Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Zakazy ruchu w wakacje. Nowe ograniczenia w weekendy w Polsce

Zakazy ruchu w wakacje. Nowe ograniczenia w weekendy w Polsce

Od początku wakacji obowiązują przepisy, które zakazują i w znaczny sposób ograniczają ruch samochodów ciężarowych w weekendy. Za nieprzestrzeganie tego nakazu, kierowca, przewoźnik lub też zarządca transportu może zostać ukarany mandatem.

Okres wakacyjny związany jest z licznymi wyjazdami, co powoduje zwiększony ruch na drogach. W związku z tym wprowadzono pewne ograniczenia dotyczące głównie transportu ciężkiego. Kogo dotyczą zakazy i jak wyglądają ograniczenia ruchu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Utrudnienia dla ciężarówek dotyczą głównie weekendów. Warto jednak wiedzieć, że według przepisów rozpoczyna się on już w piątek w godzinach popołudniowych. Pojazdy ciężarowe o masie dopuszczalnej powyżej 12 ton nie mogą poruszać się wtedy po drogach w godzinach 18:00-22:00.

W sobotę czas zakazu jazdy ciężarówek jest jeszcze dłuższy i obowiązuje od 8:00 do 14:00. W Niedzielę czas ograniczający poruszanie się transportu ciężkiego jest najdłuższy – 8:00-22:00.

Zakazy ruchu w wakacje: jakie są wyjątki?

Przepisy ograniczające ruch ciężarowy w okresie wakacyjnym mają charakter ogólny, jednak warto wiedzieć, że ustawodawca przewidział kilka wyjątków.

W pewnych sytuacjach pojazdy ciężarowe lub zespoły pojazdów ciężarowych o masie dopuszczalnej powyżej 12 ton mogą pojawić się na drogach, ale tylko jeśli należeć będą do grupy, która jest zwolniona z tego zakazu.

Do pojazdów, które mogą poruszać się po drogach również podczas obowiązującego zakazu, należą:

  • pojazdy ciężarowe, które przewożą artykuły o krótkim okresie przydatności, lekarstwa i środki medyczne, a także paliwa i żywe zwierzęta,
  • pojazdy, które uczestniczą w akcjach ratowniczych lub te, które biorą udział w usuwaniu awarii,
  • samochody ciężarowe, użytkowane przy budowie dróg oraz ich utrzymaniu,
  • ciężarówki obsługujące imprezy masowe,
  • pojazdy służące do transportu odpadów komunalnych,
  • pojazdy używane do przewożenia sprzętu transmisyjnego,
  • ciężarówki, które są używane do zaopatrywania statków morskich.

Mandat za zakazy ruchu w wakacje

Nowe przepisy oznaczają wzmożone kontrole w okresie wakacyjnym, prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego. Służby podczas kontroli będą upewniać się, czy dany pojazd może znajdować się w ruchu w godzinach zakazu.

Oczywiście poza tym, inspektorzy skontrolują stan techniczny pojazdu oraz dokumenty i stan trzeźwości kierowcy.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, za poruszanie się po drogach, podczas wakacyjnego zakazu grozi mandat. Wysokość kary dla kierowcy może wynieść od 200 do 500 zł.

Dodatkowym mandatem może zostać ukarany przewoźnik (2000 zł), a także zarządca transportu (1000 zł).

Czemu obowiązują zakazy ruchu w wakacje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego obowiązują zakazy ruchu ciężarówek w okresie wakacyjnym? Wbrew pozorom powód jest bardzo prosty — chodzi o ograniczenie ilości pojazdów na głównych drogach, a jednocześnie zwiększenie przepustowości głównych szlaków komunikacyjnych.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>