Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Technologia

Nowy DAF XG 480 po pierwszym spotkaniu na żywo

Nowy DAF XG 480 po pierwszym spotkaniu na żywo

Najnowszy model ciężarówki DAF, ku zaskoczeniu wielu bardzo szybko pojawił się na drogach. Pierwsze egzemplarze u niektórych przewoźników już poruszają się po drogach i pochodzą one z wcześniejszych dostaw, jeszcze przed rozpoczęciem seryjnej produkcji.

Co ciekawe, firmy, które posiadają ciężarówki najnowszego modelu DAF-a, nie pochodzą wyłącznie z Niderlandów i Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się marka, ale również trafiły do Polski i zostały przekazane firmie Regesta.

Obecnie ciężarówka jest przygotowywana do uroczystego przekazania polskiej firmie. Po dostarczeniu pojazd będzie poruszał się na trasach międzynarodowych.

Najnowszy model DAF XG jest wariantem, w którym kabina sypialna wydłużona jest o 33 centymetry. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, seria XG ma zostać dopuszczona do ruchu wraz z pełnowartościowymi naczepami, a możliwe jest to dzięki nowemu rozporządzeniu UE, które promuje ciężarówki o bardziej aerodynamicznym kształcie.

Podczas przygotowywania modelu XG dla pierwszego klienta z Polski, zdecydowano się na zastosowanie kompletnego pakietu aerodynamicznego wraz z pełnym pakietem kamer. W związku z tym przedni zderzak jest również zabudowany od dołu, a osłony między osiami posiadają układ, który umożliwia wyprowadzenie powietrza zza przednie koła.

W celu zachowania największej aerodynamiczności wszystkie spoilery są przedłużone. Dodatkowo wyeliminowano osłonę przeciwsłoneczną, która zwykle znajduje się nad przednią szybą.

Przód ciężarówki jest wydłużony o 16 centymetrów, a razem z charakterystycznym pochyleniem nadają pojazdowi opływowy kształt, który przykuwa uwagę innych uczestników ruchu.

Kamery zostały zamontowane nie tylko nad drzwiami, ale również na prawym przednim narożniku. Dzięki tej lokalizacji kamer producent mógł wyeliminować oba lusterka znad szyb, wykorzystując pojedynczy obiektyw.

Zasięg rejestrowanego obrazu jest niezwykle szeroki i sięga aż za przednie koło po stronie pasażera.

Dodatkowo pojazd posiada boczny radar, który został umieszczony na prawej osłonie międzyosiowej. Odpowiednia kontrolka znajduje się w kabinie, a dokładnie na prawym słupku.

Dużym minusem jest brak widoczności przedniej części ciężarówki na narożnikowej kamerze. W tej sytuacji kierowca musi być niezwykle ostrożny, ponieważ ciągnik jest dłuższy od standardowych egzemplarzy, a więc manewrowanie będzie początkowo wymagało większej ostrożności.

Ogromną zaletą nowego XG jest większa ilość miejsca w kabinie, dzięki wydłużeniu ciągnika. Rozstaw osi wynosi aż 4 metry, tak aby pomieścić znacznie większą sypialnię.

Efektem tego zabiegu są zbiorniki, które łącznie mogą pomieścić 1465 litrów, obok nich znajdują się osłony międzyosiowe, jednak mimo to znajduje się tam jeszcze nieco miejsca.

W nowym modelu ciężarówki DAF, kabina zamontowana jest bardzo nisko, a do jej środka prowadzą wyłącznie trzy stopnie, które zostały ułożone schodkowo. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie z kabiny jest zdecydowanie prostsze.

Zapewne wielu z was zadaje sobie pytanie, czy te 33 centymetry cokolwiek zmieniły w przestrzeni kabiny?

W tym modelu nawet przy wysuniętym stoliku z deski rozdzielczej, otwartych schowkach i opuszczonym łóżku możemy przejść przez całą kabinę bez obaw, że o coś uderzymy.

Warto dodać, że nawet przy maksymalnym oddaleniu foteli i ich największym odchyleniu nadal możliwe jest swobodne opuszczanie łóżka.

Dodatkową zaletą jest wyposażenie ciągnika w 80-centymetrowy materac, natomiast górne łóżko jest zaledwie o 10 cm węższe.

W jednej z opcji wyposażenia, DAF oferuje aż dwa obracane fotele, dzięki czemu oba można wygodnie skierować w stronę stolika, który jest dość sporych rozmiarów, jak na ciężarówkę.

Do nowych elementów wyposażenia należy obsługa skrzyni biegów, która znajduje się na drążku do hamulca silnikowego. Na kierownicy znajduje się większa liczba przełączników, a klasyczne zegary zostały zastąpione przez szeroki wyświetlacz.

Projektanci DAF w modelu XG znacznie obniżyli linie szyb oraz prawą stronę deski rozdzielczej, dzięki czemu widoczność jest znacznie lepsza niż w pozostałych modelach.

Jesteśmy ciekawi relacji kierowców, którzy zwykle poruszają się modelem XF. Z pewnością różnica po przesiadce będzie ogromna, ponieważ model XG jest nowym projektem, który posiada niestosowane nigdzie wcześniej rozwiązania.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>