technicznych ciężarówki.

Jednocześnie, przekroczony został również nacisk osi pojazdu, a po dokładnych oględzinach okazało się, że ciężarówka była za długa o ponad 6 m i o 51 cm za szeroka.

Warto zaznaczyć, że pojazd o takich wymiarach powinien odbywać się wyłącznie przy pomocy dwóch dodatkowych samochodów, które będą pilotowały ciężarówkę, co oczywiście w tym przypadku nie miało miejsca.

Zgodnie z procedurami, pojazd został usunięty z autostrady i przetransportowany na parking strzeżony, a wobec firmy transportowej będzie toczyć się oddzielne postępowanie administracyjne.

Za wysoki ładunek w łódzkim

Inna sytuacja miała miejsce w województwie łódzkim, gdzie zatrzymano dwie ciężarówki. Jedna z nich przewoziła samochody osobowe oraz dostawcze, natomiast druga z nich przewoziła metalowe szalunki — warto zaznaczyć, że do zatrzymania doszło na ulicach Łodzi.

Oba samochody przekroczyły dozwoloną wysokość, która została przekroczona o odpowiednio 11 i 6 centymetrów. Podczas kontroli okazało się również, że obie ciężarówki mają nieodpowiednio rozmieszczony ładunek.

Podobnie jak w przypadku z woj. Małopolskiego, wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Przeładowana ciężarówka z drewnem

W Opolu, Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała kierowcę, który poruszał się pojazdem o łącznej wadze 45,7 t, którego dopuszczalna masa wynosi 40 ton.

Samochód ciężarowy należał do czeskiego przedsiębiorstwa transportowego i przewoził drewno. Pojazd został zatrzymany przez inspektorów, w miejscowości Księży Las na drodze wojewódzkiej.

W tym przypadku, za wykryte nieprawidłowości, przewoźnikowi grozi surowa kara pieniężna, natomiast pojazd, po przeładowaniu drewna i osiągnięciu właściwej wagi, został dopuszczony do dalszej drogi.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>