Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

SCANIA: Pół miliona pojazdów w sieci

SCANIA: Pół miliona pojazdów w sieci

Marka Scania, jako pierwsza firma w branży transportowej wprowadziła urządzenie służące do komunikacji jako standardowe wyposażenie każdego nowego egzemplarza. Już ponad 500 tys. pojazdów tej marki, które łącznie działają na około 100 rynkach, jest połączonych w ramach tej sieci i na bieżąco wysyłają swoje dane do analizy.

Na podstawie wypowiedzi głównego menedżera ds. usług zarządzania flotą, Venugopala Gangaiah, Scania nie osiągnęłaby tak ogromnych sukcesów w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań transportowych, gdyby nie informacje pozyskiwane za pomocą pierwszego pojazdu podłączonego do sieci już prawie 20 lat temu.

Tak duże osiągnięcia, jak stworzenie portalu do zarządzania flotą, a dalej, w 2019 roku uruchomienie własnego komunikatora były ważnymi krokami w rozwoju marki Scania. Firma może się również pochwalić wieloma nagrodami, zdobytymi w ciągu ostatnich 10 lat, które dotyczyły telematyki.

Od 100 tys. do pół miliona w siedem lat

Już w 2014 roku firma zarejestrowała około 100 tys. pojazdów, które połączyły się z siecią służącą do przesyłania danych. Od tego momentu liczba nieustannie rosła, średnio o 60 tys. w ciągu roku. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, w ostatnim czasie liczba połączonych egzemplarzy wyniosła ponad 500 tys.

Warto wspomnieć, że od 2019 roku istnieje możliwość połączenia w ramach tej sieci również silników przemysłowych oraz morskich.

Mimo że każdy nowo wyprodukowany pojazd, który opuszcza fabrykę Scania, jest wyposażony w urządzenie służące do komunikacji w ramach sieci, to każdy klient musi dobrowolnie podpisać upoważnienie, tak aby firma Scania mogła pozyskiwać i wykorzystywać dane z ich pojazdów.

Dzięki tym informacjom przedstawiciele mogą przedstawiać specjalnie dedykowane pakiety usług dla przedsiębiorstw. W ramach usług, bezpłatny jest Pakiet Monitoring, który zapewnia dostęp do Portalu Zarządzania Flotą, a także Aplikacji Fleet, które pozwalają na monitorowanie za pomocą wiadomości e-mail podstawowych osiągów oraz zużycia pojazdu.

Najbardziej zaawansowany z pakietów jest Pakiet Kontrola, umożliwia dostęp do znacznie bardziej szczegółowych danych dotyczących wydajności, bezpieczeństwa, a nawet wpływu całej firmy na środowisko.

Jednak same informacje nie wystarczą, aby firma mogła czerpać znaczne korzyści, w tej kwestii bardzo ważna jest analiza wszystkich pozyskanych danych.

Co wydarzy się w przyszłości?

Obecnie, klienci mają możliwość śledzenia pojazdów na podstawie kategorii paliwa lub silnika. Razem ze wzrostem elektryfikacji transportu ciężkiego, na rynku pojawiają się kolejne modernizacje, które umożliwią również śledzenie wydajności elektrycznych pojazdów.

Venugopal Gangaiah zdradza, że obecnie stosowany komunikator C300, wkrótce zostanie zaktualizowany do C400. Aktualizacja zapewni bardziej zaawansowane i znacznie szybsze analizy danych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>