Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Przetarg na odcinek drogi S74 o długości 16 km

Przetarg na odcinek drogi S74 o długości 16 km

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na stworzenie projektu oraz budowę odcinka drogi S74. Droga ma mieć długość ok. 16,4 km i ma prowadzić od Kielc do Mniowa.

W ramach inwestycji ma powstać odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej. Trasa na odcinku ponad 400 m, od miejscowości Przełom, ma przebiegać w istniejącym już fragmencie drogi krajowej nr 74.

Dalsza część planowanej inwestycji ma skierować się w kierunku południowo-zachodnim, by dotrzeć do węzła drogi ekspresowej S7 – Kielce Zachód, która pełni funkcję obwodnicy miasta Kielce.

Inwestycja zakłada budowę drogi o długości ponad 16 km wraz z budową dwóch węzłów drogowych, które mają znajdować się w miejscu połączenia S74 z drogą nr 74 oraz w miejscowości Bugaj, na skrzyżowaniu z DW nr 784.

Dodatkowo w ramach budowy drogi ekspresowej S74 ma zostać wybudowanych 12 wiaduktów, 2 mosty oraz przejścia dla zwierząt. Konieczne jest również wyposażenie drogi w urządzenia ochrony środowiska, a w miejscowości Przełom, ma powstać Miejsce Obsługi Podróżnych.

Dyrektor oddziału GDDKiA w Kielcach Krzysztof Strzelczyk zaznacza, że droga S7 i S74 mają tworzyć główny ciąg komunikacyjny w województwie świętokrzyskim. W swoich wypowiedziach podkreśla, że prace przygotowawcze powoli zmierzają ku końcowi, dlatego przetarg mógł zostać ogłoszony.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad liczą, że wybrany w przetargu wykonawca spełni ich oczekiwania i na początku stworzy projekt nowej drogi, a następnie uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia administracyjne.

GDDKiA w swoim harmonogramie zakłada, że projekt powinien zakończyć się w ciągu 36-39 miesięcy od momentu podpisania wstępnej umowy.

Nowy odcinek drogi pozwoli odciążyć drogi do mniejszych miejscowości pod Kielcami, które często były zakorkowane, w szczególności na zachód od miasta. 16-kilometrowy fragment ekspresówki będzie przebiegać przez obszar trzech gmin: Mniów, Strawczyn i Miedziana Góra.

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka, budowa tego odcinka drogi S74 będzie miała duże znaczenie dla osób, które podróżują między Rzeszowem a Łodzią, a także dla mieszkańców pobliskich gmin.

„Rozpoczynamy budowę drogi ekspresowej wyczekiwanej przez pokolenia”

Budowa odcinka trasy S74 z pewnością ułatwi dostęp do ciągów autostradowych, które zlokalizowane są w woj. łódzkim i na Podkarpaciu.

Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu deklaruje, że razem z innymi parlamentarzystami z woj. świętokrzyskiego, zrobią wszystko, aby budowa drogi S74 miała zapewnione dofinansowanie.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>