Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe / Technologia

Mercedes Actros po małej modernizacji – droższe konfiguracje to teraz „Actros L”

Mercedes Actros po małej modernizacji – droższe konfiguracje to teraz „Actros L”

Koncern Mercedesa postanowił stworzyć nową wersję Actrosa. Model został podzielony na dwa wydania przy użyciu liter F i L, pierwsze z nich jest przeznaczone dla mniej wymagających kierowców, dostępny w niższych cenach. Wersja L będzie nowoczesna i bogato wyposażona, co może zadowolić niejednego kierowcę.

W tym artykule przyjrzymy się zmodernizowanej wersji Actrosa, przeznaczonej dla wymagających klientów. Warto zaznaczyć, że na pierwszy rzut oka, nie ma tutaj znaczących różnic. Model L jest pełnowymiarowym Actrosem, który ma najwyżej zawieszoną kabinę.

Wyjątkowa przestronność i wysokiej jakości wyposażenie dodatkowo zwiększające komfort kierowcy

Kabina o szerokości 2,5 m dostępna jest w trzech różnych wersjach: StreamSpace, BigSpace i GigaSpace. W modelu udało się uzyskać płaską podłogę, poprzez eliminację tunelu silnika, który znajdował się w kabinie, takie działanie może dodać nieco domowej atmosfery w ciężarówce. Dodatkowo udoskonalono izolację, która niweluje dźwięki przenikające do wnętrza kabiny.

Komfort jazdy z pewnością poprawia obniżenie pozycji siedzącej o 40 mm, która jednocześnie gwarantuje doskonałą widoczność drogi. W celu zapewnienia lepszej widoczności po zmroku, nowego Actrosa wyposażono w nowo zaprojektowane reflektory LED, które mają większą siłę światła i doskonale oświetlają jezdnię.

Większy komfort zapewnią również nowe obicie fotela, a także bardzo komfortowy materac o grubości 45 mm. Atmosferę w kabinie poprawiono poprzez wymianę okładziny drzwiowej oraz dodanie licznych akcesoriów linii Interior Line z oferty Mercedes-Benz Trucks.

Doskonałe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa

Mercedes-Benz dużą uwagę przykuwa do zwiększania bezpieczeństwa na drogach, w związku z czym Actros L jest tego wyrazem. Wszystkie wykorzystane systemy bezpieczeństwa, w tym: system MirrorCam, asystent pasa ruchu czy system utrzymujący stałą odległość z pewnością przyczyniają się do bezpiecznej jazdy.

Dodatkowo do wyposażenia można dodać system martwego pola S1X, który został opracowany przez specjalistów Mercedes-Benz. Najnowsza technologia posiada funkcję Active Sideguard Assist, która nie tylko ostrzega kierowców przed niebezpieczeństwem, ale również w razie konieczności uruchamia automatyczne hamowanie.

Innym systemem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa jest Active Drive Assist, który potrafi utrzymać pojazd w pasie ruchu, o ile spełnione będą pewne warunki systemowe. To takich warunków należy m.in.: widoczne poziome oznaczenia pasa ruchu oraz łagodny promień zakrętu.

Automatyczny pilot Active Drive Assist pozwala na puszczenie rąk z kierownicy na maksymalnie 15 sekund, po tym czasie system wysyła sygnał do kierowcy. W przypadku, braku reakcji ze strony kierowcy, po 60 sekundach nastąpi awaryjne hamowanie.

Oczywiście główną funkcją wszystkich systemów jest jak największe wspomaganie kierowcy podczas jazdy. Należy jednak pamiętać, że to na kierującym spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne prowadzenie ciężarówki.

Zwiększenie efektywności jazdy, dzięki łączności sieciowej

W najnowszym Actrosie zastosowano również inteligentny system, który samodzielnie potrafi sterować tempomatem oraz skrzynią biegów Predictive Powertrain Control. Technologia uwzględnia topografię terenu, a także oznakowanie drogowe w celu bardziej efektywnej jazdy.

System pozwala na unikanie niepotrzebnego hamowania, czy zmiany biegów. W celu osiągnięcia jak najbardziej ekologicznej jazdy najnowszy model wyposażono w asystenta stylu jazdy Eco Support. Dzięki temu kierowca będzie mógł zmaksymalizować ekonomiczną jazdę.

Wiele nowych aplikacji, które mogą przynieść wiele korzyści

Mercedes-Benz Truck App Portal może zaoferować bardzo wiele nowych i sprawdzonych aplikacji, które mogą ułatwić pracę kierowcom. Rozbudowany kokpit znajdujący się w ciężarówce, zapewnia szybki dostęp do portalu Mercedesa.

Wśród wielu aplikacji, na uwagę z pewnością zasługuje aplikacja logistyczna HABBL, która pomaga kierowcom w realizacji zleceń. Kierowca może ją obsługiwać zarówno w pojeździe, jak i na urządzeniu mobilnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowca, klient oraz dyspozytor na bieżąco otrzymują wszelkie niezbędne informacje dotyczące przewozu.

Pozostałe nowości

Do innych nowości należy m.in. program serwisowy CompleteMile, którego miesięczny koszt uzależniony jest od przebiegu. Takie rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla przedsiębiorstw z branży sezonowej, gdzie przebieg w szczycie sezonu i poza nim, drastycznie się różnią. Dzięki temu klienci będą mogli płacić zdecydowanie niższe opłaty poza sezonem.

Pierwsze zamówienia na nowego Actrosa są przyjmowane od 1 lipca, natomiast produkcja seryjna rusza dopiero w listopadzie bieżącego roku.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>