Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Zdrowie

Jak poprawnie ustawić fotel w ciężarówce – poradnik z punktu widzenia fizjoterapeuty

Jak poprawnie ustawić fotel w ciężarówce – poradnik z punktu widzenia fizjoterapeuty

Wielu kierowców podczas siedzenia przez cały dzień w ciężarówce z pewnością szuka dla siebie najbardziej komfortowego ułożenia. Najczęściej wybierana pozycja fotela do odpoczynku, polega na wyraźnym odchyleniu oparcia oraz maksymalnego odsunięcia się od kierownicy.

Przy wyborze optymalnego ułożenia siedzenia, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak: wysokość fotela, kąt jego nachylenia, odległość od pedałów, a także przestrzeń, jaka dzieli kierowcę od kierownicy.

Najlepiej ustawić oparcie fotela pod kątem 95-105 stopni, tak aby było ono tylko lekko odchylone do tyłu. Dzięki temu zmniejszamy nacisk na organy wewnętrzne, a dodatkowo kręgosłup utrzymywany jest w jego naturalnej pozycji.

Bardzo często kierowcy jeżdżący ciężarówkami mają zbyt mocno oddalony fotel względem kierownicy oraz pedałów. W rezultacie ich plecy są źle podparte, a głowa nie opiera się o zagłówek. Skutkiem takiej pozycji jest zbyt mocne obciążenie obręczy barkowej. Do najczęstszych objawów przeciążenia należy uczucie zmęczenia, a także poczucie ciężkości rąk.

Idealna pozycja zakłada, że gdy postawimy stopy na podłodze kabiny, to ułożenie kolan powinno być bliskie kąta prostego. Ważne, aby przy wciskaniu pedałów stopami poduszki siedzenia nie stawiały żadnego oporu, a przy maksymalnym wciśnięciu, noga pozostała lekko ugięta.

Optymalne ułożenie fotela pozwala na położenie wyprostowanej ręki na najwyższym punkcie kierownicy, podczas gdy łopatki oraz część lędźwiowa delikatnie przylega do oparcia, a noga podczas wciskania pedału hamulca jest lekko zgięta.

Ta pozycja, początkowo może wydawać się niezbyt wygoda, jednak podczas długiej podróży organizm z pewnością nam podziękuję.

Chcecie wiedzieć, co może się stać, gdy kierowca lekceważy zasady prawidłowej pozycji za kierownicą? Przede wszystkim może to powodować wady postawy, bóle głowy i pleców, a nawet problemy żołądkowe. Oczywiście jest to tylko kilka podstawowych dolegliwości, które mogą się pojawić.

Jedną z wad postawy może być protrakcja barków. Jest to schorzenie, które polega na wysunięciu obręczy barkowej do przodu, może być ono spowodowane wieloma czynnikami. Oczywiście w przypadku kierowców jest to zła pozycja podczas jazdy za kierownicą. Brak próby zniwelowania tej dolegliwości może przyczynić się do powstania kolejnych schorzeń, które mogą znacząco wpłynąć na wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Należy pamiętać, że długotrwała pozycja siedząca ma duży wpływ na zaburzenia krążenia krwi w organizmie. Warto więc stosować się do zasad, które przedstawiliśmy w artykule. Prawidłowe ułożenie nóg pozwala na swobodne krążenie krwi, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków i zakrzepów.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>