Mamy narzędzia do wprowadzenia zakazu wyprzedzania się ciężarówek.

Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Słowenia wprowadza zakaz wyprzedzania się ciężarówek w całym kraju

Słowenia wprowadza zakaz wyprzedzania się ciężarówek w całym kraju

Władze Słowenii postanowiły wprowadzić zakaz wyprzedzania się pojazdów ciężarowych na obszarze całego kraju. Czy za przykładem tego kraju pójdą również inne?

Już od 1 listopada bieżącego roku zakaz wyprzedzania się samochodów o masie większej niż 7,5 tony będzie obowiązywał na autostradach, a także trasach szybkiego ruchu.

Władze Słowenii początkowo wprowadziły taki zakaz na odcinku 250 km autostrady. Przeprowadzone badania wykazały, że wprowadzone ograniczenie nie jest korzystne dla kierowców ciężarówek, natomiast pozostali uczestnicy ruchu są z niego zadowoleni.

Przepustowość na tym odcinku wyraźnie się powiększyła, dlatego władze usatysfakcjonowane otrzymanym rezultatem postanowiły wprowadzić zakaz na terenie całego państwa.

Z pewnością wprowadzony przepis ucieszy wielu kierowców samochodów osobowych, jednak zawodowi kierowcy nie będą z tego zadowoleni, ponieważ mogą utknąć na drodze za innym pojazdem ciężarowym, którego prędkość nie przekroczy 90 km/h.

Władze stawiają jednak na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników, którzy poruszają się na drogach.

Za złamanie tego zakazu kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 300 euro. Znaczna część polskich kierowców jest za wprowadzeniem podobnego przepisu w naszym kraju.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Na obszarze kraju nad Wisłą kierowcy pojazdów ciężarowych mogą zostać ukarani mandatem za wyprzedzanie, gdy obowiązuje zakaz wykonywania takiego manewru, jednak nie jest powszechne zjawisko.

Kara za wykonanie takiego manewru lub jazdę, która utrudnia poruszanie się pozostałym samochodom, może wynieść 500 zł oraz naniesienie 6 punktów karnych.

Odcinki, na jakich obowiązuje zakaz wyprzedzania się ciężarówek, znajdują się na autostradach: A1, A2, A4, A6 i A8.

Zakaz ograniczający jazdę samochodów ciężarowych może przyczynić się do powstania wielu ograniczeń dla ich kierowców. Specjaliści zwrócili uwagę na to, że wprowadzenie takiego przepisu mogłoby doprowadzić do powstania odwrotnych rezultatów.

Jednym ze skutków może być pogorszenie bezpieczeństwa na drogach, które wyniknie z powodu spowolnienia ruchu na drogach lub powszechne łamanie tego zakazu, jeśli wyniknie możliwość wyprzedzania pojazdu, który porusza się z bardzo małą prędkością.

Polskie władze zwróciły szczególną uwagę na to, że istnieje możliwość wprowadzenia zakazu wyprzedzania się ciężarówek, wyłącznie na niektórych odcinkach.

Zdaniem resortu, takie rozwiązanie byłoby w zupełności wystarczające. Warto zaznaczyć, że narzędzia do wprowadzania tego ograniczenia, już są, tak więc można z nich skorzystać w każdej chwili.

Wystarczy, że zarządca drogi, czyli w tym wypadku GDDKiA, skorzysta ze swojej wiedzy na temat natężenia ruchu i ustawi znaki wprowadzające zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. Pionowe znaki powinny zostać zlokalizowane w miejscach, gdzie mogłyby to poprawić poziom bezpieczeństwa.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>