Share This Post

Aktualności / Samochody ciężarowe / Technologia

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki

Właśnie rozpoczęły się pierwsze testy urządzeń, wykorzystujących technologię DSRC (Dedicated Short-Range Communication), która pozwala na zdalne pobieranie najważniejszych parametrów z tachografów pojazdów ciężarowych.

Jeszcze przed wprowadzeniem pakietu mobilności, Komisja Europejska szukała skutecznego sposobu na przeprowadzanie efektywnych kontroli inspekcji drogowych, przede wszystkim pod kątem manipulowania w tachografach.

Największy problem stanowi nie rejestrowanie czasu jazdy, dzięki czemu kierowcy mogą jeździć dłużej, niż zezwalają na to przepisy. Niestety, takie zachowania zwiększają ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa na drogach, a co za tym idzie również narażania zdrowia i życia pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad wdrożeniem technologii DSRC już w 2012 roku. W praktyce stosowana jest od 2019 roku, kiedy to rozpoczęto montaże pierwszych smart tachografów nowej generacji w nowych pojazdach ciężarowych.

Od tego momentu, każda nowa ciężarówka posiadała już specjalną antenę, która umożliwiała pobieranie najważniejszych danych z tachografu przez specjalne urządzenia, które posiadają służby kontrolne.

Selektywne kontrole od zaraz?

W porozumieniu z Komisją Europejską, służby Inspekcji Drogowych mają czas do sierpnia 2024 roku na wyposażenie się w niezbędne urządzenia, które umożliwią zdalny transfer danych z tachografów.

Dzięki technologii DSRC możliwe jest pobranie danych z przejeżdżającego pojazdu w ciągu niecałej sekundy. W tym czasie możliwe jest pozyskanie 19 parametrów, które pozwalają ocenić, czy doszło do manipulacji danych w tachografie. W przypadku wątpliwości pojazd zostaje zatrzymany do kontroli, w celu pobrania pełnych danych i ewentualnego nałożenia kary.

Dzięki pozyskanym danym, podczas kontroli służby mogą sprawdzić, czy doszło do jazdy bez włożonej karty kierowcy, czy była rejestrowana prędkość pojazdu, a także, czy występują jakieś błędy wskazujące na manipulacje.

Piotr Żółty, ekspert Grupy INELO, zajmującej się dostarczaniem urządzeń dla służb kontrolnych podkreśla, że dzięki technologii DSRC nie ma konieczności zatrzymywania pojazdu ciężarowego do kontroli, co może wpłynąć na większą skuteczność inspekcji drogowych, a rzetelni i uczciwi kierowcy, nie będą musieli tracić czasu na zbędne kontrole.

Służby kontrolne testują technologię DSRC

Inspekcje drogowe z wielu krajów, nie czekają do sierpnia 2024 roku i już sprawdzają, jak działają nowe urządzenia. Najnowszą technologię testują już służby z Holandii, Czech, Polski, Litwy, Rumunii i Słowenii, a już niedługo również Duńczycy i Łotysze.

Urządzenia do kontroli Grupy INELO obecnie testuje 41 służb z 22 krajów. Ciekawostką jest fakt, że do oprogramowania Tachoscan Control dodano moduł, dzięki któremu możliwe będzie odczytywanie danych z anten DSRC, a także tworzenie ich wizualizacji na komputerze inspektora.

Oczywiście do odczytu danych potrzebna jest również antena, która połączy się ze smart tachografem w ciężarówce. Obecnie bardzo wiele kierowców porusza się bocznymi drogami, aby ominąć kontrole drogowe, jednak i na takie zachowanie jest sposób.

Antenę można ustawić na stojaku, dzięki czemu kontrolowane będą również pojazdy, które poruszają się poza głównymi szlakami. Istnieje możliwość wykorzystania mobilnej anteny, którą umieszcza się w samochodzie inspekcji drogowej. Transfer danych możliwy jest podczas jazdy za lub przed danym pojazdem.

Przedstawiciele Grupy INELO zapewniają, że ich oprogramowanie potrafi współpracować z antenami wszystkich producentów. Dodatkowo firma posiada wiele gotowych rozwiązań, aby zaspokoić wszelkie potrzeby inspekcji z całej Europy.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>