Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / UE / Uncategorized

Firmy walczą o kierowców na Wyspach. A w Polsce?

Firmy walczą o kierowców na Wyspach. A w Polsce?

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje nawet ok. 70 tys. kierowców samochodów ciężarowych. W jednym z artykułów tabloidu „The Sun” można przeczytać, że do obsługi łańcuchów dostaw zaangażowano żołnierzy, a firmy przewozowe starają się zachęcić potencjalnych kierowców do zatrudnienia. Dowiedz się, na co mogą liczyć truckerzy na Wyspach.

Sypnęli kasą

Bardzo wiele firm przewozowych oferuje nowym kierowcom wysokie premie. Przykładowo firma Tesco gwarantuje premie w wysokości tysiąca funtów, dla kierowców zatrudnionych do 30 września tego roku. Podobną ofertę pracy gwarantuje Detalista Poundland, która dodatkowo opłaca szkolenia niezbędnego do uzyskania licencji HGV Class 1.

Firma DHL oferuje przyszłym pracownikom nieco wyższą premię, bo aż 1500 funtów. Kwota jest jednak dzielona, pierwsza część (500 funtów) dodawane jest do pierwszej wypłaty, natomiast pozostałą część kierowca otrzymuje po 6 miesiącach pracy.

Dom towarowy John Lewis, który w naszym kraju znany jest z reklam świątecznych, razem z siecią sklepów Waitrose oferują truckerom dodatkowe 5 tys. funtów rocznie. Kierowcy już dostali podwyżkę o 2 funty do podstawowej stawki godzinowej.

Dla kobiet i amatorów piwa

Przedstawiciele branży transportowej oraz kierowcy już dawno przewidzieli taki obrót spraw. Zgodnie z wypowiedzią przewodniczącego Road Haulage Association, kierowcy od bardzo dawna nie byli wynagradzani w dostateczny sposób. Dodał, że powodem braków kierowców są m.in. warunki, w jakich muszą pracować.

Wyższe wypłaty z pewnością nie wystarczą, aby przekonać kierowców ciężarówek do powrotu do branży. Firmy szukają innych sposobów, aby zmniejszyć niedobór pracowników.

Przykładowo firma Veolia UK, utworzyła kampanię specjalnie dla kobiet, która zachęca do pracy na śmieciarce. Praca reklamowana jest jako idealna dla rodzin, bez nadgodzin, którą łatwo pogodzić z życiem rodzinnym.

Inną formę zachęty proponuje Magnus Group, gdzie utworzono specjalną strefę wypoczynku dla kierowców. Miejsce umożliwia spotkanie ze znajomymi, słuchanie muzyki, a także istnieje możliwość degustacji piwa bezalkoholowego z lokalnego browaru.

Sytuacja w Polsce

Oczywiście Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym występuje niedobór kierowców pojazdów ciężarowych. Braki pracowników pojawiają się w wielu innych krajach, a rozwiązań wyjścia z tej sytuacji szukają firmy w Niemczech, USA, Francji oraz w Polsce.

Warto zatem zapytać, czy nasi rodzimi kierowcy również mają szansę na tak korzystne warunki zatrudnienia jak w Wielkiej Brytanii?

Firma Kucera Logistics Group zamówiła dla swoich kierowców nowe Toyoty Yaris, które poza dojazdami do pracy będą mogły być wykorzystywane prywatnie przez pracowników. Samochody posiadają pełne ubezpieczenie, a po trzech latach kierowcy będą mieć prawo do ich pierwokupu.

Inną firmą, która troszczy się o dobrostan swoich kierowców, jest Hegelmann Polan. Firma rozpoczęła budowę hotelu, który będzie służyć jako miejsce odpoczynku dla pracowników powracających z międzynarodowych tras na Zachód.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>