Share This Post

Aktualności / Nieuws / Redakcyjny / Samochody ciężarowe

Niemieckie parkingi po przebudowie za 10 mln euro – jak wyglądają i ile mają miejsc

Niemieckie parkingi po przebudowie za 10 mln euro – jak wyglądają i ile mają miejsc

Kwestia parkingów w branży transportowej jest zdecydowanie jednym z najbardziej krytykowanych i problematycznych zagadnień. Zdecydowana większość kierowców wypowiada się bardzo krytycznie o miejscach postojowych, które są dla nich przeznaczone.

Kierowcy skarżą się, że parkingi skutecznie uprzykrzają im życie. W tym artykule postaramy się przedstawić jakie zmiany można w nich wprowadzić za kwotę ponad 10 mln euro.

Właśnie zakończyła się przebudowa parkingów, przez niemiecką spółkę Autobahn GmbH. Modernizacja dotyczyła miejsc znajdujących się przy autostradzie A43, a dokładnie w pobliżu miejscowości Recklinghause. Dokładnie mowa o placu Speckhorn West oraz Speckhorn Ost, które są zlokalizowane po przeciwnych stronach drogi.

Pierwsze prace wystartowały już na początku 2020 roku, w związku z czym konieczne było zamknięcie parkingów na okres niemal 1,5 roku. Łączny koszt wykonanych modernizacji wyniósł 10,6 mln euro, z czego 5,5 mln przeznaczono na przebudowę Speckhorn West, a 5,1 mln kosztowała przemiana Speckhorn Ost.

Przed wykonywaniem zmian, parkingi oferowały miejsca przede wszystkim dla mniejszych pojazdów. Na Speckhorn Ost można było zaparkować 36 aut osobowych i zaledwie 6 pojazdów ciężarowych, natomiast w Speckhorn West znajdowały się miejsca dla 42 osobówek i również 6 ciężarówek.

Wyposażenie obu placów pozostawiało wiele do życzenia, wśród kierowców nazywano takie miejsca „dzikimi”. Toalety na parkingach były bardzo małe, brakowało oświetlenia oraz ekranów energochłonnych.

Modernizacja tych miejsc miała na celu przystosowanie ich do obsługi transportu ciężkiego i zwiększenie ilości miejsc przeznaczonych dla ciężarówek. Po zmianach Speckhorn West jest w stanie pomieścić 45 samochodów osobowych, 35 ciężarówek, a także 4 autobusy. W przypadku Speckhorn Ost znajduje się tam miejsce dla 27 osobówek, 32 pojazdów ciężarowych i 4 autobusów.

Przebudowano również budynek toalet, dzięki czemu są one teraz znacznie bardziej przestronne i mniej klaustrofobiczne, a tuż obok wejścia do środka zamontowano telefon alarmowy. Zgodnie z projektem oba parkingi mają być całkowicie oświetlone, a między placem a jezdnią będą ustawione ekrany dźwiękochłonne. Co więcej, na liniach będą znajdować się odblaski, które z pewnością ułatwią kierowcom parkowanie.

Projekty modernizacji wyglądają imponująco, jednak pojawia się pewien problem. Modernizacja tylko dwóch podanych w artykule parkingów to koszt ponad 10 mln euro, dlatego Niemcy niewiele zdziałają z ogólnokrajowymi budżetami.

Kraj miał przeznaczyć blisko 400 mln euro na przebudowy placów parkingowych w okresie 2020-2023. Zgodnie z obliczeniami, będzie można wykonać zaledwie 40 takich modernizacji o charakterze opisanym powyżej. Warto zaznaczyć, że dopłaty dla prywatnych przedsiębiorców będą niższe — państwo przeznaczyło na ten cel 90 mln euro do 2024 roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>