Share This Post

Aktualności / Redakcyjny / Uncategorized

Wyprawa Jelczem w Himalaje — uczestnicy

Wyprawa Jelczem w Himalaje — uczestnicy

Pod koniec sierpnia bieżącego roku, wystartuje ekspedycja zorganizowana przez fundację Pietrowicz Śladami Uczestników. Głównym celem całej wyprawy jest upamiętnienie okrągłej rocznicy zdobycia Mount Everest przez polskich himalaistów.

Dodatkowym celem wyjazdu jest wsparcie humanitarne obywateli Indii i Nepalu, którzy ucierpieli podczas pandemii Covid-19. Uczestnicy odwiedzą i wesprą także dzieci, które zamieszkują przytułki w stolicy Nepalu.

W skład ekipy wchodzą cztery osoby: Maciej Pietrowicz — organizator, Arkadiusz Peryga — główny mechanik, Ryszard Włoszczowski — ambasador wyprawy, oraz Dariusz Majewski.

Maciej Pietrowicz

Syn ratownika GOPR oraz jednego z uczestników wyprawy na Annapurnę Południową w 1979 roku — Jerzego Pietrowicza. Jest twórcą i głównym organizatorem projektu, który ma na celu upamiętnienie ekspedycji z tamtego okresu. Osoba w pełni zafascynowana historią polskiego himalaizmu oraz ich osiągnięć.

Maciej Pietrowicz posiada dzienniki oraz rękopisy z wyprawy, w której uczestniczył jego ojciec. Na podstawie rozmów z pozostałymi członkami tamtej wyprawy, dowiedział się, że marzeniem Jerzego Pietrowicza było wydanie książki właśnie na podstawie tych notatek.

Ta informacja oraz pozostałe fakty, o których dowiedział się po śmierci ojca, sprawiły, że postanowił wydać książkę i spełnić jego marzenie. Tak oto powstała publikacja o tytule: „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje”.

Warto dodać, że jest on także założycielem fundacji „Pietrowicz Śladami Uczestników”. Organizacja ma na celu upamiętniać wszystkich uczestników wypraw w Himalaje poprzez organizację nietypowych projektów m.in. Jelczem w Himalaje.

Arkadiusz Peryga

Kolejnym uczestnikiem projektu jest Arkadiusz Peryga, który także pomaga w organizacji całej ekspedycji. Jest mechanikiem i dzięki swoim umiejętnościom, które zdobywał przez całe życie, udało mu się wyremontować pojazd, którym już wkrótce wspólnie wyruszą w Himalaje.

Jelcz został przez niego odnowiony i przystosowany do poruszania się na drogach. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, ponieważ czeka ich bardzo długa droga, dlatego konieczna była wymiana wielu części, a także zaopatrzenie się w dodatkowe.

Podczas wyprawy Peryga odpowiedzialny będzie za kierowanie pojazdem, a także za ewentualne naprawy, które mogą pojawić się podczas pokonywania długiej trasy.

Ryszard Włoszczowski

Uczestnik pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje w 1979 roku. Jako członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego wziął udział w ekspedycji na Annapurnę Południową, podczas której zmarło trzech jego kolegów.

Został zaproszony do projektu przez Macieja Pietrowicza, syna jednego z pozostałych członków ekspedycji sprzed ponad 40 lat. Po zdecydowaniu się na uczestnictwo w wyprawie stał się jej ambasadorem.

Dariusz Majewski

Całym sercem wspiera inicjatywę wyprawy, dodatkowo dzięki firmie swojej żony Ewy Majewskiej (Biuro Tłumaczeń TRANSLEX) może wspierać ją również finansowo.

Dariusz Majewski będzie uczestnikiem, który pojedzie swoim samochodem tuż za Jelczem i będzie wsparciem dla całej ekipy. We wszystkich swoich wypowiedziach Majewski podkreśla, że wyprawa w Himalaje będzie spełnieniem jego największych marzeń.

Wsparcie od uczestników wypraw z ubiegłego wieku

Dodatkową podporą projektu są kierowcy wypraw, które miały miejsce w ubiegłym wieku. Ambasadorzy wspierają uczestników doświadczeniem, które zdobyli na przestrzeni ubiegłych lat.

Jednym z nich jest Marian Sajnog, który był kierowcą Jelcza m.in. w wyprawie na Broad Peak w 1975 roku czy na Mount Everest w 1980 roku. Doskonale zna ciężarówkę, którą już wkrótce wyruszą uczestnicy projektu.

Pozostałymi ambasadorami są: Wiktor Szczypka i Mirosław Wiśniewski, którzy również byli kierowcami Jelcza podczas wypraw w wysokie góry, które miały miejsce ponad 40 lat temu.

Wsparcie wyprawy

Wszelkie przygotowania do podróży można śledzić na kanale „Śladami Uczestników”, na YouTube. Uczestnicy wstawiają filmiki, które prezentują wiele ciekawostek dotyczących wyprawy oraz prac remontowych, które zostały wykonane.

Znacznie więcej informacji na temat wyprawy i jej uczestników możesz znaleźć na stronie: http://www.jelczemwhimalaje.pl/. To tu podane są również wskazówki, w jaki sposób można wesprzeć projekt finansowo.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>