Share This Post

Aktualności / jazda / Redakcyjny

E-autostrady: czy to będzie rewolucja na drogach?

E-autostrady: czy to będzie rewolucja na drogach?

Elektryczne autostrady mogą być pomocnym rozwiązaniem, które ograniczyłoby generowanie śladu węglowego przez ciężarówki, co znacznie przyczyni się do ochrony środowiska.

Podłączenie ciężarówek do linii znajdujących się nad drogami, jest świetną alternatywą do tworzenia bezemisyjnego transportu ciężarowego. Takie rozwiązanie jest już w trakcie testów, które prowadzone są w wielu projektach głównie na terenie Niemiec i Szwecji.

Oczywiście kluczową przeszkodą do wprowadzenia tej technologii w życie, jest konieczność niezbędnej infrastruktury, która obecnie jeszcze nie istnieje.

Jak to działa? 

Silniki ciężarówek elektrycznych są zasilane przez energię, która pobierana jest bezpośrednio z sieci. Warto podkreślić, że pobierana energia może również ładować pokładowe akumulatory podczas jazdy. Obecnie opracowano trzy metody przesyłania energii do jadącego pojazdu:

  • Systemy linii, które znajdować się będą nad drogami oraz ciężarówki, które będą wyposażone w specjalne urządzenia do pobierania energii (podobnie jak trolejbusy).
  • Technologia bezprzewodowej indukcji, która za pomocą cewek znajdujących się pod asfaltem będzie przekazywać energię bez bezpośredniego kontaktu. Na podobnej zasadzie działają ładowarki do szczoteczek elektrycznych, a także najnowsze urządzenia do ładowania telefonów komórkowych.
  • Zatopione w asfalcie elektryczne szyny, które przekażą prąd poprzez specjalne ramię zamontowane w ciężarówce.

Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania w transporcie jest efektywność energetyczna.  Warto tutaj zaznaczyć, że elektryczne ciężarówki zużywają znacznie mniej energii niż pozostałe systemy napędowe — nawet napęd wodorowy.

System elektrycznych autostrad jest zdecydowanie bardziej efektywny niż rozwiązanie oparte na zasilaniu ciężarówek wyłącznie przez akumulatory, ze względu na ubytek energii podczas ładowania i rozładowywania baterii.

Oczywiście budowa całej niezbędnej infrastruktury będzie z pewnością kosztowna i pochłonie dużo energii, ale będzie ona mogła być eksploatowana przez kolejne dziesięciolecia.

Wiele firm posiada już ogromne doświadczenie z tą technologią, stosowaną w pociągach, tramwajach itd. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się do tej pory i charakteryzuje się małą awaryjnością i niskimi kosztami utrzymania.

Jakie są minusy e-autostrad? 

Najistotniejszą wadą tej technologii, jest oczywiście koszt całej wymaganej infrastruktury, który może sięgać aż 2 mln euro za kilometr drogi. Przedsiębiorstwa z pewnością będą wstrzymywać się z kupnem ciężarówek wyposażonych w technologię, która pozwoli na korzystanie z takich tras, do momentu aż drogi nie będą udostępnione.

I tutaj pojawia się błędne koło, ponieważ nikt nie chce inwestować w systemy, jeśli nie ma na nie zapotrzebowania.

Kolejną wadą jest również to, że z infrastruktury przystosowanej do samochodów ciężarowych nie będą mogły korzystać samochody elektryczne, które będą potrzebowały oddzielnych instalacji. Poza tym taka sieć przewodów oraz liczne słupy mogą wpłynąć na niszczenie krajobrazu, co może wywołać negatywne nastawienie u lokalnej społeczności.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>