Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe / UE

Stawki w transporcie drogowym rosły w I kwartale 2021 r. Zobacz, na których trasach najbardziej

Stawki w transporcie drogowym rosły w I kwartale 2021 r. Zobacz, na których trasach najbardziej

Zgodnie z informacjami podanymi przez analityków z Transport Intelligence i Upply, średnie stawki w transporcie europejskim wzrosły o 1,6% w stosunku do I kwartału 2020 roku. Porównując ostatni kwartał poprzedniego roku, średnia stawka wzrosła o 0,5%.

Analitycy, tworząc raport drogowy Road Freight Rate Development Benchmark, wyliczyli, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, średnia opłata za trasę wyniosła 1118 euro.

Warto zaznaczyć, że podany wskaźnik został oszacowany przez specjalistów na podstawie ponad 250 mln cen i stawek na terenie Europy.

Poziom stawek wzrósł mimo tego, że europejska gospodarka nie odnotowała gwałtownych wzrostów. Z pewnością kolejna fala pandemii oraz związane z nią obostrzenia skutecznie ograniczyły popyt w Europie.

Branża transportowa mogła się jednak cieszyć z powodu rosnącego zapotrzebowania Chin i Stanów Zjednoczonych na towary pochodzące ze Starego Kontynentu.

Ta sytuacja stała się motorem napędowym dla przemysłu w Europie. Poza tym, zaburzenia dostaw sprawiły, że ceny znacząco wzrosły na każdym etapie, również transporcie.

Brexitowe perturbacje

Pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, są z pewnością skutkiem opuszczenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Najnowsze wytyczne na granicy brytyjskiej spowodowały obniżenie eksportu do UE blisko o 40% w porównaniu z rokiem 2020. Oczywiście dotyczy to również importu, który spadł o prawie 29%.

Obowiązujące po Brexicie wymogi biurokratyczne, wprowadzona straż celna na granicach, restrykcje związane z pandemią COVID 19, a także gigantyczne korki na granicy Wielkiej Brytanii spowodowały, że bardzo wiele firm przewozowych zrezygnowało z kursów w tym rejonie.

Oczywiście mniejsza dostępność transportu spowodowała podwyższenie stawek. Na trasie do Wielkiej Brytanii wzrosły one o 1,3% w porównaniu do I kwartału w 2020 roku oraz o ponad 5% w skali rok do roku.

Warto zaznaczyć, że firmy nie podniosły cen już na początku roku, a nastąpiło to dopiero na przełomie lutego i marca, kiedy import i eksport towarów między Wyspami a Starym Kontynentem zaczęły wracać do normalnego poziomu. Niestety, jeśli wymiana towarów ma nadal rosnąć, należy spodziewać się dalszych wzrostów stawek.

Zmiana trendu na kierunku polskim

Na najbardziej obleganej trasie przez polskich przewoźników, czyli Duisburg-Warszawa, w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku średnia stawka wyniosła 1,02 euro/km, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z końcówką 2020 roku.

Warto zaznaczyć, że na drodze powrotnej z Warszawy odnotowano spadek o prawie 5%. Ciekawostką, jest fakt, że pierwszy raz w historii stawka z Polski do Niemiec była niższa, niż droga do Polski.

Twórcy raportu uważają, że taka sytuacja mogła wynikać z surowych restrykcji, które wprowadzono w Niemczech, co skutkowało mniejszym popytem, a jednocześnie ograniczonymi usługami transportowymi.

Innym argumentem przedstawionym przez analityków jest stosunkowo wysoko utrzymujący się poziom konsumpcji w naszym kraju. Warto zaznaczyć, że aż 40% polskiego importu z Niemiec stanowią dobra konsumpcyjne.

Spadki stawek między Francją a Niemcami

Znaczny wzrost stawek odnotowano również na trasie między Madrytem a Paryżem. Ceny w stronę stolicy Francji podskoczyły o 7,3% w stosunku rok do roku, a w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2020 roku wzrost wyniósł prawie 8%.

Przyczyną tak wysokich wzrostów były rygorystyczne obostrzenia we Francji, a także wyjątkowo surowa zima na całym Półwyspie Iberyjskim.

Z drugiej strony mieści się trasa, która łączy ze sobą przemysłowe tereny Niemiec i Francji, czyli między Duisburgiem i Lille. W porównaniu do zeszłorocznych stawek odnotowano spadek do Lile o 2,9%, a na drodze powrotnej o 4%.

Analitycy sugerują, że przyczyną obniżek mogą być surowe obostrzenia w obu krajach, a także problemy przemysłu francuskiego, który wraca do optymalnego poziomu po pandemicznym kryzysie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>