Share This Post

Aktualności / jazda / Samochody ciężarowe

Jelczem w Himalaje – drugie podejście

Jelczem w Himalaje – drugie podejście

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o planowanej wyprawie Jelczem w Himalaje. Niestety, z powodu panującej na świecie pandemii koronawirusa podróż nie odbyła się w roku 2020. Organizatorzy wyprawy nie poddają się, a cała ekspedycja została przełożona na przełom sierpnia i września tego roku.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie okrągłej 40. rocznicy zdobycia Mount Everest przez polskich himalaistów, które miało miejsce zimą 1980 roku.

Podczas wyprawy jubileuszowej celem jest także wsparcie humanitarne społeczności Indii i Nepalu poszkodowanej wskutek pandemii covid19. Dziś realizując tak duże przedsięwzięcie można okazać pomoc o bardzo dużym zasięgu.

Ekspedycja jest organizowana przez fundację „Pietrowicz Śladami Uczestników” założonej przez podróżnika Macieja Pietrowicza. Organizacja powstała w celu promowania polskich osiągnięć wspinaczkowych w wysokich górach, ale także aby nieść pomoc humanitarną. Maciej już w 2019 roku niósł pomoc dla przytułku w Nepalu, dzieci te czekają na jego kolejny przyjazd.

Uczestnicy ekspedycji

W skład ekipy wchodzą cztery osoby. Poza Maciejem Pietrowiczem jest to Arkadiusz Peryga, który zrekonstruował Jelcza i przystosował go do stanu użyteczności, jednocześnie będzie on głównym mechanikiem podczas tegorocznej wyprawy.

Trzecią osobą jest Dariusz Majewski – Wspiera finansowo wyprawę, ale także swoim doświadczeniem. uczestnikiem reprezentującym tamte czasy jest Ryszard Włoszczowski, który pokonał planowaną trasę 42 lata temu jadąc jako uczestnik wyprawy na Annapurmę Południową w 1979 roku.

Pozyskanie nowych sponsorów

Zgodnie z wypowiedzią Macieja Pietrowicza, pandemia, która spowodowała przesunięcie terminu wyprawy o ponad rok, pomogła nieco w przygotowaniach. W tym czasie udało się pozyskać nowych sponsorów, dzięki czemu uda się pokryć wiele wydatków, które z pewnością pojawią się podczas podróży.

Organizacja nawiązała współpracę m.in. z Grupą WB, która stała się tytularnym sponsorem oraz Agencją Mienia Wojskowego oraz Jelcz Sp. Z o.o., którzy są strategicznym partnerem wyprawy. W związku ze współpracą z tymi podmiotami oficjalna nazwa projektu brzmi: Jelczem w Himalaje WB Group Himalaya Expedition.

Grupa WB podczas współpracy nie tylko wspomoże wyprawę finansowo, ale również udostępniła uczestnikom Platformę Integracji Komunikacji, która umożliwia łączność między wszystkimi członkami ekspedycji oraz przekazywanie do kraju codziennych relacji z wyprawy.

Etap przygotowań

Zgodnie z otrzymanymi informacjami, przygotowania do tegorocznej ekspedycji są już bardzo zaawansowane, a cały etap przygotowań został podzielony na dwie części. Jedna z nich dotyczy napraw oraz dostosowania pojazdu do wyprawy, natomiast druga części dotyczy logistyki, czyli planowania trasy.

Przez wiele miesięcy uczestnicy wyprawy podróżowali po Polsce, odwiedzając ludzi, którzy posiadali części do Jelcza, w celu pozyskania jak największej ilości części. Wszystkie wizyty były dokumentowane i opublikowane w mediach społecznościowych fundacji.

Na chwilę obecną, ekspedycja jest już niemal gotowa. Przedstawiciel fundacji informuje, że przygotowania postępują zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. W Jelczu wymieniono uszkodzone burty oraz wyposażono go w nowy komplet opon bezdętkowych Apollo Tyres.

W samochodzie zostało wymienione oświetlenie Fristom, które z pewnością zapewni doskonałą widoczność. Do sprawdzenia pozostał osprzęt silnika układu napędowego, aby sprawdzić jego szczelność.

Mobilna wystawa

Warto zaznaczyć, że wykorzystany pojazd będzie transportował mobilną wystawę, która upamiętnia polskich himalaistów, ale przypomni również tych, którzy tragicznie zginęli podczas wyprawy jeleniogórskiej w 1779 roku.

Mobilna wystawa ma być przedstawiona polskich konsulatach, w państwach, przez które odbędzie się ekspedycja. Historyczny Jelcz, który będzie Mobilnym Pomnikiem Polskiego Himalaizmu, z pewnością odwiedzi Budapeszt, Teheran, New Delhi oraz wiele innych miast.

Organizatorzy nieprzerwanie starają się dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, aby nie tylko upamiętnić osiągnięcia w sportach górskich, ale również przypomnieć historię polskiej motoryzacji.

Szczytny cel

Ekspedycja ma również na celu pomoc ludności Nepalu. Podczas wyprawy, uczestnicy odwiedzą i wesprą dzieci, które mieszkają w przytułku w stolicy Nepalu. Katmandu znacznie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce kilka lat temu.

Niestety, mieszkańcy stolicy do tej pory odczuwają skutki kataklizmu, na które dodatkowo nałożyła się pandemia. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy na stronie www.jelczemwhimalaje.pl

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>