Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / UE

Boom na dostawczaki i ciężarówki w Europie. Polska zrzuca z podium zachodniego giganta

Boom na dostawczaki i ciężarówki w Europie. Polska zrzuca z podium zachodniego giganta

Liczba rejestracji nowych samochodów użytkowych w Europie już w pierwszej połowie roku wzrosła o niemal 37%. Co ciekawe, ilość i tempo nowych rejestracji na terenie naszego kraju zdecydowanie przewyższa średnią unijną.

W czerwcu wzrost wyniósł 12,4% w porównaniu do poprzedniego roku, natomiast był on już nieco niższy niż średnia za półrocze. Ciekawostką jest fakt, że w tym miesiącu głównym generatorem popytu były kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

W pierwszym półroczu 2021 roku wszystkie największe rynki UE zaliczały potężne wzrosty. W przypadku Włoch było to aż 53,7%, Hiszpania odnotowała 38,4% wzrost, a Francja 36,4%. W przypadku Polski wzrost był jednak znacznie bardziej dynamiczny i wyniósł prawie 67% (55 760 pojazdów).

Francja liderem. Dynamiczna Polska

Liderem wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby rejestracji jest Francja, w której zarejestrowano 268,8 tysięcy pojazdów. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy (185 tys.), tuż za nimi są Włochy (111 tys.) oraz Hiszpania z 99 tys. nowymi pojazdami. Polska w tym rankingu znalazła się na piątym miejscu.

Biorąc pod uwagę całą Unię Europejską, w pierwszym półroczu 2021 liczba nowych rejestracji samochodów dostawczych wyniosła 856 926, co oznacza wzrost o ponad 38% w porównaniu do 2020 roku.

Opierając się na pozyskanych statystykach, odnotowany wzrost w Polsce jest wyższy niż średnia dla Europy. Odnotowano o ponad 58% więcej zakupów nowych dostawczaków (39 tys.) niż w roku poprzednim (24,6 tys.).

Polska na podium

Bazując na rejestracjach samochodów ciężarowych, zarówno tych średnich, jaki i tych największych rozmiarów, to ich łączna liczba w całej Unii Europejskiej zwiększyła się o ponad 34%.

W naszym kraju wzrost rejestracji samochodów ciężarowych był znacznie wyższy niż średnia UE. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2020 roku zarejestrowano 8137 pojazdów, natomiast w bieżącym było to już ponad 16 tys., co oznacza 97% wzrost.

Podobnie dynamiczny wzrost występował w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Już w pierwszej połowie roku, w Polsce odnotowano 14 854 rejestracji takich samochodów, co oznaczało wzrost o 106% w porównaniu do 2020 roku. Warto zaznaczyć, że wzrost liczby zarejestrowanych ciężarówek w UE wyniósł 39,3%.

Liderem wśród krajów UE pod względem liczby rejestracji największych pojazdów ciężarowych są Niemcy (29,5 tys.), tuż za nimi jest Francja (20,6 tys.), a na trzecim miejscu jest Polska (14,8 tys.). Porównując sytuację, która miała miejsce w 2020 roku, Polska zepchnęła z podium Włochy i wkroczyła na trzecie miejsce.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>